

Simon Elolta terveiset Ville Niinistölle: ”Suomessa noudatetaan lakia ja asetuksia, ei huutavan punaviherkaartin vaatimuksia”
KOMMENTTI | Jälkipyykki turvapaikanhakijoiden palautuksen yhteydessä maanantaina syntyneen rähinöinnin osalta jatkuu. Kansanedustaja Simon Elo (ps.) muistuttaa Ville Niinistöä (vihr.) oikeusvaltion toimintatavoista.
Totean perustuslakivaliokunnan kollegalleni Ville Niinistölle, että Suomessa noudatetaan lakia ja asetuksia, ei huutavan punaviherkaartin tai muunkaan painostusryhmän vaatimuksia. Olivat he sitten lentokentällä häiritsemässä palautuksia hoitavia viranomaisia tai vaikkapa leiriytyneenä Rautatientorille. Näin lakiin pohjautuen toimii oikeusvaltio ja sivistysmaa.
Vihreiden ajattelun todellinen pihvi tulee Ville Niinistön kirjoittamassa kommentissa. Irakilaisista ja afgaaneista pitäisi antaa tilapäinen oleskelulupa ”kaikille niille, joiden käännyttäminen aiheuttaisi heille vaaraa”. Voin arvata, että vihreiden linjalla tämä kääntyisi muotoon ”kaikille”, sillä kaikki ovat heidän mielestään vaarassa.
Niinistön mukaan ”silloin he voisivat elää normaalia elämää tässä maassa, lapset voisivat jatkaa koulunkäyntiä, vanhemmat kouluttautua ja tehdä työtä, heillä olisi katto pään päällä ja perheitä ei hajotettaisi.” Tämä on virheellistä ajattelua. Turvapaikkaa tai edes tilapäistä oleskelupaa ei pidä antaa siksi, että henkilö voisi elää normaalia elämää tässä maassa tai tehdä esimerkiksi töitä. Turvapaikka myönnetään henkilölle, jonka yksilöllisen Maahanmuuttoviraston käsittelyn jälkeen arvioidaan tarvitsevan suojaa henkilökohtaisen vainon tai vaaran vuoksi. Tämä käsittely tehdään Suomen lakia ja asetuksia sekä kansainvälisiä sitoumuksia kunnioittaen. Siinä ei paina tai vaikuta kenenkään toiveet ”normaalista elämästä”.
Vain ääni ratkaisee. Voimme olla Ville Niinistön kanssa samaa mieltä siitä, että perussuomalaisten hallituskaudella turvapaikkapolitiikka on selvästi tiukentunut. Vaikutuksestamme on muun muassa poistettu mahdollisuus humanitaariseen suojeluun, tiukennettu perheenyhdistämisen vaatimuksi ja tehty palautussopimukset Somalian ja Afganistanin kanssa. Hyvä niin. Jos tätä linjaa kannattaa, täytyy äänestää ja tukea perussuomalaisia.
Simon Elo
Kansanedustaja
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja
Perusuomalaisten Mika Merano jatkaa kanavillaan tuttua sarjaansa rälsseistä, jossa tarkastelussa on kolmannen sektorin poliittisia hillotolppia. Pääsiäispyhien aikaan käsittelyssä oli Kirkkopalvelut ry, joka vastaanottaa miljoonia veronmaksajilta, vaikka pyörittää jo isoa bisnestä omilla tuloillaan. Yhdistyksellä on vahva kytky kokoomukseen.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

”Ei ainakaan tästä!” – Purra ojentaa mediaa leikkauskiistojen lietsomisesta ja haastaa kaikkia laadukkaampaan talouskeskusteluun
Valtiovarainministeri Riikka Purra katsoo, että kokonaisvaltainen keskustelu valtiontalouden tilasta on pitkälti jumissa, koska perustavanlaatuisen priorisointiajattelun sijaan julkinen debatti pitkälti pyörii yksittäisissä kiihottavissa julkisen talouden leikkauksissa.















