

Tynkkynen: Pelkkä Uudenmaan sulkeminen ei riitä – koko maahan ei-välttämättömän liikkumisen kielto heti!
Perussuomalaisten kansanedustaja Sebastian Tynkkynen jätti tänään toimenpidealoitteen valmiuslain 118 § aktivoimiseksi, jonka myötä ulkonaliikkumiskielto astuisi voimaan väestön suojaamiseksi.
– Koronavirusepidemia on jatkanut leviämistään maailmanlaajuisesti ja ajanut useiden maiden terveydenhuollon romahtamistilaan, jolloin on jouduttu alkaa priorisoimaan, kenen henki pelastetaan. Tästä huolimatta on odotettavissa, että vielä tätäkin haastavammat ajat ovat edessä, jonka vuoksi Suomessakin tulee tehdä kaikki mahdolliset toimet, joilla pystytään pysäyttämään epidemian leviäminen, Sebastian Tynkkynen vaatii.
Baarit ja ostarin yhä auki
Tynkkysen mukaan nopeilla rajoitustoimilla kyettäisiin säilyttämään terveydenhuollon toimintamahdollisuudet koko epidemian aikana ja säästämään lukemattomia ihmishenkiä.
Suomessa on todettu poikkeusolot voimassa oleviksi, jonka turvin hallituksella on oikeus käyttää valmiuslain mahdollistamia rajoitustoimia työkaluina epidemian pysäyttämisessä.
– Toistaiseksi hallitus on ottanut käyttöön vasta kevyempiä rajoitustoimia. Baarit ovat auki, ostarit vetävät väkeä ja riskiryhmäläiset hengaavat edelleen keskustoissa. Esimerkit maailmalta kuten Italia ja Espanja osoittavat, että ennaltaehkäisevät toimet ovat välttämättömiä. Eskaloituminen Suomessa on nyt siinä pisteessä, että puheet Uudenmaan rajan sulkemisesta eivät riitä – ja edes tätä ei ole vielä tehty, Tynkkynen toteaa.
Tarpeeton matkustaminen kiellettävä
Valmiuslain 118 § antaa mahdollisuuden hallitukselle rajoittaa suomalaisten liikkumista maan sisällä, jotta pystyttäisiin pelastamaan ihmishenkiä.
– Nyt tuleekin viipymättä aktivoida tämä pykälä ja kieltää kaikki tarpeeton matkustaminen Suomen sisällä. Samalla tulee rajoittaa ihmisten oleskelua ulkona niin, että vain välttämättömissä tilanteissa, kuten esimerkiksi töihin mennessä tai apteekissa ja ruokakaupassa asioidessa, olisi sallittua poistua kodin ulkopuolelle, Tynkkynen selventää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- liikkumiskielto matkustaminen valmiuslaki epidemia koronavirus toimenpidealoite Sebastian Tynkkynen Uusimaa perussuomalaiset hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Packalen: Nykytoimet riittämättömiä, kansakunta on nyt aidosti kriisin partaalla – kaikki muu kuin välttämätön ihmisten tapaaminen ja liikkuminen pitää kieltää

Suuri osa väestöstä sairastaa koronan tietämättään – he levittävät tautia kaikkein tehokkaimmin

Tynkkynen: Baarit kiinni ja koronalinko seis!

Tynkkynen: Siirtolaismiehet saavat edelleen vapaamatkustaa Ruotsin ja Suomen välillä – ”Ei istu suomalaisten oikeustajuun”

Rantanen: Eristäytymisellä ehkäistään koronaviruksen leviämistä – ”Jokaisella suomalaisella on rooli tässä taistelussa”

Halla-aho: Mitä nopeammin epidemia saadaan kuriin, sitä nopeammin päästään eroon myös poikkeustilasta

Slunga-Poutsalo: Kela ei saa unohtua, kun suunnitellaan uusia toimia – saati lisärahoitusta

Rantanen vaatii nopeampaa päätöksentekoa koronavirusepidemiassa: Kaikki muu paitsi ruokakaupat ja apteekit tulisi laittaa kiinni – ”Ihmiset määrättävä kotiin”

Intiassa vaelletaan kotiseuduille ja lääkäreitä häädetään kodeistaan
Viikon suosituimmat

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Oululaisen lukion oppilas kertoo: Opettaja sanoi konservatiiveja tyhmiksi ja mollasi perussuomalaisia
Helsingin Sanomat on pyrkinyt hämärtämään Perussuomalaisen Nuorison esille nostamaa tapausta oululaisen lukion yhteiskuntaopin opetuksen politisoitumisesta. Suomen Uutisten tavoittama oululaisen lukion oppilas vahvistaa nyt itse yhteiskuntaopin tunnin opetustilanteen sisältäneen poliittista ohjausta.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.
Uusimmat

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen

Antikainen: Demarit taas kalliimman bensan asialla
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää









