

Hevosalan yrittäjä Saara Auvisen uuvuttava taistelu vakuutuslääkäreiden kanssa sai kansanedustaja Jari Ronkaisen toimimaan epäkohdan korjaamiseksi. / MATTI MATIKAINEN
Taistelun vakuutuslääkäreiden mielivaltaa vastaan aloittanut Ronkainen iloitsee kansalaisaloitteesta: Vääryys halutaan korjata
Vakuutuslääkäreitä koskeva kansalaisaloite sai keskiviikkona iltapäivällä vaaditut 50 000 allekirjoitusta ja se etenee eduskunnan käsittelyyn. Aloite on sisällöltään samansuuntainen kuin kansanedustaja Jari Ronkaisen viime vuoden marraskuussa jättämä lakialoite, niin kutsuttu ”Lex Ronkainen”.
Niin kansalaisaloitteessa kuin Jari Ronkaisen lakialoitteessakin vaaditaan poistettavaksi vakuutus- ja eläkelaitosten lääkärien mielivaltaista oikeutta kumota potilasta hoitavien lääkärien lausuntoja edes potilasta näkemättä. Tämä epäkohta on kalvanut kansalaisten ja perussuomalaisten oikeustajua jo pitkään.
– Kansalaisaloite on valtava voimannäyttö suomalaisilta ja osoitus siitä, että vääryys halutaan korjata. Ei voi olla kuin tyytyväinen aloitteen etenemisestä eduskunnan käsittelyyn, kun itse olen toiminut eräänlaisena äänitorvena asian tiimoilta, Ronkainen toteaa.
Asia kaivanut mieltä jo pitkään
Kansalaisaloite pureutuu samaan ongelmaan kuin perussuomalaisten lakialoite, eli vakuutuslääkärien mielivaltaan. On käsittämätöntä, että vakuutuslääkäri voi evätä potilaan oikeuden korvauksiin, kuntoutukseen tai työkyvyttömyyseläkkeeseen vastoin hoitavan lääkärin diagnoosia ja potilasta näkemättä.
– Itse olen ollut tätä lakia vastaan jo kauan ennen kuin edes lähdin politiikkaan. Laki muuttui vuonna 2004, ja muistan jo vuonna 2005-2006 puhuneeni asiasta työpaikan kahvitunneilla, että eihän tämän näin pitäisi mennä. Valtakunnan tasolla olen kamppaillut tämän epäkohdan parissa siitä lähtien kun vuonna 2015 tulin valituksi eduskuntaan, Ronkainen muistelee.
Saara Auvisen tapaus oli viimeinen niitti
Lain epäoikeudenmukaisuus oli häirinnyt Ronkaista pitkään, ja asia palasi mieleen aina kun julkisuuteen vähän väliä nousi ikäviä esimerkkitapauksia vakuutuslääkärien mielivallan uhreiksi joutuneista kansalaisista, usein rakennusalan ihmisistä tai urheilijoista. Viimeinen sytyke oli pari vuotta sitten julkisuuteen noussut Saara Auvisen tapaus.
– Saara oli nuori hevosalan yrittäjä, joka putosi hevosen selästä ja vammautui vaikeasti, mutta ei saanut oikea-aikaista kuntoutusta vakuutusyhtiön lääkärin kiistettyä diagnoosit. Oli ikävä nähdä, että nuori ihminen, joka selvästi olisi halunnut päästä takaisin työelämään jäänee nyt pysyvästi työkyvyttömäksi vakuutuslääkärin mielivallan takia. Se oli minulle viimeinen niitti, että tähän asiaan on nyt puututtava ja rajulla kädellä, Ronkainen sanoo.
Kaikista puolueista löytynee tahtoa asioiden muuttamiseksi
Saara käy edelleen omaa taisteluaan vakuutusyhtiötä vastaan, eikä hänen tilanteensa ole millään lailla parantunut. Auvisen lisäksi Ronkaisen pöydällä on muitakin surullisia tapauksia, joissa ihmisten oikeus korvauksiin tai kuntoutukseen on mielivaltaisesti evätty, tai sitten heitä on roikotettu löysässä hirressä jopa kymmenen vuotta muka työkykyisenä. Kaikki he ovat joutuneet ottamaan käyttöön koko keinovalikoimansa miettiessään, miten saisi oikeuden omalta kohdaltaan toteutumaan.
– Kansalaisaloitteen eteneminen eduskunnan käsittelyyn on siinä mielessä mielenkiintoista, että omaa lakialoitettani ei vielä ole ehditty käsittelemään. Kun pöydällä lepää vielä muitakin samaa aihetta koskevia aloitteita, on kiinnostavaa nähdä, käsitelläänkö ne käsi kädessä.
– Minulla on sellainen tuntuma, että kaikista puolueista löytyy halukkuutta asian muuttamiseksi, vain keinoista on jonkin verran erimielisyyksiä. Sen vuoksi uskon, että juuri tämä kansalaisaloite voisi olla se sytyke, jonka avulla tämän prosessin saisi vietyä vauhdilla eteenpäin, Ronkainen arvelee.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vakuutuslääkärien valtaa suitsivalla kansalaisaloitteella yli 30 000 allekirjoitusta

Ronkaisen lakialoitteelle tukea kaikista puolueista: Lääkäri ei saisi päättää vakuutetun loppuelämästä tapaamatta potilasta

Työssä vammautunut Saara nukkuu yli puolet vuorokaudesta, muisti ja tuntoaisti ovat osittain mennyttä – ”Vakuutusyhtiön mukaan olen työkykyinen”

Ronkainen: Kansa on puhunut – vakuutuslääkäreiltä otettava valta pois!

Ryhmänjohtaja Leena Meri vakuutuslääkäriasiasta: ”Asiat jäävät silleen ja ihminen jää tyhjän päälle”, ratkaisuksi käännetty todistustaakka

Kansalaisaloite vakuutuslääkäritoiminnan suitsimiseksi luovutettiin – perussuomalaiset tukee
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Islam musliminuorten mielestä kansallisia lakeja vahvempi – huoli heräsi Itävallassa: ”Täällä pätevät kansalliset lait eikä sharia”
Tie kalifaattiin käy lasten ja nuorten kautta. Muslimit ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä Itävallan suurten kaupunkien kouluissa ja nousevan polven asenteet kertovat uskonnon keskeisestä merkityksestä nuorten elämässä. Islam on monen mielestä jo nyt paikallisten lakien yläpuolella.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

EU-parlamentaarikko ei päässyt Lontoon mielenosoitukseen — pääministeri tukahduttaa sananvapautta
Iso-Britannia on estänyt ainakin 11 ulkomaalaista puhujaa osallistumasta tänään Lontoossa järjestettävään Unite the Kingdom -mielenosoitukseen. Kielletyillä ei ole rikostuomioita. Poliittisin perustein tehty päätös herättää kysymyksen Ison-Britannian sananvapauden tilasta.

Elinkeinoelämän keskusliitto vaatii lisää maahanmuuttajia, mutta ei tiedä, mihin tulijat työllistyisivät
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) haluaa lisätä maahanmuuttoa, mutta EK:n johtaja Ilkka Oksala ei kysyttäessä pysty nimeämään yhtään teollisuudenalaa, jossa työvoimapula on tällä hetkellä akuutti. Samaan aikaan Suomessa on arviolta satatuhatta työtöntä maahanmuuttajaa.

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Kolumni: Ibiza-Antin Espanjan tauti
Tarina siitä, miten Ibiza-Antin vaalipelko sai hänet hurraamaan kriisistä kriisiin seikkailevaa, ylivelkaista ja tulonsiirroista riippuvaista vasemmiston johtamaa Espanjaa.

Antikainen ja Aittakumpu: Tuoreet paljastukset osoittavat, että Opetushallituksen aika on ohi
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Pekka Aittakumpu ovat jättäneet eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa he vaativat Opetushallituksen lakkauttamista ja sen ydintehtävien siirtämistä opetus- ja kulttuuriministeriön alaisuuteen.















