Artikkeli kuva

Asiakkaita Punavuoren vastaanottokeskuksessa Helsingissä. / LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Somekohu pakotti ruotsalaisen vastaanottokeskuksen tarkentamaan pukeutumiskoodiaan: ”Naiset saavat pukeutua haluamallaan tavalla”

Keskiviikkona Ruotsin radio kertoi pukeutumisohjeista, joita ukrainalaiset naiset olivat saaneet Galaxen-vastaanottokeskuksessa Etelä-Ruotsissa. Naiset eivät saisi pukeutua tavalla, joka voisi provosoida samoissa tiloissa asuvia, muista kulttuureista kotoisin olevia miehiä.

Uutinen herätti valtiopäivävaalien alla suuria tunteita ja levisi kulovalkean tavoin nettiin sekä sosiaaliseen mediaan.

Oloftrömin kunnanhallituksen varapuheenjohtaja Annika Sjösted halusi myöhemmin täsmentää, että hän on keskustellut vastaanottokeskuksen vetäjän kanssa ja tullut siihen lopputulemaan, että kyseessä on väärinkäsitys.

Pukeutumiskoodi vain ruokaillessa

Ukrainalaiset naiset saavat pukeutua haluamallaan tavalla, vain ruokasaliin mentäessä olisi hyvä olla siististi pukeutunut, ”eikä pelkät bikinit ole aterioidessa suositeltava asu”.

Ruotsin valtiopäivävaaleihin aikaa runsaat kolme kuukautta ja kampanjointi on täydessä vauhdissa, erityisesti sosiaalisessa mediassa. Ehkä siitä johtuen Olofströmin pukeutumiskoodiin ja tasa-arvokysymyksiin on otettu useasti ja jyrkästikin kantaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Woket taas vauhdissa: Suomen Akatemian brittiesikuva myöntää miljoonarahoituksen homopornon tutkimiseen, vetää rahat pois avaruusteknologialta

14.08.2026 |17:29
4.
Suomen uutiset logo

Vihreiden kansanedustaja vaati avoimuutta politiikan rahoitukseen – puolison yhtiön 290 000 euron sopimus jäi kaikkien rekisterien ulkopuolelle

13.08.2026 |17:48
5.
Suomen uutiset logo

Seppänen tyrmää vaatimukset sharia-laista länsimaissa: ”Suomessa laki on kaikille sama”

14.08.2026 |14:44
6.
Suomen uutiset logo

SDP aiheutti itse ongelmat, nyt esittää maahanmuuton kiristyksiä – ”Kun todellisuutta ja täysin tietoisten tekojen seurauksia ei enää pääse karkuun, alkaa tällainen veivaus”

17.08.2026 |11:19
8.
Suomen uutiset logo

Piisinen nauraa demarien takinkäännölle: ”Toverit vetivät lennosta maiharit jalkaansa”

17.08.2026 |09:21

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää