

LEHTIKUVA
Somehuhujen jäljillä: Kyllä, poliisi lakkautti vihapuheen tutkintaryhmän – mutta mikään ei muuttunut
Sosiaalisessa mediassa ehdittiin jo uskoa, että poliittisesti motivoitu nettisensuuri olisi taakse jäänyttä elämää. Somessa tulkittiin, että Poliisin valtakunnallinen vihapuhetutkintaryhmä olisi ajettu alas, kun Valtioneuvoston Media- ja viestintäpolitiikkaa käsitelleessä raportissa todettiin, että ”Valtakunnallinen vihapuhetutkintaryhmä toimi puolisen vuotta ja se lopetti valtakunnallisen toimintansa vuoden 2017 lopussa”. Todellisuudessa kuitenkin kaikki jatkuu lähes entisellään.
Raportissa todetaan, että viharikosten torjumiseen osoitettiin uusia poliisivirkoja erityisesti Internetissä tapahtuvan tiedustelun tehostamiseksi ja poliisin Nettivinkki-palvelun kautta tulleiden vihjeiden tutkimiseksi.
Helsingin poliisilaitoksella aloitti maaliskuussa 2017 toimintansa valtakunnallinen vihapuhetutkintaryhmä, jonne keskitettiin netin vihapuhetta koskevien rikosten tutkinta. Verkkoympäristössä toimivat nettipoliisit puolestaan tutkivat muita rikoksia, kuten netissä tapahtuva koulukiusaaminen ja nettihuijaukset.
Nettipoliisien tehtävä on viharikosten paljastamisen ja tutkimisen lisäksi ennaltaehkäisy esimerkiksi puuttumalla keskusteluihin Facebookissa. Valtakunnallinen vihapuhetutkintaryhmä toimi puolisen vuotta ja se lopetti valtakunnallisen toimintansa vuoden 2017 lopussa. Tutkintaryhmälle tulleet tapaukset tutkitaan kuitenkin ensin loppuun, raportissa todettiin.
Poliittisesti aktiivisia poliiseja parodioiva ”vihapuhepoliisi” Keijo Kaarisade twiittasi vihapuhetutkintaryhmän alasajoon ja antoi ymmärtää sen olevan osa suurempaa kokonaisuutta, jossa poliisi olisi irtaantumassa politiikasta ja palaamassa oikeiden rikosten tutkintaan.
Poliisin some-näkyvyydessä muutoksia
Kaarisade viittasi Poliisiammattikorkeakoulun ylikomisario Jari Taposeen ja Helsingin poliisin johtokeskuksen johtaja Jussi Huhtelaan, joista Uusi Suomi kirjoitti viime vuonna. Taponen ja Huhtela joutuivat Turun puukotusiskun jälkeen kovan ryöpytyksen kohteeksi kansalaisten huolia vähätelleiden twiittiensä johdosta. Helsingin poliisipäällikkö Lasse Aapio totesi Uudelle Suomelle, että tapaukset johtavat poliisin some-linjausten uudelleentarkasteluun.
Taponen todella vaihtoi poliisitilinsä henkilökohtaiseen twitter-tiliin.
Kaarisade huomasi myös, että Teemu Hokkanen jää pois nettipoliisista. Hokkanen herätti huomiota tultuaan valituksi uudeksi nettipoliisiksi viime vuonna. Hän on puoluepoliittisesti sitoutunut vihreä, ja Suomen Uutisten haastatteleman kenttäpoliisin mukaan tällainen sidonnaisuus herättää puolueettomuus- ja julkikuvaepäilyjä myös poliisiorganisaation sisällä.
– Minut on kuun alusta alkaen ylennetty rikoskomisarioksi ja päätehtäväni on jatkossa Helsingin poliisilaitoksen teknisessä tutkinnassa, Hokkanen totesi Facebookissa huhtikuun alussa. Ylennyksestä tuskin voi tehdä johtopäätöksiä nettipoliisitoiminnan suhteen.

Yksi ”vihapuhepoliisi Keijo Kaarisateen” monista parodiatwiiteistä.
”Vihapuheen” metsästys jatkuu lähes kuten ennenkin
Entäpä sitten ”Vihapuhetutkintaryhmän alasajo”?
– Rangaistavan vihapuheen torjumiselle oli viime vuonna esitetty erillisrahoitusta, jolla saatiin toiminta alkuun, kertoo poliisitarkastaja Måns Enqvist Poliisihallituksesta Suomen Uutisille.
Alkuvuodesta Helsingin poliisilaitos ja Poliisihallitus sopivat toiminnan jatkamisesta. Pääosin toiminta jatkuu entisellä tavalla niin, että Helsingin poliisilaitoksella on valtakunnallinen vastuu.
– Muutoksia tehtiin vain joidenkin rikosnimikkeiden osalta, jotka ovat paikallisia juttuja, esimerkiksi laiton uhkaus, jotka jatkossa tutkitaan paikallispoliisin toimesta, Enqvist toteaa.
– Toimintaa pidetään hyvin tärkeänä ja sillä on saavutettu hyviä tuloksia, Enqvist summaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vihapuhepoliisi ei osaa arabiaa tai somalia – saavatko radikaalitahot vapaasti mekastaa Suomessa?

Kenttäpoliisit ovat huolissaan poliisin julkikuvasta – vihapuhepoliisit nakertavat luottamusta poliisin puolueettomuuteen ja objektiivisuuteen

Pähkähulluin twiittiketju ikinä? Ylikomisario Taponen vaatii yli-ikäisiä terroristeja koulunpenkille

Ylikomisario Taponen Twitterissä: Viharikosten tutkinta kärkisijoilla

Vuoden luetuimmat 2017 – Terrori-isku, Jari Taponen, Alpakat, Mauri Peltokangas, Uuvattien kähinöinti, Rautatientorin sirkus, Dan Koivulaakson sensuuri ja Ville Niinistön yllytys
Viikon suosituimmat

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Sanna Antikaisen kolumni: VTV-raportti suututti demarit, mutta kuka puhuu totta?
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) julkisti torstaina 19.11.2025 raportin ”Valtion budjetin menolisäykset COVID-19-pandemian aikana”. Tähän asti erityisesti SDP on perustellut Sanna Marinin hallituksen ennätyksellistä velkaantumista ja velkavuoren kasvua ennen kaikkea koronalla ja Venäjän hyökkäyssodalla Ukrainassa.

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan
Minnesotan osavaltiossa epäillään tapahtuneen laajoja sosiaaliturvapetoksia. Rahaa on huijattu asunnottomien palveluilla, köyhien lasten välipaloilla ja autististen lasten terapiapalveluilla. Monissa tapauksissa epäillyt ovat Minnesotan somaliyhteisön jäseniä. Viranomaislähteet vahvistavat, että miljoonia dollareita petoksilla hankittua rahaa on lähetetty Somaliaan, missä osa rahoista on päätynyt Al-Shabaab-terroristijärjestön käsiin.

Elias Rosengrén valittiin Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi
Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi valittu Elias Rosengrén on 26-vuotias perheenisä ja yhteiskuntatieteiden maisteri.

Viranomaiset paljastivat islamistien 90 miljoonan euron petoksen Ruotsissa – entinen kansanedustaja mukana koulurahojen väärinkäytössä
Expressenin mukaan yli miljardi kruunua eli yli 90 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja on ohjautunut yksityiskouluihin ja esikouluihin, jotka ovat olleet sidoksissa ääri-islamistisiin arvoihin.

Tuulivoiman rakentaminen romahti Ruotsissa – Suomessakin buumi ohitse
Ruotsissa uuteen tuulivoimaan ei ole investoitu käytännössä laisinkaan kuluvan vuoden aikana. Myös Suomessa tuulivoimarakentaminen on selvästi hidastunut. Energiayhtiöt ovat huolissaan edullisesta sähköstä, mutta kuluttajalle se voi olla elinehto.

Ruotsin rikollisjengeissä enemmän jäseniä kuin armeijassa sotilaita – ampumiset vaihtumassa räjäytyksiin
Jengiväkivalta alkoi Ruotsissa käydä entistä tappavammaksi samoihin aikoihin, kun Ruotsiin saapui 163 000 turvapaikanhakijaa vuosina 2015–2016. Pelkästään Tukholmassa on jengien väkivaltaisuuksissa ammuttu hengiltä 196 ihmistä viimeisen 10 vuoden aikana. Nyt automaattiaseet ovat antamassa tilaa käsikranaateille.

Antikainen: Keskusta haluaa Suomesta koko maailman sosiaalitoimiston
Eduskunta käsitteli torstaina 20.11. hallituksen esitystä ulkomaalaisten pysyvän oleskeluluvan ehtojen kiristämisestä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen korostaa, että pysyvä oleskelu Suomessa ei saa olla automaattista, vaan maahantulijoiden on ansaittava se.

Garedew: Nyt tulevat odotetut tiukennukset – maahanmuuttajilta vaaditaan töitä, kielitaitoa ja nuhteettomuutta tai oleskelu loppuu
Jälleen yksi hallituksen maahanmuuttopolitiikan kiristyksistä on valmistumassa tällä viikolla, kun eduskunta keskustelee tänään ja äänestää huomenna ulkomaalaislain muuttamisesta. Muutoksella pidennetään pysyvän oleskelun saamisen asumisaikaa ja tiukennetaan ehtoja.
Uusimmat

Onni Rostilan kolumni: Laitaoikeiston menestysresepti

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












