

LEHTIKUVA
Suomen vahva tuki Ukrainalle nousi esiin Washingtonissa – valtiovarainministeri Purra: ”Venäjä tulee saattaa vastuuseen aiheuttamistaan vahingoista”
Maailmanpankin ja Kansainvälisen valuuttarahaston (IMF) kevätkokoukset järjestettiin tällä viikolla Washingtonissa. Valtiovarainministeri Riikka Purra osallistui kokouksiin edustaen samalla koko Pohjoismaiden ja Baltian maiden vaalipiiriä. Kokouksessa ei löytynyt yksimielisyyttä Venäjän tuomitsemisesta sen aloittamasta hyökkäyssodasta Ukrainaan.
Valtiovarainministeri Riikka Purra edusti Maailmanpankin ja IMF:n kevätkokouksissa koko Pohjoismaiden ja Baltian maiden vaalipiiriä. Kokouksien asialistalla oli muun muassa Maailmanpankin ja IMF:n uudistukset sekä niiden rooli kehittyvien maiden tukemisessa.
Kuten viime syksynkin kokouksessa Marrakechissa Marokossa, myös Washingtonissa tunnelma oli vahvasti geotalouden värittämä.
– Kokouksissa kuultiin yleisesti globaalin talouden kehityksestä hieman aiempaa positiivisempaa viestiä. Näkyvillä on siis joitakin valopilkkuja siellä täällä, vaikka geopoliittiset riskit ympäri maailmaa ovat yhä korkealla.
– Vastaavasti puheissa esillä ovat olleet kaupan esteet, erilaiset valtiontuilla tapahtuvat kilpailut ja fragmentaatio. Valitettavasti tällaiset kehityssuunnat eivät lainkaan hyödytä Suomen kaltaisia pieniä avotalouksia, vaan kärsimme niistä, Purra sanoo.
Ukrainasta on puhuttava suoraan
Geopoliittinen tilanne ja Venäjän aggression aiheuttama epävakaus maailmalla nousi kokouksissa keskiöön.
Valtiovarainministeri Purra tapasi Washingtonissa myös Ukrainan valtiovarainministerin. Purra kertoo painottaneensa kaikissa kokouksissa Ukrainan tuen merkitystä.
– Kokouksen kenties oleellisimmaksi asiaksi nousi sen varmistaminen, että Venäjän hyökkäyssodan negatiivinen vaikutus koko maailmantalouteen ymmärretään laajasti ja hyökkäyssota tuomitaan. Ukrainan tilanteesta on puhuttava suoraan.
– On tärkeää, että kaikki Ukrainan kumppanit sitoutuvat riittävän tasoiseen ja ennustettavaan tukeen. Suomen ja EU:n osaltahan näin on myös tehty. Maailmanpankin ja IMF:n tuki Ukrainalle on myös ollut keskeinen tekijä Ukrainan talouden pystyssä pitämiseksi hyökkäyssodasta huolimatta. Myös Ukraina itse on osoittanut huomattavaa kykyä uudistaa omaa talouttaan, ja samalla kerätä verotuloja.
Suomi mukana kaatamassa yhteistä julkilausumaa
Kokouksessa ei päästy yhteisymmärrykseen yhteisestä julkilausumasta joka olisi tuominnut Venäjän toiminnan Ukrainassa. Suomen edustaman Pohjoismaiden ja Baltian maiden vaalipiiri vaati yksimielisesti Venäjän mainitsemista tekstissä.
– Meillä ei ollut mahdollisuutta hyväksyä julkilausuman tekstiä, jossa ei suoraan puhuta Venäjästä, joka käy sotaa Ukrainassa. Sodasta myös syntyy erilaisia taloudellisia vaikutuksia ympäri maailmaa. Niinpä julkilausumaa ei voitu hyväksyä, Purra sanoo.
Venäjän mainitsemista vaativat Suomen edustaman Pohjoismaiden ja Baltian maiden vaalipiirin lisäksi eräät muutkin maat, etenkin Kanada sekä Hollannin edustama vaalipiiri, johon kuuluu myös Ukraina.
Suomi painotti vahvasti Ukrainan tukemista myös Maailmanpankin ja IMF:n vuosikokouksissa viime syksynä Marrakechissa.
Purran johdolla Suomi kaatoi tuolloin suurien maiden julkilausuman, jossa Venäjän roolia sen aloittamassa hyökkäyssodassa Ukrainaa vastaan olisi peitelty ja vähätelty.
Venäjän korvausvastuusta keskusteltiin myös
Muissa Ukrainaan liittyvissä kokouksissa keskusteltiin ja käsiteltiin sitä, miten Venäjän jäädytettyjä varoja voitaisiin kansainvälisen lain sallimissa puitteissa käyttää parhaiten Ukrainan hyödyksi.
– Venäjä tulee saattaa vastuuseen aiheuttamistaan vahingoista, Purra sanoo.
Valtiovarainministeri osallistui Washingtonissa myös FATF:n eli rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen vastaisen toimintaryhmän ministerikokoukseen.
– Sielläkin sekä minä itse että moni muu maa nosti esille Venäjän toiminnan myös tässä yhteydessä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hyökkäyssota Maailmanpankki Baltian maat Julkilausuma Washington korvausvastuu Pohjoismaat tuki Riikka Purra Ukraina Suomi IMF Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valtiovarainministeri Purra: Pidämme tärkeänä, että IMF ja Maailmanpankki jatkavat Ukrainan tukemista

Supo: Venäjä on edelleen Suomen suurin turvallisuusuhka

Laura Huhtasaari A-Talkissa: ”Putin kokee olevansa Tsingis Khan ja siksi meillä on konkreettinen uhka käsissä”

Venäjä poistamassa viisumipakon Afrikan ja Lähi-idän maiden kansalaisilta – suora tie Euroopan rajoille aukeaa

Yhdysvalloilta 60 miljardin dollarin tukipaketti Ukrainalle – välitön vaikutus puolustustaisteluille

Jussi Halla-aho: Eurooppa ei saa loputtomasti luottaa siihen, että yhdysvaltalaiset veronmaksajat haluavat rahoittaa turvallisuuttamme

PS-Nuoriso: Ukrainan sodan suomalaisista pidettävä huolta

Antikainen kolumnissaan: Kun Remeksen romaanien juonet uhkaavat muuttua todeksi

Tynkkynen: Lesbo-, trans- ja liittovaltiojärjestöille jaettavat EU-rahat ohjattava Ukrainan puolustukseen
Viikon suosituimmat

Mohammed teki tiliä kaupungin tuetulla vuokrakämpällä – tulot jopa 2 000 euroa kuukaudessa
Tuetun asumisen käyttäminen yksittäisen henkilön tulonhankintaan on kiellettyä ja törkeätä sekä asunnon todellista tarvitsijaa, että veronmaksajaa kohtaan. Nyt esille tulleet mahdolliset väärinkäytökset saattavat olla vain jäävuoren huippu. Ruotsissa tukipetokset ja hyvinvointiyhteiskunnan lypsäminen ovat jo järjestäytyneen rikollisuuden ydintä ja miljardibisnes.

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”
Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

Kolumni: Demarit edustavat maahanmuuttokannoillaan Euroopan vähemmistöä
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen väite siitä, että vapaan maahanmuuton salliminen olisi eurooppalainen arvo, ei edusta eurooppalaista todellisuutta, eikä myös Euroopan nykyistä mielipideilmapiiriä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith.

Kanadan joukkoampumisesta epäilty on 18-vuotias naiseksi identifioituva mies – taustalla vakavia mielenterveysongelmia
Tumbler Ridgen kouluampumisesta epäilty Jesse Van Rootselar syntyi miehenä, kävi läpi sukupuolenvaihtoprosessia ja identifioitui sen jälkeen naiseksi. Hän oli ollut poliisin kanssa tekemisissä vakavien mielenterveysongelmiensa vuoksi. Kanadan ampumistragediassa kuoli 9 ihmistä.

Ministeri Kaisa Juuso eroaa tehtävästään
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso on ilmoittanut tänään jättävänsä tehtävänsä. Hän jää sairauslomalle.

Antikainen: SDP kutsuu maailman jälleen kylään – maahanmuuton rajoittaminen ei demareille käy
SDP on valmis täyttämään Suomen massamaahanmuutolla. - Demareiden arvopohja on selvä. Suomalaiset se laittaa maksamaan ja ulkopuolelta se kutsuu lisää väkeä tänne loikoilemaan ja äänestämään demarit itsensä valtaan, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?
Helsingin uimahalleissa on viime aikoina havaittu tapauksia, joissa sinivalkoista, niin sanottua käyttöoikeusranneketta on käytetty uima-asun pitämiseen pesutiloissa ja saunassa uskonnollisin perustein – vaikka Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton ohjeistus rajaa rannekkeen myöntämisen niille henkilöille, joilla on terveydellisistä syistä tarve peittää kehoa uimahallissa.

Oikeus tuomitsi afganistanilaismiehen yli 10 vuodeksi vankeuteen murhan yrityksestä, raiskauksesta ja useista muista rikoksista
Oikeus katsoi miehen syyllistyneen murhan yritykseen, raiskaukseen, kahteen raiskauksen yritykseen, törkeään kotirauhan rikkomiseen, varkauteen, salakuunteluun, laittomaan uhkaukseen, kunnianloukkaukseen ja vahingontekoon. Miehen oikeudenkäyntikulut, 18 000 euroa, jäivät valtion vahingoksi.

Antikainen: Naisille oma taksi – suora seuraus haittamaahanmuutosta
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan pelkästään naisille suunnatun taksipalvelun perustaminen on vakava hälytysmerkki. Kun kuljettajien seksuaalirikokset ovat taannoisen taksiuudistuksen jälkeen moninkertaistuneet ja tekijöissä korostuvat ulkomaalaistaustaiset miehet, on uskallettava tunnustaa, mistä ilmiössä on kyse.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää













