

LEHTIKUVA Antti Aimo-Koivisto
Teiden korjausvelka räjähtää käsiin
Maanteiden korjausvelka kasvaa hallituksen toimettomuuden takia räjähdysmäisellä vauhdilla. Kun vielä Jyrki Kataisen (kok.) hallituksen aloittaessa velka nousi vuositasolla 100 miljoonaa euroa, nyt nousua vuodessa on jo 300 miljoonaa euroa. Maanteiden korjausvelka on reilu miljardi euroa ja rautateiden myös yli miljardi. Kaikkien liikenneväylien korjausvelka on yli 2 mrd. Perussuomalaisten porilainen kansanedustaja Ari Jalonen kysyi asiasta eduskunnan kyselytunnilla hallitukselta. Jalonen on eduskunnan liikennevaliokunnan jäsen.
– Te olette vuosi toisensa jälkeen sanoneet, että vuonna 2016 lisätään perustienpitoon 100 miljoonaa. Se on ollut perusteenne sille, että ”seuraava hallitus korjaa nämä virheet”. Kauden alussa tiestön korjausvelka kasvoi vuositasolla sadasta 150 miljoonaan euroon. Nyt korjausvelan kasvu on kiihtynyt 150 miljoonasta jopa 300 miljoonaan euroon vuodessa. Se on vuositasolla se, että tiestö pysyisi nykytilassa. Korjaatteko te tämän velan, Jalonen kysyi pääministeri Alexander Stubbilta.
Stubb vastasi, ettei hallitus halua leikata tienpidosta, mutta sillä ei ole valinnanvaraa: on pakko, jotta ei jatkettaisi lisävelkaantumisen tiellä. Hän muistutti opposition huomauttavan samaan aikaan, ettei lisävelkaa saisi ottaa. Emme saisi joutua tilanteeseen, jossa peruisimme jo tehtyjä säästöjä. Jalonen ei häkeltynyt tästä.
Korjausvelka ulottuu teiden runkoihin asti
– Perussuomalaiset ovat aina esittäneet oman vastuullisen vaihtoehtobudjettinsa. Olemme huomioneet tämän ja esittäneet oman vaihtoehtomme. Koska te ette ole korjanneet perusväylänpidon alibudjetointia, niin tästä tulee todella iso lasku tuleville sukupolville. Korjausvelka ulottuu nyt jo teiden runkorakenteisiin ja sen korjaaminen on kallista. Valtiovarainministeri Antti Rinne (sd.), onko budjetissa mitään mahdollisuutta korjata tätä virhettä jo ensi vuonna, Jalonen kysyi.
– Nyt on kaivettu kivet ja kannotkin budjetin tulopuolelta ja sinne on laitettu se mitä on ollut laittaa, Rinne vastasi.
Liikenneministeri Paula Risikko (kok.) korosti tienpidossa tarvittavan pitkän linjan suunnittelua. Tienpito on paitsi liikenne- ja elinkeino-, myös turvallisuuspolitiikkaa: teistä pitää huolehtia kansalaisten turvallisuudenkin tähden. Jokainen teihin sijoitettu miljoona vastaa 17 henkilötyövuotta ja tiestö mahdollistaa niin yritysten sijoittumisen kuin vanhusten maalla asumisen.
Risikko puolusti hallitusta sillä, että se on kyennyt aloittamaan suunnilleen kaikki suuret hankkeet – vain Jalosen korostama perustienpito on jäänyt heikoille kantimille. Aiottua 100 miljoonan leikkausta kevennettiin 30 miljoonalla, jolloin leikkaus jäi 70 miljoonaan euroon ensi vuoden budjetissa, Risikko puolustautui.
Muutos 30.9.2014 klo 12:43: Uutisessa kerrottiin, että Kataisen hallituksen alkaessa velkaa oli noin 100 miljoonaa euroa, tänä talvena velka nousee jo 300 miljoonaan euroon. Maanteiden korjausvelka on reilu miljardi euroa ja rautateiden myös yli miljardi. Kaikkien liikenneväylien korjausvelka on yli 2 mrd.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset huolissaan: Hävittääkö hallitus yleiset tiet?
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

Eduskunta hyväksyi kevennykset perintöveroon – Vigelius: ”Yhä useampi suomalainen vapautuu verosta kokonaan”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen perintö- ja lahjaveron alentamisesta. Perintöveron alaraja nousee 20 000 eurosta 30 000 euroon. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää muutosta oikeansuuntaisena.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.
Uusimmat

PS-tunnelmia Linnan juhlista

Strandman: Itsenäisyys rakentuu vahvasta ja yhtenäisestä kansasta

”Kela maksaa vuokran” – lupaus, joka johti vuokranantajan ansaan
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää









