Artikkeli kuva

Suomalaisten kansallisylpeys Euroopan huippua – useampi kuin joka neljäs ei hyväksyisi muslimia perheensä jäseneksi

02.06.2018 |11:02

Kansainvälinen Pew-tutkimuslaitos julkaisi äskettäin laajaan eurooppalaiseen kyselyyn perustuvan tutkimuksen, jossa kartoitettiin ihmisten omaa uskonnollista vakaumusta ja heidän näkemyksiään muista uskonnoista.

Tutkimuksen mukaan peräti 62 prosenttia suomalaisista ajattelee, että islaminusko on perustavanlaatuisessa ristiriidassa suomalaisen kulttuurin ja arvojen kanssa. Useampi kuin joka neljäs suomalainen (28 %) ei hyväksyisi muslimia perheensä jäseneksi.

Jopa 94 prosenttia tuntee kansallisylpeyttä

Tuloksista ilmenee myös, että suomalaisten kansallisylpeys on länsieurooppalaisittain huippuluokkaa: 59 prosenttia suomalaisista sanoo olevansa hyvin ylpeitä suomalaisuudestaan, ja 35 prosenttia tuntee jossain määrin ylpeyttä kansallisuudestaan.

Yhteistulos 94 prosenttia on korkein kyselyssä mukana olleista 15 maasta. Lähes samoihin lukemiin pääsevät Portugali ja Norja.

Puolet pitää omaa kulttuuria parhaimpana

Terve kansallisylpeys ei kuitenkaan estä suomalaisia tuntemasta itseään myös eurooppalaisiksi: 87 prosenttia suomalaisista tuntee ylpeyttä eurooppalaisesta identiteetistään. Tämäkin luku on tutkittujen maiden kärjessä.

Puolet (49 %) suomalaisista oli täysin tai suurimmaksi osaksi samaa mieltä väitteestä ”Emme ole täydellisiä, mutta meidän kulttuurimme on parempi kuin muiden”. Toinen puoli kansasta (46 %) taas ei moiseen väitteeseen suomalaisen kulttuurin ylivoimasta uskonut.

Laajan tutkimuksen tuloksia voi selata Pew-tutkimuslaitoksen sivuilla.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
3.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
4.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
7.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää