Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Seppänen vaatii yhteiskuntaa puuttumaan voimakkaasti nöyryytysväkivaltaan: ”Koulut eivät yksin selviä ongelmasta”

11.09.2023 |11:28

Kansanedustaja Sara Seppänen vaatii yhteiskuntaa puuttumaan välittömästi ja voimakkaasti koko ajan yleistyvään nöyryytysväkivaltaan. Ongelma on pahentunut vuosi vuodelta.

Erityisesti lasten ja nuorten parissa leviää sosiaalisen median kautta lähes viikoittain videoita, joissa väkivallan uhri pakotetaan mm. polvistumaan, pyytämään anteeksi ja jopa nuolemaan toisten henkilöiden kenkiä. Väkivalta kohdistuu yhä nuorempiin ja on raaistunut. Videoilla potkitaan ja lyödään päähän. Väkivallantekoihin liittyy usein myös ryöstelyä, ja jopa vaatteet viedään uhrin päältä.

– Tähän ilmiöön tarvitaan voimakas puuttuminen koko yhteiskunnalta. Koulujen ja poliisin yhteistyöhön on panostettava. Koulupoliisi tekee hyvää yhteistyötä koulujen kanssa, mutta ongelman selättämiseksi tarvitaan erillinen ohjelma poliisin ja kasvatusalan toimijoiden kanssa yhteistyössä. Vanhempien vastuuta on painotettava, vaatii perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen.

Huoltajien tehtävä valvoa lapsiaan

Huoltajien tehtävä on tiedostaa ja valvoa lastensa sosiaalisen median kanavia ja mobiililaitteiden tallenteita. Valitettavan usein lasten sosiaalisen median käyttöön puututaan vanhempien taholta vasta siinä vaiheessa, kun on oma lapsi on uhrin asemassa.

– Meidän on hoidettava tätä asiaa yhtenä rintamana. Koulut eivät yksin selviä ongelmasta, Seppänen sanoo.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa

31.10.2025 |15:48
3.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41
5.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00
10.
Suomen uutiset logo

Lontoon junassa joukkopuukotus – poliisi ei pidä tekoa terrori-iskuna

02.11.2025 |18:52

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää