

Götz Kubitschek, Timo Vihavainen ja Timo Hännikäinen. Kuvat: Wiki, Lehtikuva, FB.
Suuren maailman kirjamessuilla ei toisinajattelijoita syrjitä – kaikki ovat Frankfurtiin tervetulleita
Suomessa ja somessa on viime päivinä keskusteltu siitä, kenellä on oikeus osallistua kirjamessuille. Helsingin kirjamessut päätti kieltää kirjailija Timo Hännikäisen pyörittämää Kiuas-kustantamoa osallistumasta Helsingin kirjamessuille. Maailman suurimmilla kirjamessuilla Frankfurtissa kaikki on toisin. Järjestäjät korostavat, että kaikki aatteet ja kustantamot ovat tervetulleita messuille.
Viime vuoden messuille osallistunut Antaios-kustantamo herätti huomiota, koska sen vetäjä Götz Kubitschek on leimattu äärioikeistolaiseksi. Kubitschek on osallistunut muun muassa Pegidan ja Vaihtoehto Saksalle -puolueen järjestämiin tilaisuuksiin puhujana.
Frankfurtin messujärjestäjät: “Sensuuri ei ole vaihtoehto”
Reuters kertoo, että Kubitschekin kustantamon ständin edessä järjestettiin viime vuonna hiljaisia mielenilmauksia, mutta kustantamon annettiin joka tapauksessa osallistua messuille.
Kaikki protestit Antaios-kustantamoa vastaan eivät olleet hiljaisia. Suomen Uutiset kertoi viime vuonna vasemmistolaisista, jotka häiritsivät älämölöllään kustantamon keskustelutilaisuutta. Poliisi kuitenkin laittoi vasemmistolaiset kuriin.
– Kiellot ja sensuuri eivät ole meidän mielestämme vaihtoehto, kertoo Frankfurtin kirjamessujen johtaja Jürgen Boos Reutersille. Ajatukset eivät katoa sillä, että hankkiudut eroon niiden kirjoittajasta.
Myös Frankfurtissa toimivan Anne Frank -koulutuskeskuksen johtaja Meron Mendel vastustaa erilaisten mielipiteiden poissulkemista.
– On tärkeätä, että heidät päästetään messuille. Me kannatamme mielipiteenvapautta, eikä sitä pidä soveltaa valikoiden, Mendel sanoo.
Deutsche Welle puolestaan kertoo, että tänä vuonna Frankfurtin kirjamessut ovat poliittisemmat kuin koskaan, ja pitää sitä hyvänä asiana.
Vihavainen Helsingin Kirjamessuista: “idioottimaisuudessaan kauhistuttavaa”
Suomessa sivistyneistön edustajat ovat olleet melko hiljaa Hännikäisen Kiuas-kustantamoon kohdistuneesta syrjinnästä. Lähes ainoa asian esille ottanut taitaa olla Helsingin yliopiston emeritusprofessori Timo Vihavainen, jonka mielestä “tässä on nyt kokonaan hylätty länsimaisen vapauskäsityksen keskeiset ideat ja sillä vieläpä ylpeillään”.
– Selittelyt, joiden mukaan Kiuas-kustantamon linja ei seuraa kirjamessujen arvoja, ovat idioottimaisuudessaan kauhistuttavia, Vihavainen kirjoittaa.
Vihavainen korostaa, että Kiuas julkaisee paljon sekä ajankohtaisen keskustelun kannalta relevantteja klassikoita että myös tuoreempia puheenvuoroja, joista hän haluaa erityisesti mainita hiljattain julkaistun norjalaisen bestsellerin, ‘Islam – Yhdestoista vitsaus’.
Vihavaisen mukaan kieltolinja on pitkä ja liukas tie.
– Kukas se sanoikaan, että totalitaarinen yhteiskunta on samanlainen kuin tavallinen porvarillinen yhteiskuntakin. Siitä puuttuvat vain kansalaisvapaudet, Vihavainen kiteyttää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

EU haluaa terveydelle haitallisen puunpolton aisoihin – saunojen ja takkojen piippuihin sähköiset savukaasujen puhdistimet
Brysselin vallan kammareissa oli 12. helmikuuta tarkoitus esitellä lakiluonnos, joka asettaisi entistä selvästi tiukemmat rajat muun muassa puulämmitteisten tulisijojen haitallisille hiukkaspäästöille vuodesta 2027 alkaen. Sitten otettiin järki käteen - ainakin toistaiseksi.

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta
Yhdysvaltain varapresidentti Vance on sitä mieltä, että Eurooppa on vaarassa ajautua yhteiskunnalliseen itsemurhaan, koska liian monet Euroopan maat ovat kyvyttömiä tai haluttomia kontrolloimaan rajojaan. Vance on huolissaan siitä, että rajojensa valvonnan sijasta monet EU-maat haluavat mieluummin rajoittaa omien kansalaistensa sananvapautta. Hän mainitsi Saksan esimerkkinä maasta, joka on ajautumassa tuhoon massamaahanmuuton takia. Vancen mielestä massamaahanmuutto vaarantaa myös tavallisten amerikkalaisten työläisten oikeuden "amerikkalaiseen unelmaan".

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”
Demarimeppi, entinen SDP:n kansanedustaja Eero Heinäluoma on saanut Iltalehdessä osakseen kovaa kritiikkiä 16 vuotta sitten vuonna 2009 eduskunnan täysistunnossa pitämästään puheenvuorosta Nord Stream -keskustelussa samaan aikaan eduskunnassa toimineilta silloisilta kansanedustajilta. Kaasuputkea lobanneen Heinäluoman sarkastiset heitot ”suikkahattuisista, punatähtisistä ja harmaapukuisista” miehistä tämän päivän kontekstissa tuskin hymyilyttävät enää demareitakaan.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Vasemmisto reagoi tunteella maahanmuuttopolitiikan kiristyksiin – sisäministeri Rantanen muistutti, että Suomessa ei enää voi olla muita Pohjoismaita löperömpiä sääntöjä
Eduskunnassa käsiteltiin tänään hallituksen esityksiä ulkomaalaislain muuttamiseksi. Suomen maahanmuuttopolitiikan muutos kohti tiukempaa yleiseurooppalaista tasoa demokraattisen prosessin kautta osui syvälle tunteisiin vasemmistoliiton kansanedustajalle Veronika Honkasalolle.

YK:n tuomari sai tuomion naisorjan pitämisestä
Yhdistyneiden kansakuntien tuomari on tuomittu Iso-Britanniassa nuoren naisen pakottamisesta orjatyöhön.

Saksalta puuttuu sotilaita, aseita ja maanpuolustustahtoa – rämäkuntoinen armeija halutaan panna kuntoon satojen miljardien velkarahalla
Saksan tuleva kristillisdemokraattien ja demarien mustapunahallitus haluaa ottaa satoja miljardeja euroja uutta velkaa romukuntoisen armeijan kohentamiseen ja antaakseen oman panoksensa Euroopan puolustamiseen. Rahalla ei saa kuitenkaan kaikkea. Vaikka yhä useampi saksalainen pelkää Putinia, niin enemmistö ei ole valmis puolustamaan ase kädessä kotimaataan.

Pääkaupunkiseudun ay-pomot pyrkivät valtuustoihin demareiden listoilta – SAK julkaisi jo oman poliittisen ohjelmansa
Kevään kuntavaaleissa SDP:n listoilla on ainakin neljä ay-järjestön istuvaa tai entistä puheenjohtajaa. Teollisuusliiton puheenjohtaja, sekä viime talven poliittisten lakkojen ”ruuvin kiristäjänä” tunnettu Riku Aalto asettuu ehdolle Vantaalla. Myös monet SAK:laisten liittojen rivijäsenet ovat asettuneet ehdolle demarien tai vasemmistoliiton listoilta.

Feministijulkaisu Emma: Miksi aiemmin yksityisestä juhlasta, Ramadanista, on tullut julkinen ilmiö? – Saksaan islamisteja paennut muslimi pitää sitä merkkinä lännen islamisaatiosta
Saksalainen feministinen aikakauslehti Emma kirjoittaa Ramadan-hypestä. Julkaisu kysyy, miksi ennen yksityisenä uskonnollisena juhlana vietetty Ramadan on muuttunut julkiseksi ilmiöksi. Suurissa kaupungeissa Ramadan on näkyvästi esillä katukuvassa valaistuksen ja paaston päättymisjuhlallisuuksien muodossa. Kaikkien muslimien mielestä tämä ei ole hyvä asia. Paasto oli ennen yksityisasia, aivan kuten viisi kertaa päivässä tapahtuva rukoileminen.

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan
Trump lennätti satoja karkotettavia El Salvadorin jättivankilaan 227 vuotta vanhan lain perusteella. Ihmisoikeusaktivistit ovat kauhuissaan, koska jättivankila on epämiellyttävä paikka ja karkotukset suoritettiin ilman oikeuden istuntoa. Demokraatit hakivat välittömästi toimeenpanokiellon karkotuksille, mutta lentokoneet ehtivät kansainväliseen ilmatilaan ennen tuomarin kieltoa. Trumpin näyttävä PR-tempaus onnistui yli odotusten, mutta juridinen vääntö tulee jatkumaan korkeimmassa oikeudessa.