

LEHTIKUVA
Suurpetopolitiikka uudistumassa – Polvinen: Kannanhoidollinen metsästys tuo tasapainoa maaseudulle
Ruotsin mallin mukainen alueellinen tarkastelu mahdollistaa suurpetojen kannanhoidollisen metsästyksen. Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen pitää suurpetotyöryhmän esityksiä tärkeänä askeleena turvallisemman ja elinvoimaisemman maaseudun puolesta.
Maa- ja metsätalousministeriön suurpetotyöryhmän raportti kannanhoidollisen metsästyksen mahdollistamiseksi on merkittävä avaus suomalaisen suurpetopolitiikan kehittämisessä. Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen pitää työryhmän esityksiä tervetulleina ja näkee ne tärkeänä osana hallituksen pyrkimyksiä edistää tasapainoa ihmisten ja suurpetojen rinnakkaiselossa.
– Työryhmän raportti osoittaa, että hallitus on sitoutunut maaseudun turvallisuuden ja elinvoimaisuuden parantamiseen. Kannanhoidollinen metsästys ei ole pelkästään välttämätön keino vähentää suurpetojen aiheuttamia vahinkoja ja uhkia, vaan se on myös osoitus siitä, että maaseudun asioita kyetään edistämään, kun tahtoa riittää, Polvinen toteaa.
Nyt siirrytään sanoista tekoihin
Polvinen painottaa, että nyt siirrytään sanoista tekoihin. Hän kiittää työryhmän käytännönläheisiä esityksiä, jotka huomioivat maaseudun arjen realiteetit. Erityisesti lainsäädännön kehittäminen, joka mahdollistaa joustavamman kannanhoidollisen metsästyksen, on Polvisen mukaan keskeinen edistysaskel.
– Tämä raportti antaa meille selkeän suunnan. Nyt on hallituksen tehtävänä muuttaa lainsäädäntöä nopeasti ja määrätietoisesti, jotta suurpetojen kannanhoidollinen metsästys käynnistyy vuoden 2025 syksyllä alkavalla metsästyskaudella.
Turvallisuus ja tasapaino etusijalla
Polvisen mukaan kannanhoidollinen metsästys on avainasemassa konfliktien vähentämisessä ja turvallisuuden lisäämisessä erityisesti susikannan hallinnassa. Hän muistuttaa, että hallituksen linjaus tähtää tasapainoon, jossa suurpedot ovat osa Suomen luontoa, mutta eivät uhkaa ihmisten turvallisuutta tai elinkeinoja.
– Työryhmän esitykset osoittavat, että hallitus on kuullut maaseudun ihmisten tarpeita ja huolia. Nyt tehtävämme on varmistaa, että ratkaisut tuodaan käytäntöön tavalla, joka lisää luottamusta politiikkaan ja mahdollistaa suurpetojen hallitun rinnakkaiselon ihmisten kanssa, Polvinen sanoo.
Polvinen näkee raportin tukevan myös hallituksen yleistä tavoitetta vahvistaa maaseudun elinvoimaisuutta.
– Kun suurpetojen aiheuttamat haitat saadaan hallintaan, ihmiset voivat keskittyä jälleen turvalliseen arkeen maaseudulla niin elinkeinojen harjoittamisen kuin eräharrastustenkin osalta. Tämä on askel kohti vahvempaa ja elinvoimaisempaa maaseutua – ja koko Suomea.

PS ARKISTO
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kannanhoidollinen metsästys Mikko Polvinen maaseutuelinkeinot maaseudun elinvoimaisuus suurpedot susikanta suurpetopolitiikka lainsäädäntö Maaseutu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Suden kannanhoidollisen metsästyksen mahdollistamista on kiirehdittävä

Afrikkalainen sikarutto uhkaa suomalaisia tuotantotiloja – Koponen: Villisikakanta saatava alas ja nopeasti

Komissio esittää suden suojelutason alentamista – Jenna Simula: ”Merkittävä uutinen suomalaiselle metsästykselle”

Hallitus haluaa turvata metsästyksen tulevaisuuden – suurpetojen kannanhoidollinen metsästys etenee
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista
Perussuomalainen kaupunginvaltuutettu Vilhelm Junnila vaatii Turkua perumaan suunnitellun islamilaisen kulttuurikeskuksen tonttivarauksen ja eväämään hankkeelta kaiken taloudellisen tuen. Junnila varoittaa jättimoskeijan luovan riskejä rinnakkaisyhteiskunnan syntymiselle ja poliittisen islamin vaikutusvallalle. Perussuomalaisten valtuustoryhmä muistuttaa Helsingin suurmoskeijahankkeen kariutumisesta ja vaatii hankkeen ulkomaisen rahoituksen sekä luokkahuoneiden opetussisältöjen perusteellista selvittämistä.

Taksiraiskaukset kasvussa: Helsingin Sanomat pyrkii peittelemään sitä, että tekijät ovat pääosin maahanmuuttajataustaisia
Helsingin Sanomat uutisoi taksikuskien seksuaalirikosten räjähdysmäisestä kasvusta Helsingissä. Otsikko ja juttu pyrkivät vierittämään vastuuta vuoden 2018 taksiuudistukselle, vaikka lehden läpi käymässä aineistossa jokainen tuomittu tekijä oli maahanmuuttajataustainen.

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan
Somalitaustaiseen kansanedustajaan kohdistuu useita rikostutkintoja ja kohuväitteitä. Rikosepäilyjen todistaminen todeksi voi olla vaikeaa, koska Ilhan Omarin virallista syntymäaikaa ei tiedetä ja koska tutkintaan liittyvien henkilöiden mahdollisten sukulaisuussuhteiden todistaminen vaatisi DNA-testejä. Omasta mielestään Ilhan Oman on viaton eikä "tietääkseen" ole mennyt naimisiin oman veljensä kanssa.

Huumoria Yleisradion tapaan: luontotoimittaja ehdottaa persujen siirtoa Afrikkaan nauttimaan mieleisestään maisemasta
Ylen toimittaja leukailee verkostoitumispalvelu Linkedinissä, että jospa kaikki perussuomalaiset siirrettäisiin pysyvästi Afrikan köyhille alueille. Ehdotus saa somessa arvoisensa vastaanoton.

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin
Eläkkeet muodostavat noin neljänneksen julkisen talouden noin 160 miljardin euron kokonaismenoista eli noin 40 miljardia euroa. Valtion työntekijöiden eläkkeet maksetaan valtion talousarviosta. Julkisen talouden alijäämän vuoksi julkisia menoja on pakko karsia, siksi eläkejärjestelmänkin tulee osallistua talkoisiin, kirjoittaa tekniikan tohtori, kansantaloustieteilijä ja valtiovarainministerin talouspoliittinen erityisavustaja Jussi Lindgren.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Tilastokeskus: Poliisin tietoon tuli 836 lapsenraiskausta – kasvua 61,7 prosenttia, pahoinpitelyrikoksissa odotettavissa uusi ennätys
Tilastokeskuksen ennakkotiedot osoittavat tammi–syyskuun seksuaalirikosten määräksi yhteensä 8 000 tapausta. Poliisin tietoon tuli 36 500 pahoinpitelyrikosta, mikä on 10,7 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Niiden määrä on kasvamassa uuteen kaikkien aikojen ennätykseen.

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila tyrmää Facebook-kirjoituksessaan STTK:n pääekonomistin Patrizio Lainan väitteet sosiaaliturvaleikkausten vaikutuksista ulkomaisiin osaajiin. Junnila muistuttaa, että Suomen oleskeluluvan tuloraja alittaa Ruotsin tason lähes puolella, ja vaatii rajan tuntuvaa nostamista. Junnilan mukaan talouskeskustelulla halutaan vain peittää SDP:n omien säästöesitysten täydellinen puuttuminen.

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia
Aftonbladetin mukaan poliisi keskeytti viikonloppuna epäillyn sukuelinten silpomisen uppsalalaisessa kauneushoitolassa. Epäillyn teon kohteena oli alle viisivuotias tyttö. Yhdellä kiinniotetuista oli päällään lääkärin työasu ja käsissään kirurgisia instrumentteja. Kahdeksan kiinniotetun joukossa oli saman perheen jäseniä, ja viranomaiset ottivat paikalta lapsia huostaan.

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle
SDP:n eduskuntavaaliehdokas ja somelääkäri Atte Virolainen on julkaissut Instagramissa kyseenalaisen kuvamanipulaation, jossa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman esitetään samassa kuvassa kahden muun julkisuudessa kohua aiheuttaneen henkilön kanssa. Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Virolaisen toimintaa viestipalvelu X:ssä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














