

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Turkkiin ei voi luottaa – myrsky on nousemassa Itävallan rajoilla
Kansallismielisen Itävallan vapauspuolueen johtaja Norbert Hofer varoittaa kansalaisia maan rajoja uhkaavasta vaarasta. Myrsky on nousemassa samasta suunnasta kuin ennenkin.
Lähi-idän sotien jalkoihin jääneet ihmiset ovat taas lähdössä liikkeelle ja Turkin presidentti Recep Tayyip Erdogan on jo käsi kahvalla valmiina avaamaan portit Eurooppaan.
Norbert Hofer suhtautuu erittäin varauksellisesti EU:n Turkin kanssa vuonna 2016 solmimaan pakolaissopimukseen ja löylyä löytyy lisää:
– Turkin jäsenyysneuvottelut EU:n kanssa on haudattava lopullisesti, sillä tuosta valtiosta ei voi tulla eikä koskaan tule osa Euroopan unionia, Hofer ilmoittaa selkeästi.
”Turkki kiristää EU:ta”
Hofer on erityisen käärmeissään Turkille kesällä myönnetystä 1,4 miljardin euron avustuksesta. Turkki kiristää Euroopan unionia, mutta ei pidä omaan osuuttaan pakolaissopimuksesta.
Hoferin mielestä Itävallan on otettava kohtalo omiin käsiinsä ja turvattava rajansa, koska ”EU:n ulkorajojen valvonnasta ei näytä tulevan mitään ja Frontex ei toimi”.
– Meidän on ryhdyttävä kansallisiin toimiin, myrsky nousee ja hallitsematon massamuutto uhkaa rajojamme. Vuosi 2015 ei saa toistua.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- pakolaissopimus Siirtolaiskriisi EU-jäsenyys Recep Tayyip Erdoğan Rajavalvonta Norbert Hofer Itävalta Turkki EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Miljoonat pakolaiset liikkeellä Syyrian rajoilla – matkalla Turkkiin tai takaisin kotiin

Turkki hamuaa jalansijaa Euroopasta tukemalla islamististen puolueiden perustamista

Itävallan sisäministeri varoittaa Brysseliä uudesta kriisistä: 70 000 pakolaista haluaa heti Eurooppaan.

Perussuomalaiset: Lepsuilu levittää terrorismin uhkaa Suomessa – “Irakilaiset voivat palata kotiin”

Halla-aho: Schengen-järjestelmää pitäisi uudistaa niin, että laittoman siirtolaisuuden torjunnasta tulisi laillinen peruste palauttaa sisärajavalvonta

Tavio: Suomen irtauduttava EU:n turvapaikkapolitiikasta

Turkin raja vuotaa jälleen ja meritaksitoiminta kiihtyy – Rinteen hallitus innoissaan taakanjaosta

YK varoittaa taas uudesta kriisistä: 700 000 pakolaista yrittää Turkkiin

Itävalta aikoo torpata EU:n Välimeren aluspartiot
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Sodan kurimus vaati Jyrki Ålandin lapsen hengen – 20-vuotias lähti Ukrainaan vapaaehtoisena, eikä hän koskaan enää palaa kotiin

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää