Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Tekoäly valtaa taistelukentät – droonit tekevät itsenäisesti selvää venälaistankeista

09.09.2024 |19:31

Ukrainan sodassa käytetään jo drooneja, jotka pystyvät tunnistamaan venäläisiä panssaroituja ajoneuvoja tekoälyn avulla. Asevalmistajan mukaan tekoäly tuhoaa panssarivaunut itsenäisesti, ilman ihmisen suoraa myötävaikutusta. Tekoälyllä on puolensa mutta myös riskinsä.

Saker Scout on eräs drooneista, joka pystyy tunnistamaan venäläiset sotilasajoneuvot ja tuhoamaan ne omien päättelyalgoritmiensa pohjalta. Useat muutkin asevalmistajat testaavat parhaillaan omia tuotteitaan Ukrainan sodan kehitys- ja testiympäristössä.

Tekoälyn ohjaaman droonin ylivertaisuus on siinä, että venäisten häirintä ei pysty katkaisemaan yhteyttä droonin ja sen operaattorin väliltä. Koska tuota yhteyttä ei ole: drooni suunnistaa itsenäisesti kohteeseensa tai valitsee sen ohjelmoidun tehtävän mukaisesti.

Puolesta ja vastaan

– Tekoälyn tuominen aseisiin ja sensoreihin tarjoaa monia etuja. Tekoäly voi tehdä sodasta turvallisempaa, halvempaa ja riskittömämpää, kun pilotti ei ole koneessa.  Ohjelmistot eivät myöskään tarvitse unta tai lepoa, sanoo Ruotsin maanpuolustuskorkeakoulun tekoälytutkija Peter Bovet Emanuel SVT:n haastattelussa.

– AI-aseiden riski on siinä, että ne voivat valita väärän kohteen ja hyökätä siviilejä tai omia joukkoja vastaan. Tekoäly tekee päätöksiä elämästä ja kuolemasta. Olemmeko valmiita antamaan tällaiset päätökset koneille, kysyy Paul Scharre, yksi maailman johtavista tekoälyaseiden asiantuntijoista.

Useat maat, kuten Yhdysvallat, Kiina ja Venäjä, investoivat nyt kymmeniä miljardeja AI-aseisiin. Investoinnit kohdistuvat paitsi lennokkeihin myös esimerkiksi miehittämättömiin taistekoneisiin sekä operaatioiden suunnitteluun ja eri skenaarioiden vertailuun sekä riskianalyyseihin.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
4.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
7.
Suomen uutiset logo

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa

03.07.2025 |16:15
10.
Suomen uutiset logo

Iranilaisjohtaja käynnisti varainkeruun Trumpin ja Netanjahun salamurhaa varten: ”Tätä tehdään Euroopassa 10–20 miljoonalla dollarilla”

04.07.2025 |08:38

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää