Artikkeli kuva

Tutkimus vahvistaa: eurooppalaiset naiset ovat löytäneet maahanmuuttokriittiset puolueet

30.08.2018 |18:30

Maahanmuuttokriittiset puolueet ovat aiemmin keränneet ääniä voittopuolisesti miehiltä. Myös perussuomalaisten kannattajakunta on miesvoittoinen. Maahanmuuttokriittisten tai ”oikeistopopulististen” puolueiden äänestäjien enemmistö on edelleen miehiä, mutta kuilu on kapenemassa, kertoo useassa Euroopan maassa tehty tutkimus, Yle uutisoi.

Kansalliskonservatiivinen Vaihtoehto Saksalle -puolue (AfD) keräsi viime syksyn liittopäivävaaleissa 17 prosenttia naisten äänistä itäisessä Saksassa. Läntisessäkin Saksassa AfD:tä äänesti kahdeksan prosenttia naisista, Yle kertoo. Kaiken kaikkiaan 12,6 prosenttia valtiopäivävaaleissa äänestäneistä saksalaisista tuki AfD:tä.

Puolan hallitseva Laki ja oikeus -puolue sai vuoden 2015 vaaleissa naisilta jopa hitusen enemmän ääniä kuin miehiltä. Näin siitä huolimatta, että Laki ja oikeus on pyrkinyt kaventamaan naisten oikeuksia, muun muassa oikeutta aborttiin, Yle hämmästelee uutisessaan.

Naisten osuuden kasvun kansallismielisten, maahanmuuttokriittisten puolueiden kannattajakunnassa tunnisti saksalaisen Friedrich Ebert -säätiön tuore tutkimus.

Ylen mukaan säätiö on tutkimut ilmiötä Saksan ja Puolan lisäksi Ranskassa, Kreikassa, Ruotsissa ja Unkarissa.

Saksan AfD:tä äänestäneet naiset olivat huolissaan taloudestaan vanhetessaan ja lastensa tulevaisuudesta sekä rikollisuudesta ja väkivallasta lähiympäristössään. AfD:n naiskannattajat olivat tutkimuksen mukaan miehiä jyrkempiä maahanmuutto- ja islmamkriittisissä mielipiteissään.

Friedrich Ebert -säätiö on kytköksissä Saksan sosiaalidemokraattiseen puolueeseen. Tutkimuksessa maahanmuuttokriittisistä, kansallismielisistä ja konservatiivisista puolueista käytettiin termejä äärioikeisto ja oikeistopopulismi.

Viestin visuaaliseksi vahvistamiseksi tutkimusraportin kannessa on käytetty kansallissosialistien suosimaa kirjasintyyppiä. Lisäksi raportin otsikko Triumph der Frauen (naisten riemuvoitto) on ilmeinen viittaus Leni Riefenstahlin natsipropagandaelokuvaan Triumph des Willens (Tahdon riemuvoitto).

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”

13.08.2025 |10:57
5.
Suomen uutiset logo

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita

15.08.2025 |14:05
7.
Suomen uutiset logo

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille

12.08.2025 |12:52
8.
Suomen uutiset logo

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”

18.08.2025 |08:05
9.
Suomen uutiset logo

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta

18.08.2025 |11:05
10.
Suomen uutiset logo

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista

17.08.2025 |15:19

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää