

Mona Walter Vuosaaressa Helsingissä 10.9.2016. / MATIAS TURKKILA
Suomessa vieraillut Mona Walter asuu salaisessa osoitteessa: ”Jätin islamin, ja sharian rangaistus tällaisesta teosta on kuolemantuomio”
Islamin leviämisestä huolestunut ruotsinsomali Mona Walter pitää käsittämättömänä sitä, etteivät ruotsalaiset edes yritä puolustaa omia arvojaan vaan naiivisti myöntyvät kaikkeen, mitä jotkut muslimit heiltä vaativat. Hän kommentoi Ruotsin tilannetta tänään Helsingin Vuosaaressa järjestetyn ”Pidetään Suomi Suomena” -mielenosoituksen yhteydessä.
– Haluan puhua tämän päivän mielenosoituksessa islamista. Aihe on tärkeä, koska osa muslimeista yrittää levittää shariaa väkisin Eurooppaan ja Yhdysvaltoihin. He eivät halua demokratiaa vaan tuoda sen tilalle sharian, Walter kertoi.
Suomen Uutiset haastatteli Mona Walteria ennen mielenosoituksen alkua. Haastattelu on englanninkielinen.
Ruotsin sosiaalidemokraattisessa puolueessa on Walterin mukaan muslimeja, jotka esittävät erilaisia vaatimuksia uskontonsa nojalla.
– Ruotsalaiset ovat mukautuvaisia, ja he suostuvat näihin vaatimuksiin. Tämä on naiivia. Ruotsalaiset vain toteavat, että ”hyvä on”, ja suostuvat vaatimuksiin.
Osa muslimeista haluaa ottaa käyttöön islamilaiset koulut, joissa pojat ja tytöt pidetään kokonaan erillään. Jo nyt on olemassa kouluja, joissa on erilliset voimistelusalit tytöille ja pojille.
– Ruotsalaiset naiset ovat kamppailleet pitkään saavuttaakseen tasa-arvon, ja jotkut kuvailevat maata jopa feministiseksi. Mutta nyt muslimivähemmistö esittää vaatimuksia siitä, että he haluavat elää sharian mukaisesti.
– Ruotsalaiset perääntyvät askel kerrallaan eivätkä sano vastaan. He eivät puolusta omia arvojaan. Se on surullista.
Ruotsissa ei Walterin mukaan voi keskustella islamista, muslimeista tai sharian vaatimuksista.
– Jos otat nämä esille, sinut leimataan rasistiksi. Jos puolustat Ruotsia tai ruotsalaisia arvoja, rasistikortti lätkäistään kasvoillesi välittömästi. Tosin ihmiset eivät puhu edes ruotsalaisista arvoista, koska sehän olisi tietenkin rasismia.
Walter kertoo, että häntä on myös nimitelty rasistiksi useita kertoja.
– Se on mieletöntä, Walter naurahtaa ja täsmentää: rasistikortin tarkoitus on hiljentää ihmiset. Sillä ei ole väliä, onko rasistiksi syytetty valkoinen vai tummaihoinen, syyttelyä on aina. Tilanne on vaikea.
– Olen entinen muslimi. Jätin islamin, ja sharian rangaistus tällaisesta teosta on kuolemantuomio. Jotkut muslimit haluavat surmata minut tekoni takia. Joudun asumaan salaisessa osoitteessa tämän vuoksi.
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Somalitaustainen Ayaan Hirsi Ali: ”Islam ei ole rauhan uskonto”

Muslimisaarnaajat yllyttävät seksuaalivähemmistöjä vastaan – ovatko homoseksuaalit enää turvassa?

Muslimiväkivallasta huolestuneen Tynkkysen kujanjuoksu – toimittaja haukkuu rotaksi, lukuisia tappouhkauksia, niskaan tutkintapyyntö

Göteborgin jengisota leimahti rikollispomon tyttöystävän uskottomuudesta – jo 20 kuolonuhria, heidän joukossaan lapsia

Komisarion mitta tuli täyteen Ruotsissa – maahanmuuttajien rikoksista kirjoittaneen veteraanipoliisin avautumista kommentoidaan jo pääministeritasolla
Viikon suosituimmat

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”
Blogikirjoittaja Eeva Helena Oehlandt ja taloushallinnon asiantuntija, KHT Pauli Vahtera nostavat esiin Suomen absurdit energiakierteet: Suomi vie rekkatolkulla kotimaista turvetta Ruotsiin tuotettavaksi sähköksi, jonka se sitten ostaa takaisin Ruotsista. Samaan aikaan Suomi rahtaa Italiasta haisevaa jätettä poltettavaksi suomalaisissa voimalaitoksissa. Kumpikaan kirjoittaja ei löydä koko touhusta mitään järkeä eikä logiikkaa.

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”
Tuhannet muslimit kokoontuivat ramadanin loppumisen kunniaksi pidettyyn yhteisrukoukseen Trafalgarin aukiolle Lontoon keskustassa. Yhä useampi brittipoliitikko uskaltaa sanoa, että julkisella paikalla pidetyissä joukkorukouksissa ei ole kyse uskonnon harjoittamisesta vaan joukkovoiman näyttämisestä. Vasemmistolainen pääministeri Keir Starmer kiiruhti heti puolustamaan muslimeja. Lontoon muslimipormestari Sadiq Khan puolestaan oli itsekin mukana torilla rukoilemassa.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on ihmeissään hyvinvointialueiden käytännöstä maksaa erillistä tukea romanihameisiin. - Hyvinvointialueilla säästetään, mutta romanihameen ostoa tuetaan yhä 500 eurolla kahden vuoden välein. Vastaavaa vaatetustukea ei ole muille toimeentulotuen saajille, Vigelius kertoo.

SDP:n entinen puoluesihteeri jakaa tunnustusta Purralle: ”Kovat ajat tuottavat joskus hyviä valtiovarainministereitä”
Huhtikuun kehysriihi ja valtiontalouden ajan myötä vaatimat oikaisutoimet puhuttavat päättäjiä ja kansaa. Valtionvarainministeri Riikka Purran tinkimätön ja maan kokonaisetua painottava linja kerää nyt tunnustusta yli puoluerajojen.

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin
Saksalaisia innostetaan ilmiantamaan toisiaan matalalla kynnyksellä rasismista, vihapuheesta, syrjinnästä ja muusta epäilyttävästä toiminnasta, kuten äärioikeistolaisuudesta. Ilmoituksia voi jättää satoihin julkisiin ja yksityisiin toimipisteisiin ja nimettömänä myös netissä. Ilmiannettujen suojaksi on perustettu nyt myös ilmiantojen ilmiantokeskus.

Suomen Akatemia heitti tieteelliset perustelut roskiin ja torppasi rahoituksen wokeperustein – maahanmuuttajanuorten tutkiminen voisi olla ”stigmatisoivaa”
Suomen Akatemia epäsi maahanmuuttoon liittyvän tutkimusrahoituksen kyseenalaisin perustein. Torppaamisen syy ei ollut tieteellinen vaan taas kerran pikemminkin ideologinen: tutkimuksen pelättiin leimaavan maahanmuuttajataustaisia nuoria.

Ruotsin maaperä sitoo kolme kertaa enemmän hiiltä kuin Suomen – tutkijat ihmettelevät eroa
Haaparannan ja Tornion rajalla metsä näyttää samanlaiselta molemmin puolin valtioiden rajaa. Sama maasto, samat puut, sama ilmasto. Silti Suomen ja Ruotsin YK:lle toimittamat ilmastoraportit kertovat täysin erilaisia lukuja siitä, kuinka paljon hiiltä maaperä sitoo. Suomessa on painetta muuttaa laskentamallia, arvelee Aftonbladet.

Antikainen: Tanskan malli Suomeen – rikolliset ulkomaalaiset automaattisesti ulos
Tanskan hallitus on päättänyt kiristää lainsäädäntöään siten, että vakavista rikoksista vähintään vuoden ehdottomaan vankeusrangaistukseen tuomitut ulkomaalaiset määrätään automaattisesti karkotettaviksi riippumatta siitä, kuinka kauan he ovat asuneet maassa.

Riikka Purra: Älkää sulkeko silmiänne islamin ja tiettyjen kulttuurien naisvihamielisyydeltä
Valtiovarainministeri Riikka Purra herättelee mediaa - ja laajemminkin julkista keskustelua siitä, että islamin naisvihamieliset perinteet ja tavat ovat todellinen ongelma Suomessa – eivät siis mitenkään vähäpätöinen tai ohimenevä ilmiö.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää











