Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Suomen Yrittäjät: Hallituksen kasvutoimet ovat merkittäviä

24.04.2025 |17:13

Suomen Yrittäjien näkemyksen mukaan hallituksen kaavailemat veronalennukset kannustavat investoimaan ja tekemään töitä, kun samanaikaisesti vireillä on työmarkkinauudistuksia ja kilpailua lisäävä hankintalain uudistus. - Hallituksen kasvupaketti on varsin tasapainoinen. Yhteisöveron ja ansiotuloverotuksen kevennykset tukevat kasvua, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä arvioi.

Hallituksen puoliväliriihen eli kasvuriihen kokonaisuus saa kiitoksia Suomen Yrittäjiltä.

Etenkin verotusuudistukset ovat tärkeitä kasvutoimia, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen toteaa.

– Erityisen tärkeä on ansiotuloverotuksen korkeimpien marginaaliverojen alentaminen ja se, että osinkoverotusta ei kiristetä. Marginaaliveron alennus motivoi tekemään enemmän töitä ja osinkoverotus kannustaa riskinottoon, Pentikäinen sanoo.

Ylimpien marginaaliverojen lasku on tuhti kasvutoimi

Yrittäjien ekonomisti Petri Malisen mukaan palkkaverotuksen osalta päätös laskea ylimpiä marginaaliveroja on yksi yrittäjien eniten kannattama kasvua tukeva verotoimi.

– Myös taloustieteellinen tutkimusnäyttö on vahvaa sen pitkän aikavälin positiivisista kasvuvaikutuksista.

– Päätös keventää yhteisöveroa 18 prosenttiin on myös kasvua vauhdittava. Yhteisöveron alennus tukee lähes jokaisen Suomen osakeyhtiön kasvua. Tappioiden vähennysoikeuden pidentäminen 25 vuoteen on tärkeä kasvutoimi, sillä kasvua syntyy kasvuyrityksissä, joiden mahdollisuudet hyötyä esimerkiksi yhteisöveron alennuksesta ovat vähäisemmät, koska yritykset eivät välttämättä tee kovan kasvun vuoksi voittoa, Malinen muistuttaa.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

MaRa puoliväliriihestä: Hallitus teki merkittäviä talouskasvua vauhdittavia veropäätöksiä – ostovoiman kasvattaminen piristää palvelujen kysyntää

24.04.2025 |10:45

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”

17.03.2026 |14:10
2.
Suomen uutiset logo

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”

20.03.2026 |18:26
3.
Suomen uutiset logo

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä

19.03.2026 |18:29
4.
Suomen uutiset logo

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea

17.03.2026 |17:17
6.
Suomen uutiset logo

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin

21.03.2026 |12:40

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää