

PS ARKISTO
Tynkkynen vetoaa äänestäjiin kansliapäällikön nimittämisskandaalissa: ”Tarvitaan kovaa painetta kansalaisten osalta, ettei hallitus suostu Ohisalon suhmurointiin”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sebastian Tynkkynen ottaa vahvasti kantaa sisäministeri Maria Ohisalon (vihr.) aikomukseen esittää esittää puoluesisartaan Kirsi Pimiää sisäministeriön kansliapäälliköksi.
Sebastian Tynkkynen julkaisi eilen Facebook-sivullaan videon, jossa hän vetoaa laajasti suomalaisiin ja koko puoluekenttään estämään vääryyden tapahtumisen.
– Yhtä Suomen valtion tärkeimmistä ja korkeimmista turvallisuuteen liittyvistä viroista ollaan parhaillaan täyttämässä. Sisäministeriö vastaa Suomessa maahanmuutosta, poliisista ja rajaturvallisuudesta. Sisäministeriön valmistelua johtaa kansliapäällikkö, jonka pääsee nimittämään vihreä sisäministeri Maria Ohisalo. Tilanne on karmea, koska Suomi voisi saada todella pätevän kansliapäällikön, nimittäin Suojelupoliisia johtavan Antti Pelttarin, joka kuuluu sisäministeriön hallinnonalaan, Tynkkynen ihmettelee.
Hän viittaa videolla myös perustuslain säännökseen, jonka mukaan yleiset nimitysperusteet julkisiin virkoihin ovat taito, kyky ja koeteltu kansalaiskunto. Pelttaria on yleisesti pidetty ansioituneempana tehtävään kuin yhdenvertaisuusvaltuutettuna toimivaa Kirsi Pimiää.
Siirtolaiskriisi edellyttää vastuullisia päätöksiä
Ennen Supon päällikkötehtäväänsä Pelttari on toiminut muun muassa sisäministeriön kansainvälisten asioiden yksikön ylijohtajana. Pelttari on toiminut myös sisäministerin valtiosihteerinä.
– Aivan uskomattoman kova pätevyys ja nimenomaan sisäministeriön tehtävistä. Hän (Pelttari) tuntee tuon ministeriön kuin omat taskunsa. Ohisalo kuitenkin meinaa Iltalehden lähteiden perusteella nimittää oman puolueensa lähettilään, vihreän yhdenvertaisuusvaltuutetun ja laittaa hänet vastaamaan koko ministeriönsä valmistelusta.
– Kun siirtolaiskriisi seuraavan kerran kohtaa Suomea ja pitäisi tehdä vastuullisia päätöksiä, ettei maahanmuutosta tule hallitsematonta, niin se on varmaa, että tämän yhdenvertaisuusvaltuutetun päästessä vastaamaan tilanteesta, niin siellä nostetaan kädet pystyyn. Vielä paljon pahemmin kuin 2015 jolloin kansliapäällikkönä toimi Päivi Nerg, joka väitti, että ”tulijoiden taustat kyllä tiedetään”. Loppu onkin surullista muisteltavaa. Varsinkin Oulussa on kärsitty huonosti hoidetun siirtolaiskriisin peruuttamattomista seurauksista, Tynkkynen sanoo.
Ohisalon puoluesisar kannattaa kansalaistottelemattomuutta
Tynkkynen sanoo videolla, että hän on korviaan myöten kyllästynyt poliittisiin virkanimityksiin, joissa Suomen etu jää taka-alalle ja puoluetoverit laitetaan etusijalle.
– Miettikää, millaista vahinkoa saadaan aikaan, kun epäpätevä ihminen laitetaan johtamaan koko maan turvallisuusasioita, Tynkkynen sanoo, ja esittelee lainausta vihreiden puoluelehdestä, jossa Pimiä vastaa toimittajan kysymykseen ”voivatko kansalaiset luottaa siihen, että palautukset tehdään perustellusti vai onko kansalaistottelemattomuudelle tarvetta.”
Pimiän vastauksen mukaan kansalaistottelemattomuus kuuluu demokratiaan: ”Jokaisella on omaan arvopohjaan perustuva arvio siitä, luotammeko viranomaisiin. Pitää itse päättää, ottaako riskin ja kantaa vastuun. Palautustilanteet ovat erilaisia eivätkä matkustajat tiedä, kuka palautettava on tai mihin maahan palautusta ollaan tekemässä.”
Tynkkynen muistuttaa, että Pimiä on aiemmin vaatinut uimahalleihin burkineja muslimeille sekä yksityisiä pesutiloja.
– Tilanne on härski myös sen vuoksi, että jos suojelupoliisin päällikön pätevyyden ohittamalla häntä syrjitään valinnassa vain siksi, että hän ei ole vihreä niin arvatkaapa kenen tehtävä on puuttua tilanteeseen ja puolustaa Pelttaria, eli kenen Suomessa pitää puuttua kaikkeen henkilöstä johtuvaan syrjintään: hän on yhdenvertaisuusvaltuutettu Kirsi Pimiä, Tynkkynen sanoo.
Ohisalon takki kääntyi
Tynkkynen huomauttaa, että vihreät on aiemmin pyrkinyt profiloitumaan poliittisia virkanimityksiä vastustavana puolueena. Tällä linjalla ovat olleet myös aiemmat puheenjohtajat Touko Aalto ja Ville Niinistö.
Ohisalo itse totesi vielä vuonna 2016 lehtihaastattelussa olevansa huolissaan ”kaverikapitalismista”, joka ilmenee muun muassa poliittisina virkanimityksinä. Tynkkysen mukaan valta on sokaissut vihreät.
– Suomalaisista puolueista enää perussuomalaiset näkyvästi vastustaa poliittista suhmurointia. Nyt tarvitaan kovaa painetta kansalaisten osalta että hallitus ei suostu Ohisalon suhmurointiin. Erityisesti vetoan keskustan kenttään: te istutte hallituspöydässä ja voitte halutessanne estää vääryyden. Jos vihreät saa taas vetää teitä kuin litran mittaa, niin muistakaa, että Katri Kulmuni kumppaneineen tulee hinaamaan vielä alemmas teidän mahdollisuuksianne menestyä seuraavissa vaaleissa. Laittakaa viestejä piiripäälliköillenne ja puoluesihteerille ja pysäyttäkää Kulmuni.
– Sama homma demareiden jäsenille: jos te hallituspuolueet suostutte Ohisalon vedätykseen, olette kaikki syyllisiä päätökseen. En halua kuvitella Suomea, jossa vihreä yhdenvertaisuusvaltuutettu on laivan ruorissa, kun seuraava siirtolaisaalto iskee, Tynkkynen toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kansliapäällikkö Sisäministeriö Katri Kulmuni antti pelttari äänestäjät Maria Ohisalo Päivi Nerg Touko Aalto Kirsi Pimiä Ville Niinistö Sebastian Tynkkynen poliittiset virkanimitykset vihreät perussuomalaiset SDP hallitus Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: Vihreiden poliittinen virkanimitys uhkaa turvallisuutta – ”Keskustan kaadettava hallitus”

Immonen: Ministeri Ohisalon vastaus teki asian harvinaisen selväksi – ”Hallitus ei aio puuttua maahanmuutosta aiheutuvaan seksuaalirikosaaltoon”

Sisäministeri Ohisalon mukaan kovien huumeiden käyttö ja hallussapito pitäisi sallia – ”Vihreät tekemässä Suomesta huumeidenkäyttäjien paratiisia”

Ohisalon suhmurointi närkästyttää – ujutti taas oman lempparinsa korkeaan virkaan – ”Punavihreillä outo asenne, että säännöt ja moraali koskevat kaikkia muita paitsi heitä itseään”
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Vasemmistosirkus Vantaan valtuustossa – Antikainen tyrmää ulosmarssin: ”Kun faktat eivät riitä, alkaa kyynelshow ja marttyyrileikki”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen puolustaa Vantaan valtuutettu Juha Järää ja ihmettelee, miksi kokoomuksen puheenjohtaja antoi vasemmistoliiton muuttaa valtuustosalin poliittiseksi teatteriksi.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos
Vantaan kaupunginvaltuustossa nähtiin maanantaina vihervasemmistolainen episodi, kun kokouksessa puhuttiin maahanmuutosta. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Juha Järän puheenvuoroa häirittiin välihuutelulla, kun hän puhui maahanmuuton haitoista. Lopulta joukko vasemmistosiipeen kuuluvia valtuutettuja käveli ulos kokouksesta, joka jouduttiin keskeyttämään.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Sebastian Tynkkynen: X-tilini jäädytettiin Irania koskeneen julkaisun jälkeen
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo viestipalvelu X:n jäädyttäneen hänen tilinsä väliaikaisesti sen jälkeen, kun Tynkkynen arvosteli Euroopan parlamentin vasemmiston linjaa Irania koskevassa päätöslauselmassa.















