
Ruotsin signaalitiedustelu: Maahamme hyökätään päivittäin
Vaikka maassa on rauha niin verkossa on käynnissä sota. Keskiverto kansakunta joutuu aggressiivisen, ulkomailta tulevan kyberhyökkäyksen kohteeksi päivittäin. Ruotsin puolustusvoimien signaalitiedustelun (FRA) suurin päänsärky ovat kuitenkin hybridiuhat, joissa yhdistellään verkkohyökkäyksen, mielipidevaikuttamisen ja sabotaasin elementtejä.
– Olemme tavallaan jo harmaalla alueella, kuvailee toimintaympäristöä FRA:n vuodenvaihteessa aloittanut pääjohtaja Björn Lyrvall. Epävakaat ajat ja kiristynyt turvallisuustilanne heijastuvat suoraan FRA:n toimeksiantajien eli maan hallituksen, puolustusvoimien, tiedusteluviranomaisten ja poliisin tarpeisiin.
-Nopean raportoinnin tarve kasvaa kaiken aikaa ja paine on kova, Lyrvall toteaa Aftonbladetissa.
Kohti epälineaarista sodankäyntiä
FRA:n vuosiraportissa ennakoidaan, että hybridiuhkiin ja epälineaariseen sodankäyntiin liittyvä tiedontarve kasvaa erityisen voimakkaasti. Epälineaarisen sodankäynnin asearsenaaliin kuuluvat perinteisten torrakkojen lisäksi vaikuttamisoperaatiot somessa ja mediassa, väärän tiedon levittäminen eli disinformaatio, erityyppiset kyberuhat ja suora sabotaasi.
– Ruotsin kriittistä infrastruktuuria vastaan suunnatut hyökkäykset ovat lisääntyneet, eivätkä vähiten viranomaisia ja valtion omistamia yhtiöitä vastaan, Lyrvall kertoo.
Koneoppimista ja tekoälyä
FRA:n toimenkuvaan kuuluu sekä hyökkääjien tunnistaminen ja seuraaminen, että hyökkäyksen kohteeksi joutuneiden viranomaisten ja yritysten tukeminen. Apuna on mystinen TDV, koneoppimista ja tekoälyä hyödyntävä varoitusjärjestelmä, jonka FRA on kehittänyt seuraamaan ja analysoimaan verkon vilskettä ja erityisesti tunkeutumisyrityksiä. (Järjestelmän tehokkuudesta on kokemuksia tiettävästi myös Suomen ulkoministeriöllä).
Pääjohtaja Lyrvallin mielestä on asioiden yksinkertaistamista väittää, että isojen verkkohyökkäysten takana olisi aina valtiollinen tekijä:
– Voi olla niinkin, että virallinen taho käyttää samassa yhteydessä muita vaikuttamiskeinoja. Olemme kuitenkin todenneet, että Ruotsia vastaan hyökkäävät tahot ovat erittäin kyvykkäitä ja käyttävät kehittyneitä menetelmiä. Tämä tietysti antaa hyvän syyn olettaa, että kaiken takana ovat valtiolliset voimat.
Vakoilulentoja Välimerellä
FRA seuraa maailmaa aktiivisesti myös maan rajojen ulkopuolella. Terrorismin uhka on Ruotsissa todellinen ja FRA on auttanut turvallisuuspoliisi Säpoa estämään useampia terrori-iskuja. Tästä syystä FRA toimii aktiivisesti muun muassa Lähi-Idässä, jossa virasto on tehnyt vakoilulentoja Syyrian ilmatilan läheisyydessä itäisellä Välimerellä.
– Toimeksiantajamme tarvitsevat merkittävää ja oikeaa tietoa myös kaukana sijaitsevilta kriisi- ja konfliktialueilta, Lyrvall perustelee.
Lähialueiden valvontaa helpottanee nyt keväällä käyttöön otettava uusi tiedustelulaiva.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- epälineaarinen sodankäynti TDV disinformaatio kyberuhka SIGINT FRA säpo sabotaasi Signaalitiedustelu Terrorismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäkynen: Suomen puolustusratkaisut uhkaavat jäädä ajastaan jälkeen

Immonen: Supon varoitukset 5G-verkon turvallisuusriskeistä otettava vakavasti
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.

Perussuomalaisten Suomeksi kiitos -kielikampanja käynnistyy tänään
Tänään käynnistyvässä Suomeksi, kiitos -kampanjassa perussuomalaiset haluaa kiinnittää huomiota suomen kieleen ympärillämme. - Emme halua Suomesta puolinaisen englannin maata, emmekä halua englantia sinne, missä kuuluu kuulua suomi, perussuomalaisten puheenjohtaja Rikkka Purra sanoo.

















