

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Tuplarangaistus taittoi jengiammuskelun Tanskassa
Tanskassa kuoli rikollisjengien välisissä ammuskeluissa viime vuonna kolme henkilöä. Ruotsissa jengit ampuivat hengiltä samaan aikaan 30 ihmistä.
Rikoslakia muutettiin Tanskassa vuosi sitten niin, että jengiväkivallasta seuraa pahimmillaan tuplarangaistus ja kadut alkoivat rauhoittua. Rikollisetkin taitavat matematiikkaa: 20 vuotta vankilassa on paljon pidempi aika kuin puolet siitä.
– Uudet lait ovat todella mahtava työkalu poliisille, jolla on nyt aivan uudenlainen mahdollisuus puuttua rikollisuuteen. Tuplarangaistukset lähettävät moottoripyörä- ja lähiöjengeille vahvan viestin siitä, että ammuskelusta viattomien kansalaisten keskellä on tultava loppu, sanoo tarkastaja René Raffo Århusin poliisista.
Lähestymiskieltoja tietyille alueille
Bandepakken, jolla nimellä uusia lakeja kutsutaan, antaa poliisille Aftonbladet-lehden mukaan oikeuden suorittaa henkilöiden ja autojen tarkastuksia tietyillä alueilla ilman erityistä rikosepäilyä. Viime kesänä poliisilla oli pelkästään Århusissa tilapäiset tarkastusalueet kahdessa ongelmalähiössä. Poliisi urakoi 400 henkilön tutkinnan ja sai haltuunsa 17 ampuma-asetta, 63 puukkoa tai veistä sekä 21 lyömäasetta.
Bandepakken antaa mahdollisuuden myös rajoittaa rikoksesta tuomitun henkilön liikkumista eli antaa hänelle lähestymiskiellon tietylle alueelle.
– Voimme päättää, ettei mahdollisessa koevapaudessa oleva jengiläinen saa palata omille kulmilleen seuraavan kymmenen vuoden aikana. Jos hän vastoin kieltoa luuhaa vanhoissa porukoissaan, niin matka vie saman tien takaisin vankilaan ja tuomio on istuttava loppuun asti, Raffo kertoo.
Kansa haluaa ja uskaltaa puhua
Århusin poliisi taktiikkana on panostaa läsnäoloon ongelma-alueilla. Virkavalta on jalkautunut kaduille ja tarvittaessa paikalle hurauttaa pyörillä varustettu poliisiasema.
– Aivan tavalliset ihmiset voivat tulla kanssamme tarinoimaan, olemme siellä heitä varten. Kansa haluaa ja myös uskaltaa puhua kanssamme.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsidemokraattien Jimmie Åkesson uskoo Tanskan malliin – maahanmuuttajien slummit purettava

Tanskan hallitus pistää tuulemaan: Tuplarangaistus ongelmalähiöissä tehdyistä rikoksista!

Tanskan demarit: Turvapaikanhakijat leirille Afrikkaan
Viikon suosituimmat

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Sanna Antikaisen kolumni: VTV-raportti suututti demarit, mutta kuka puhuu totta?
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) julkisti torstaina 19.11.2025 raportin ”Valtion budjetin menolisäykset COVID-19-pandemian aikana”. Tähän asti erityisesti SDP on perustellut Sanna Marinin hallituksen ennätyksellistä velkaantumista ja velkavuoren kasvua ennen kaikkea koronalla ja Venäjän hyökkäyssodalla Ukrainassa.

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan
Minnesotan osavaltiossa epäillään tapahtuneen laajoja sosiaaliturvapetoksia. Rahaa on huijattu asunnottomien palveluilla, köyhien lasten välipaloilla ja autististen lasten terapiapalveluilla. Monissa tapauksissa epäillyt ovat Minnesotan somaliyhteisön jäseniä. Viranomaislähteet vahvistavat, että miljoonia dollareita petoksilla hankittua rahaa on lähetetty Somaliaan, missä osa rahoista on päätynyt Al-Shabaab-terroristijärjestön käsiin.

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.

Elias Rosengrén valittiin Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi
Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi valittu Elias Rosengrén on 26-vuotias perheenisä ja yhteiskuntatieteiden maisteri.

Viranomaiset paljastivat islamistien 90 miljoonan euron petoksen Ruotsissa – entinen kansanedustaja mukana koulurahojen väärinkäytössä
Expressenin mukaan yli miljardi kruunua eli yli 90 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja on ohjautunut yksityiskouluihin ja esikouluihin, jotka ovat olleet sidoksissa ääri-islamistisiin arvoihin.

Tuulivoiman rakentaminen romahti Ruotsissa – Suomessakin buumi ohitse
Ruotsissa uuteen tuulivoimaan ei ole investoitu käytännössä laisinkaan kuluvan vuoden aikana. Myös Suomessa tuulivoimarakentaminen on selvästi hidastunut. Energiayhtiöt ovat huolissaan edullisesta sähköstä, mutta kuluttajalle se voi olla elinehto.

Ruotsin rikollisjengeissä enemmän jäseniä kuin armeijassa sotilaita – ampumiset vaihtumassa räjäytyksiin
Jengiväkivalta alkoi Ruotsissa käydä entistä tappavammaksi samoihin aikoihin, kun Ruotsiin saapui 163 000 turvapaikanhakijaa vuosina 2015–2016. Pelkästään Tukholmassa on jengien väkivaltaisuuksissa ammuttu hengiltä 196 ihmistä viimeisen 10 vuoden aikana. Nyt automaattiaseet ovat antamassa tilaa käsikranaateille.

Antikainen: Keskusta haluaa Suomesta koko maailman sosiaalitoimiston
Eduskunta käsitteli torstaina 20.11. hallituksen esitystä ulkomaalaisten pysyvän oleskeluluvan ehtojen kiristämisestä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen korostaa, että pysyvä oleskelu Suomessa ei saa olla automaattista, vaan maahantulijoiden on ansaittava se.

Garedew: Nyt tulevat odotetut tiukennukset – maahanmuuttajilta vaaditaan töitä, kielitaitoa ja nuhteettomuutta tai oleskelu loppuu
Jälleen yksi hallituksen maahanmuuttopolitiikan kiristyksistä on valmistumassa tällä viikolla, kun eduskunta keskustelee tänään ja äänestää huomenna ulkomaalaislain muuttamisesta. Muutoksella pidennetään pysyvän oleskelun saamisen asumisaikaa ja tiukennetaan ehtoja.
Uusimmat

Onni Rostilan kolumni: Laitaoikeiston menestysresepti

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla

Afganistanilainen ampui kahta kansalliskaartilaista Washingtonissa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää











