
Tanskan maahanmuuttoministeri haluaa tarkempia tilastoja maahanmuuttajaryhmistä – rikos- ja työttömyystilastot pitää eritellä tarkemmin
Tanskan etiopialaistaustainen maahanmuuttoministeri vaatii, että jatkossa maahanmuuttajien rikos- ja työttömyystilastot pitää eritellä tarkemmin. Ministerin mukaan tietyistä maista tulevat aiheuttavat selvästi enemmän ongelmia kuin toisista. Pelkkä jako EU- tai länsimaihin ja muihin maihin ei riitä, vaan poliittisen päätöksenteon tueksi tarvitaan tarkempaa tietoa.
Sosialidemokraatteja edustava maahanmuuttoministeri Mattias Tefaye vaatii, että jatkossa maahanmuuttajien etninen tausta pitää pitää eritellä tarkemmin rikos- ja työttömyystilastoissa. Maahanmuuttoministeriön julkaiseman tiedotteen mukaan ministeri kaipaa tarkempia tilastoja, jotta maahanmuutosta voitaisiin keskustella faktojen perusteella.
Nykyinen tilastointitapa ei ministeriön mukaan anna riittävän tarkkaa tilannekuvaa kotoutumisen haasteista, koska kaikki ei-länsimaiset maahanmuuttajat on niputettu yhteen. Jatkossa niin kutsutuista MENAP-maista (Pohjois-Afrikka, Lähi-itä, Afganistan, Pakistan) ja Turkista tulevat maahanmuuttajat on tarkoitus käsitellä omana tilastoryhmänään.
Uusi tilastointitapa osoittaa ongelmat tarkemmin
Uuden jaottelun mukaan tehdyt alustavat laskelmat osoittavat, että 4,6 prosenttia MENAP-maista ja Turkista tulleista 15-29-vuotiaista miehistä on tuomittu rikoksista, kun taas muiden ei-länsimaiden kohdalla prosenttiluku on vain 1,8. Naisten työllisyystilastot osoittavat, että vain 42 prosenttia MENAP-maista ja Turkista tulleista 25-64-vuotiaista naisista kävi töissä vuonna 2018, kun muiden ei-länsimaiden naisista työssä kävi 62 prosenttia.
Tanskassa on yli puoli miljoonaa muualta kuin länsimaista tullutta maahanmuuttajaa ja heidän jälkeläistään. Turkista ja MENAP-maista tulleet muodostavat yli puolet tästä ryhmästä.
Valtionvarainministeriön tekemien laskelmien mukaan Turkin ja MENAP-maiden maahanmuuttajat ja heidän jälkeläisensä aiheuttavat keskimäärin kolminkertaiset kulut Tanskan julkiselle taloudelle verrattuna muista ei-länsimaista, kuten esimerkiksi Thaimaasta, Sri Lankasta tai Brasiliasta tuleviin ihmisiin.
Tietopohjaista päätöksentekoa
Tanskan maahanmuuttoministeri perustelee uutta jaottelua sillä, että se auttaa keskittymään kotoutumisen todellisiin ongelmiin.
– Parhaat päätökset tehdään oikean tiedon pohjalta, Mattias Tesfaye korostaa.
Samanlaista tietopohjaista päätöksentekoa maahanmuuttopolitiikkaan ovat vaatineet myös perussuomalaiset. Perussuomalaisten ajatuspaja Perusta on julkaissut useita maahanmuuton kuluihin liittyviä tutkimuksia laadukkaamman maahanmuuttokeskustelun tueksi.
”Tilastointi lähtömaan mukaan ei ole rasismia”
Tesfaye itse on syntynyt Tanskassa etiopialaisen isän ja tanskalaisen äidin perheeseen. Hän ei pidä lähtömaan pohjalta tehtyjä tilastoja ”rasistisina” vaan välttämättöminä, koska päättäjät tarvitsevat rehellisiä tilastolukuja, kertoo Berlingske-lehti.
– Minun mielestäni jokaisen pitää olla ylpeä identiteetistään ja juuristaan, sanoo maahanmuuttoministeri Tesfaye, joka luokittelee itsensä ”puoliksi etiopialaiseksi ja 100 prosenttia tanskalaiseksi”.
– Mutta päättäjien on saatava rehellisiä lukuja, jotka kuvaavat integroitumisen haasteita. Minä näen, että Thaimaasta, Filippiineiltä ja Etelä-Amerikasta tulevat maahanmuuttajat pärjäävät ihan eri tavalla kuin vaikkapa Lähi-idästä tulevat, joten mielestäni ei ole rasistista luokitella maita sen perusteella.
Ministeri Tesfaye kertoo Berlingske-lehdelle saaneensa Tanskassa asuvilta thaimaalaisilta huolestuneita viestejä, joissa he valittivat sitä, että nykyinen tilastointitapa leimaa heidätkin työttömiksi ja rikollisiksi.
Göteborgs Posten -lehden haastattelemat tanskalaistutkijat toivottavat uuden tilastointitavan tervetulleeksi. Rockwool-säätiön tutkija Lars Højsgaard Andersen toteaa, että tarkempi jaottelu auttaa tunnistamaan ne ryhmät, joita yhteiskunnan pitää erityisesti tukea. Myös Vive-tutkimuskeskuksen Torben Tranæs pitää tarkempaa tilastointia hyvänä, mutta varoittaa, että ketään ei saa stigmatisoida tilastoilla.
Tesfayella aiemminkin tiukka linja
Suomen Uutiset on kertonut aiemminkin Tanskan maahanmuuttoministerin vetämästä tiukasta linjasta. Mattias Tesfaye on muun muassa todennut, että etenkin muslimimaahanmuutto on tehnyt Tanskasta vähemmän vapaan maan. Tesfaye on vaatinut kattoa maahantulijoiden määrälle ja paluumuuton edistämistä.
Huhtikuussa Tanskan hallitus ilmoitti perustavansa uuden viraston, jonka tarkoituksena on edistää maassa laittomasti oleskelevien henkilöiden muuttoa takaisin omiin kotimaihinsa. Uuden laitoksen nimeksi tuli ytimekkäästi Kotimatkavirasto.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- MENAP-maat työttömyystilastot Mattias Tefaye tilastointi maahanmuuttoministeriö integroituminen sosialidemokraatit Thaimaa rikostilastot Kotouttaminen Tanska Turkki Suomen Perusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tanskan ex-maahanmuuttoministeri virkasyytteeseen – yritti suojella lapsimorsiamia

