

MATTI MATIKAINEN
Tuore sosiaali- ja terveysministeri Pirkko Mattila – Mutkaton ja helposti lähestyttävä poliitikko
Sosiaali- ja terveysministerinä aloittava Pirkko Mattila tunnetaan naisena, joka puhuu, tekee ja saa asioita aikaiseksi.
Perussuomalaisten kansanedustaja Pirkko Mattilasta tuli uusi sosiaali- ja terveysministeri, kun Hanna Mäntylä luopui ministerin tehtävästään.
– Kiitän Hannaa tehdystä työstä. Ymmärrän päätöksen. Hanna on politiikassa tekijä, Mattila sanoo.
Mattila, 52, on toisen kauden kansanedustaja, kunnanvaltuutettu ja maakuntavaltuutettu Muhokselta.
– Olen helposti lähestyttävä ja mutkaton ihminen, jolta löytyy poliittista kokemusta, Mattila luonnehtii itseään.
EU-kriittisyys veti mukaan politiikkaan
Kuntapolitiikkaan Mattila lähti mukaan vuonna 2004.
– Syynä oli EU-kriittisyys. Silloin alkoi paljastua, että EU ei olekaan mainospuheiden mukainen kaiken autuus.
Perussuomalaisiin liittymistä Mattila pitää luonnollisena.
– Perussuomalainen puolue on minun poliittinen kotini. Se oli politiikkaan lähtiessäni puolue, joka uskalsi sanoa ääneen EU-kriittisiä ajatuksia.
Puolueen kannatus oli 1,7 prosenttia Mattilan liittyessä perusuomalaisiin. Mattila on siis nähnyt jytkyn nousun, mutta myös tilanteen sitä ennen.
– Organisaatiolla ei ollut varoja ja olimme selkeästi toripuolue vuonna 2011. Olen sitä mieltä, että tämä on se meidän peruskivi, joka meidän täytyy säilyttää. Perusasioita ei kannata unohtaa, koska ne ovat niitä pilareita, jotka kannattavat seiniä ja kattoa, Mattila muistuttaa.
Koti pientilan mailla
Mattilan perheessä on aviomies ja kolme aikuista poikaa, jotka ovat jo poissa kotoa.
– Asumme perinteisessä punamultamaalatussa perinnetalossa. Paikka on mieheni isovanhempien pientilan mailla, joka sijaitsee haja-asutusalueella kaupungin rajalla. Kotiväki on tottunut menoihini ja sanovat, että siinä se taas menee.
Mattila syntyi Yli-Iissä, joka liitettiin kuntaliitoksen myötä Oulun kaupunkiin.
– Koen olevani maakuntien ihminen, mutta ymmärrän rakentavani koko Suomea.
Terveydenhuollon ammattitaito antaa terveyspuolen näkemystä ministerin tehtävän hoitamiseen. Mattila valmistui Oulun yliopistosta filosofian maisteriksi vuonna 2005. Hän on työskennellyt pitkään anestesiahoitajana Oulun yliopistosairaalassa.
– Olen pyrkinyt herättämään yhtä monta kuin olen nukuttanutkin. Jos tuntee puoltakaan sosiaali- ja terveydenhuollosta, niin se on enemmän kuin neljäsosa karkealla seulalla mitattuna, Mattila toteaa.
Sotea tehdään koko Suomea varten
Suunnistusta harrastavalle Mattilalle sosiaali- ja terveyspalvelujen uudistus eli sote on iso rasti.
– Hyppään soten osalta liikkuvaan junaan. Tartun siihen nöyrin mielin, mutta en nöyristellen. Suunnistuksessa rasti voidaan löytää ja maaliin päästä eri reittejä pitkin. Hyvät ajatukset ja esitykset ovat tervetulleita yli puoluerajojen soten työstämisessä.
Mattila korostaa, että sotea tehdään koko Suomea varten.
– Sotessa on pääkaupunkiseudun ja Etelä-Suomen väestökeskittymissä erilaiset tarpeet kuin Lapin harvaan asutulla alueella. Lapissakin täytyy olla tarjolla kuntapalveluita, sillä ilman niitä ei synny yrittäjyyttä esimerkiksi matkailun työpaikkoja varten.
– Lähtökohtani on, että meillä on edelleen laadukkaat erikoissairaanhoidon palvelut ja alueellisesti kattavat perusterveydenhuollon palvelut, Mattila sanoo.
Palveluita myös lähellä
Pienissä kunnissa sosiaali- ja terveyspalveluita on jo vähennetty tai ne ovat siirtyneet kuntaliitoksissa kuntakeskuksiin.
– Nämä ovat haasteita sotessa, mutta perustuslaki sanoo jotain myös peruspalveluista. Tuntuisi eriskummalliselta, jos sanottaisiin, että tällä hallituspohjalla oltaisiin etäännyttämässä maaseudun palveluita.
Mattilan mielestä soten lähipalveluina pitäisi olla esimerkiksi vanhusten asumispalvelut sekä kaikki neuvolapalvelut ja kouluhammashoito. Paljon puhuttuun valinnanvapauteen täytyy löytyä konkreettisia ratkaisuja.
– Ei voi olla niin, että hoitopaikka vaihdettaisiin päivittäin. Valinnanvapauden tulee perustua tietyn mittaiseen sopimukseen terveyskeskuksen tai jonkun muun palveluntuottajan kanssa.
– Syrjäseutuja täytyy miettiä, että kuka siellä kilpailee. Onko se julkinen terveyskeskus, joka ottaa aina vastuun ja tuottaa palvelun loppupelissä vai pitäisikö velvoittaa myös yksityissektoria, Mattila pohtii.
Sosiaali- ja terveysministeriön kuuluu huolehtia myös maahanmuuttajien perusturvasta.
– Perussuomalaiset ovat vaikuttaneet hallituksessa myös maahanmuuttopolitiikkaan. Politiikan muuttaminen on ollut välttämätöntä Euroopan rajojen alettua vuotaa. On hyvä, että perussuomalainen peukalonjälki näkyy hallituksen työssä, Mattila sanoo.
Nuija lensi eduskunnassa
Eduskunnassa Mattila on johtanut hallintovaliokuntaa. Kerran puheenjohtajan nuija hajosi hänen käsissään.
– Viime kaudella erään joulun alla meillä kiersi valokuvaaja eduskunnassa. Piti ottaa kuvaa varten nuija käteen ja kun sen tein, niin nuijan pää lensi ilmaan. Tilanne ikuistui sitten valokuvaksi, mutta sitä ei valittu vuoden uutiskuvaksi, Mattila muistelee hymyillen koomista tilannetta.
Metsästävä ja suunnistava ministeri
Metsästäjärekisterissä on kaikkiaan lähes 400 000 metsästyksen harrastajaa. Myös Mattila on suorittanut metsästäjätutkinnon.
– Tuli taas kutsu hirvijahtiin, mutta en taida nyt ehtiä mukaan ministerikiireiden takia.
Mattila ei omista asetta, mutta on ollut hirvijahdissa ajomiehenä.
– Metsästyksellä on Suomessa riistanhoidollinen merkitys ja vahva kulttuurinen perinne. Hirvijahti on myös sosiaalinen tapahtuma ja maaseudulla ehkä usein se ainoa harrastus.
Suomalaisten suosima metsästysharrastus tukee Mattilan mukaan myös voimakkaasti puolustusvoimien reservin sodan ajan suorituskykyjen kehittämistä ja ylläpitämistä.
Metsästysmailla liikkuessa tarvitaan suunistustaitoa. Suunnistajana Mattila liikkuu kuntoilumielessä.
– Siinä lajissa voidaan sanoa, että taas mennään metsään. Olen harrastanut kuntosuunnistusta ja kävin Jukolan viestissä tänäkin vuonna eduskunnan urheilukerhon joukkueessa. Siellä kilpailee ensimmäiset sata joukkuetta ja loput 900 etsii rasteja. Minulla ei ole kilpailullisia näkökohtia, Mattila toteaa suunnistaessaan ministerin pestiin.
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pirkko Mattila nousee uudeksi sosiaali- ja terveysministeriksi

Hanna Mäntylä kertoi koskettavassa puheenvuorossa lähtönsä syyt (video)

Pirkko Mattila hyppää liikkuvaan junaan luottavaisin mielin – ”Hihat kääritään ja töihin”
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Tampereen kaupunki ja hyvinvointialue mainostivat seksitapahtumaa: ”Verileikit sallittuja yhdessä huoneessa”
Tampereen kaupungin ja Pirkanmaan hyvinvointialueen virallisista tapahtumakalentereista löytyy edelleen tiedote tilaisuudesta, jonka kuvauksessa luvataan BDSM-leikkejä, sadomasokistista toimintaa, alastomuutta, seksiä – ja "verileikkejä" erillisessä huoneessa.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Korkein hallinto-oikeus hylkäsi valituksen: Vastaanottokeskus lähtee Espoon Miilukorvesta
Lähes kolmen vuoden oikeustaistelu rauhalliselle pientaloalueelle luvatta ilmestyneestä vastaanottokeskuksesta päättyi 18.6.2026 korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisuun. KHO hylkäsi valituksen ja Espoon päätös lopettaa toiminta uhkasakon uhalla jäi lopullisesti voimaan.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Elon Musk vaatii Saksan yleisradiota tilille valeuutisen levittämisestä – Saksan entinen tiedustelujohtaja näkee Belfastin tapahtumissa yhtäläisyyksiä Chemnitzin veitsi-iskun kanssa
Yhdysvaltalaisen teknomiljardöörin Elon Muskin joutumisella kerta toisensa jälkeen Saksan valtamedian ja siellä erityisesti Saksan yleisradion hampaisiin ei ole mikään sattuma. Häntä pidetään vastakampanjoista huolimatta vauhdilla suosiotaan kasvattavan AfD-puolueen tukijana. Tällä kertaa Muskin mustamaalamisessa saatettiin mennä liian pitkälle.

Vigelius Rydman-äänestyksen jälkeen: ”Mikä nykyisissä kriteereissä ei kelpaa?”
Eduskunta äänesti tänään sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin luottamuksesta äänin 88–74. Vasemmistoliitto esitti ministerille epäluottamusta sen jälkeen, kun Rydman oli ilmoittanut, että järjestörahoitusta kohdennettaisiin jatkossa nykyistä enemmän varsinaiseen kohtaavaan työhön ja vähemmän hallintoon, vaikuttamiseen, varakkaille järjestöille sekä ei-terveysperusteiseen toimintaan
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













