

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Täysimittainen sota Ukrainassa tietäisi suurempaa pakolaisaaltoa Eurooppaan kuin vuonna 2015
Ukrainassa on 44 miljoonaa asukasta. Venäjän täysimittainen hyökkäys johtaisi mitä todennäköisimmin inhimilliseen katastrofiin ja miljoonien ihmisten pakoon sodan jaloista. Ukrainan Ruotsin suurlähettilään mukaan yhtenäinen kansa aikoo kuitenkin taistella Ukrainan itsenäisyyden puolesta.
Amnesty International on varoittanut humanitaarisesta katastrofista Itä-Euroopassa, jos Ukrainan kriisi laajenee täysimittaiseksi sodaksi. Sodan seurauksena miljoonat ihmiset etsisivät turvapaikkaa muualta Euroopasta. Jo tällä hetkellä Ukrainassa on 1,8 miljoonaa sisäistä pakolaista.
Vuoden 2015 pakolaisaallossa EU:n alueelle saapui yli 1, 2 miljoonaa turvapaikanhakijaa. Suomeen heistä tuli runsaat 32 000. Venäjän hyökkäyksen seurauksena Ukrainasta lähtisi pakolaiseksi jopa viisi miljoonaa ihmistä. Se voi olla myös yksi Venäjän tavoitteista Euroopan vakauden horjuttamiseksi.
Toivotaan parasta – valmistaudutaan pahimpaan
Ukrainan Ruotsin suurlähettiläs Andrij Plachotnjuk sanoo mahdolliseen humanitaariseen katastrofiin viitaten, että jokainen maa päättää itse siitä, missä määrin ottaa vastaan sotaa pakenevia ihmisiä. Suomi on sisäministeriön mukaan varautunut mahdollisiin pakolaisiin Ukrainasta.
– Venäjä on kantaa vastuun humanitaarisesta kriisistä. Ukrainan hallitus tekee kansainvälisten kumppaniensa ja järjestöjen kanssa kaikkensa auttaakseen tavallisia ihmisiä ja lieventääkseen heidän kärsimyksiään, Plachotnjuk sanoo SVT:n haastattelussa.
– Jos tilanne eskaloituu pakolaiskriisiksi, kansainvälinen yhteisö tekee tarvittavat päätöksen tilanteen hallitsemiseksi. Teemme kuitenkin parhaamme, ettemme joutuisi tällaiseen tilanteeseen.
Suurlähettiläs painottaa Ukrainan kansan yhtenäisyyttä. Ihmiset ovat päättäneet puolustaa maataan, eivätkä he ole lähdössä pakoon.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- puolustustahto kansallinen yhtenäisyys sisäinen pakolaisuus Andrij Plachotnjuk pakolaisaalto 2015 inhimillinen katastrofi sodanuhka sota humanitäärinen katastrofi Amnesty International Pakolaiskriisi Ukraina pakolaiset Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


YK varoittaa taas uudesta kriisistä: 700 000 pakolaista yrittää Turkkiin

Ruotsi ei haluaisi Ukrainan pakolaisia – Lähi-idästä ja Afrikasta tulevat kelpaavat kyllä

Maahanmuuttajien vyöry Ruotsiin jatkuu – väestönvaihdosta ei pysäytä mikään

Raha ratkaisee: Osa irakilaisista suostui palaamaan kotiin Liettuasta tonnilla

Ex-pääministeri Paavo Lipponen ja demarien puoluesihteeri konsultoivat Venäjän kaasuputkihankkeita – palkkioksi satoja tuhansia euroja

Halla-aho toivotti voimaa Ukrainan kansalle: Venäjän hallinto on rikollinen niin moraalisesti kuin myös kansainvälisen lain silmissä

Naamiot on riisuttu: Sota Ukrainassa tietää loppua arvoliberaalille politiikalle

Angela Merkelin rahapussi varastettiin ruokakaupassa – ex-liittokanslerin poliittinen perintö puhuttaa Saksassa
Viikon suosituimmat

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”
Kun fyysisesti selvästi muita naisia vahvempi algerialainen nyrkkeilijä Imane Khelif voitti kultaa Pariisin olympialaisissa 2024 naisten sarjassa nousi esiin huoli naisten turvallisuudesta ja naisten urheilun reiluudesta. Nämä huolensa esittäjät leimattiin nopeasti transfobisiksi, tietämättömiksi tai jopa Kremlinin kätyreiksi.

Mohammed teki tiliä kaupungin tuetulla vuokrakämpällä – tulot jopa 2 000 euroa kuukaudessa
Tuetun asumisen käyttäminen yksittäisen henkilön tulonhankintaan on kiellettyä ja törkeätä sekä asunnon todellista tarvitsijaa, että veronmaksajaa kohtaan. Nyt esille tulleet mahdolliset väärinkäytökset saattavat olla vain jäävuoren huippu. Ruotsissa tukipetokset ja hyvinvointiyhteiskunnan lypsäminen ovat jo järjestäytyneen rikollisuuden ydintä ja miljardibisnes.

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”
Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä
Tuoreessa kansalaisaloitteessa esitetään, että turve tulee poistaa päästökaupan piiristä ja luokitella se uusiutuvaksi energiaksi vuotuisen kasvun osalta, jotta sen käyttö edullisena energiamuotona sekä välttämättömänä raaka-aineena voidaan turvata - Itse olen edistänyt ja edistän tätä asiaa eduskunnassa kaikin mahdollisin keinoin, kansanedustaja Juha Mäenpää kommentoi aloitetta.

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on kuullut maailmalta ilouutisia somalikysymykseen: Somalian ja Saudi-Arabian tuore puolustussopimus vahvistaa Punaisenmeren alueen turvallisuutta ja vakautta. Tynkkynen korostaa, että sopimus romuttaa perusteet somalien turvapaikoille Euroopassa – kun Somalia ja Saudi-Arabia rakentavat turvallisuutta yhdessä, on somalien loogista suunnata kulttuurillisesti läheiseen naapurimaahan eikä arktiseen Suomeen.

Kolumni: Demarit edustavat maahanmuuttokannoillaan Euroopan vähemmistöä
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen väite siitä, että vapaan maahanmuuton salliminen olisi eurooppalainen arvo, ei edusta eurooppalaista todellisuutta, eikä myös Euroopan nykyistä mielipideilmapiiriä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith.

Kanadan joukkoampumisesta epäilty on 18-vuotias naiseksi identifioituva mies – taustalla vakavia mielenterveysongelmia
Tumbler Ridgen kouluampumisesta epäilty Jesse Van Rootselar syntyi miehenä, kävi läpi sukupuolenvaihtoprosessia ja identifioitui sen jälkeen naiseksi. Hän oli ollut poliisin kanssa tekemisissä vakavien mielenterveysongelmiensa vuoksi. Kanadan ampumistragediassa kuoli 9 ihmistä.

Purra: Tämä häkkyrä ylläpitää halpamaahanmuuttoa ja syrjäyttää kouluttamattomat ihmiset työmarkkinoilta – ”Sosiaaliturvaa pitää uudistaa”
Suomen maatiloilla on tällä hetkellä vaikeuksia löytää työntekijöitä. Kotimaassa tekijöitä kyllä olisi tarjolla, mutta työnteon kannustinongelmat nousevat usein esteeksi työn tekemiselle. Samaan aikaan monissa paikoissa haikaillaan Suomeen lisää ulkomaista halpatyövoimaa.

Ministeri Kaisa Juuso eroaa tehtävästään
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso on ilmoittanut tänään jättävänsä tehtävänsä. Hän jää sairauslomalle.

Oikeus tuomitsi afganistanilaismiehen yli 10 vuodeksi vankeuteen murhan yrityksestä, raiskauksesta ja useista muista rikoksista
Oikeus katsoi miehen syyllistyneen murhan yritykseen, raiskaukseen, kahteen raiskauksen yritykseen, törkeään kotirauhan rikkomiseen, varkauteen, salakuunteluun, laittomaan uhkaukseen, kunnianloukkaukseen ja vahingontekoon. Miehen oikeudenkäyntikulut, 18 000 euroa, jäivät valtion vahingoksi.

