Tanskan kova linja puree: Turvapaikkoja myönnettiin viime vuonna vähiten 30 vuoteen – tavoitteena nollalinja
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista
Perussuomalainen kaupunginvaltuutettu Vilhelm Junnila vaatii Turkua perumaan suunnitellun islamilaisen kulttuurikeskuksen tonttivarauksen ja eväämään hankkeelta kaiken taloudellisen tuen. Junnila varoittaa jättimoskeijan luovan riskejä rinnakkaisyhteiskunnan syntymiselle ja poliittisen islamin vaikutusvallalle. Perussuomalaisten valtuustoryhmä muistuttaa Helsingin suurmoskeijahankkeen kariutumisesta ja vaatii hankkeen ulkomaisen rahoituksen sekä luokkahuoneiden opetussisältöjen perusteellista selvittämistä.

Taksiraiskaukset kasvussa: Helsingin Sanomat pyrkii peittelemään sitä, että tekijät ovat pääosin maahanmuuttajataustaisia
Helsingin Sanomat uutisoi taksikuskien seksuaalirikosten räjähdysmäisestä kasvusta Helsingissä. Otsikko ja juttu pyrkivät vierittämään vastuuta vuoden 2018 taksiuudistukselle, vaikka lehden läpi käymässä aineistossa jokainen tuomittu tekijä oli maahanmuuttajataustainen.

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan
Somalitaustaiseen kansanedustajaan kohdistuu useita rikostutkintoja ja kohuväitteitä. Rikosepäilyjen todistaminen todeksi voi olla vaikeaa, koska Ilhan Omarin virallista syntymäaikaa ei tiedetä ja koska tutkintaan liittyvien henkilöiden mahdollisten sukulaisuussuhteiden todistaminen vaatisi DNA-testejä. Omasta mielestään Ilhan Oman on viaton eikä "tietääkseen" ole mennyt naimisiin oman veljensä kanssa.

Huumoria Yleisradion tapaan: luontotoimittaja ehdottaa persujen siirtoa Afrikkaan nauttimaan mieleisestään maisemasta
Ylen toimittaja leukailee verkostoitumispalvelu Linkedinissä, että jospa kaikki perussuomalaiset siirrettäisiin pysyvästi Afrikan köyhille alueille. Ehdotus saa somessa arvoisensa vastaanoton.

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin
Eläkkeet muodostavat noin neljänneksen julkisen talouden noin 160 miljardin euron kokonaismenoista eli noin 40 miljardia euroa. Valtion työntekijöiden eläkkeet maksetaan valtion talousarviosta. Julkisen talouden alijäämän vuoksi julkisia menoja on pakko karsia, siksi eläkejärjestelmänkin tulee osallistua talkoisiin, kirjoittaa tekniikan tohtori, kansantaloustieteilijä ja valtiovarainministerin talouspoliittinen erityisavustaja Jussi Lindgren.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Tilastokeskus: Poliisin tietoon tuli 836 lapsenraiskausta – kasvua 61,7 prosenttia, pahoinpitelyrikoksissa odotettavissa uusi ennätys
Tilastokeskuksen ennakkotiedot osoittavat tammi–syyskuun seksuaalirikosten määräksi yhteensä 8 000 tapausta. Poliisin tietoon tuli 36 500 pahoinpitelyrikosta, mikä on 10,7 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Niiden määrä on kasvamassa uuteen kaikkien aikojen ennätykseen.

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila tyrmää Facebook-kirjoituksessaan STTK:n pääekonomistin Patrizio Lainan väitteet sosiaaliturvaleikkausten vaikutuksista ulkomaisiin osaajiin. Junnila muistuttaa, että Suomen oleskeluluvan tuloraja alittaa Ruotsin tason lähes puolella, ja vaatii rajan tuntuvaa nostamista. Junnilan mukaan talouskeskustelulla halutaan vain peittää SDP:n omien säästöesitysten täydellinen puuttuminen.

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle
SDP:n eduskuntavaaliehdokas ja somelääkäri Atte Virolainen on julkaissut Instagramissa kyseenalaisen kuvamanipulaation, jossa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman esitetään samassa kuvassa kahden muun julkisuudessa kohua aiheuttaneen henkilön kanssa. Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Virolaisen toimintaa viestipalvelu X:ssä.

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia
Aftonbladetin mukaan poliisi keskeytti viikonloppuna epäillyn sukuelinten silpomisen uppsalalaisessa kauneushoitolassa. Epäillyn teon kohteena oli alle viisivuotias tyttö. Yhdellä kiinniotetuista oli päällään lääkärin työasu ja käsissään kirurgisia instrumentteja. Kahdeksan kiinniotetun joukossa oli saman perheen jäseniä, ja viranomaiset ottivat paikalta lapsia huostaan.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













