Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Viikon 32/2024 luetuin

Tynkkynen: Lesbo-, trans- ja liittovaltiojärjestöille jaettavat EU-rahat ohjattava Ukrainan puolustukseen

05.08.2024 |13:26

Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on jättänyt EU-parlamentissa uuden aloitteen Ukrainan tuen vahvistamiseksi. Aloitteessaan Tynkkynen esittää, että unionin arvojen edistämiseen tarkoitettu raha ohjattaisiin täysimääräisenä Ukrainan puolustukseen.

– EU on jakanut veronmaksajien rahaa viime vuosina kymmenille ja kymmenille järjestöille, jos niiden on katsottu edistävän EU:n arvoja. Vapaasti suomennettuna EU-rahaa on jaettu esimerkiksi sellaisille järjestöille kuin Euroopan ja Keski-Aasian lesboyhteisö, transsukupuolinen Eurooppa, Euroopan vihreiden poliittiselle nuorisojärjestölle, Euroopan nuorille federalisteille ja niin edelleen, Sebastian Tynkkynen toteaa.

Venäjän hyökkäys on pysäytettävä

EU:n ensi vuoden budjetissa Unionin arvot -kohtaan on varattu noin 70 miljoonaa euroa, jotka Tynkkynen uudelleenohjaisi Ukrainan puolustuksen vahvistamiseen.

– Jokainen Venäjän armeijan vyörytys, joka Ukrainassa saadaan pysäytettyä, on samalla meidän arvojemme puolustamista. Ei saa olla niin, että Ukrainassa kärsitään ammuspulasta ja samaan aikaan EU iloisesti jakaa rahaa ties mille järjestöille omien arvojensa edistämiseen.

Ukrainan tukemisen oltava ykkösprioriteetti

– Vaikka osa kohteista onkin hyviä, niin Venäjän pysäyttäminen on koko Euroopan tulevaisuuden kannalta ratkaiseva kysymys. Sen on oltava meidän ykkösprioriteettimme, ja sen pitää näkyä myös siinä, mihin me EU:ssa käytämme rahaa, Tynkkynen päättää.

Tynkkynen huomauttaa, että jos sama priorisointi toteutettaisiin koko EU:n budjetin osalta, Ukrainan tueksi voitaisiin kanavoida huomattavasti suurempi summa. Tynkkynen painottaa, että tähän on löydyttävä valmiutta muiltakin puolueilta.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
6.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää