

Perussuomalaiset Nuoret ry:n entinen puheenjohtaja Sebastian Tynkkynen Oulun käräjäoikeudessa keskiviikkona 11. tammikuuta 2017. / LEHTIKUVA
Perussuomalaisten nuorisojärjestö paheksuu Tynkkysen sakkotuomiota: ”Sananvapauden tila on Suomessa hälyttävä”
Oulun käräjäoikeus langetti tänään perussuomalaisten Sebastian Tynkkyselle maksettavaksi 50 päiväsakkoa kiihottamisesta kansanryhmää vastaan ja uskonrauhan rikkomisesta. Maksettavaa kertyi 300 euroa. Käräjäoikeus perusteli sakkotuomiota sillä, että Tynkkynen oli kolmessa Facebook-kirjoituksessaan vaatinut muun muassa islamin kitkemistä pois Suomesta.
Tynkkynen pitää saamaansa tuomiota poliittisena. Hän kommentoi tuomiotaan tuoreeltaan videolla.
Sebastian Tynkkynen kommentoi saamiaan sakkoja. Video on osittain englanninkielinen, osittain suomenkielinen. 3 min 16 sek.
Perussuomalaiset Nuoret paheksuvat tuomiota
Perussuomalaiset Nuoret kommentoi sakkotuomiota tiedotteessaan. Järjestön mukaan nykymuotoinen lainsäädäntö kansanryhmää vastaan kiihottamisesta on epäselvä ja monitulkintainen. Järjestö pitää holtitonta maahanmuuttoa ja terrorismia suurempana uhkana kuin Facebook-päivityksiä.
– Perussuomalaiset Nuoret puolustaa sananvapautta ja tukee täysin entistä puheenjohtajaansa tässä tilanteessa. Sivistyneessä Suomessa sananvapaus on arvo, josta emme ole valmiita tinkimään. Tuomio on esimerkki siitä, että sananvapauden tila on Suomessa hälyttävä, ja meidän tulee entistä voimakkaammin puolustaa oikeuttamme vapaaseen ilmaisuun, toteaa Perussuomalaisten Nuorten puheenjohtaja Samuli Voutila.
Perussuomalaiset Nuoret vaatii tiedotteessaan, ettei islamin suhteen aseteta Suomessa kaksoisstandardeja. Länsimaisessa vapaassa demokratiassa pitää järjestön mukaan saada avoimesti keskustella ja arvostella myös uskonnollisia yhdyskuntia. Erityisesti poliitikkojen ja yhteiskunnallisten vaikuttajien ilmaisun rajoittaminen on vastaan kaikkia demokratian periaatteita.
– Holtiton maahanmuutto ja terrorismi ovat uhka länsimaalaiselle yhteiskunnalle, ei niitä kritisoivien kansalaisten Facebook-päivitykset. Nykymuotoinen lainsäädäntö kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on monitulkintainen ja mahdollistaa poliittisen ajojahdin, minkä vuoksi Perussuomalaiset Nuoret on jo aikaisemmin esittänyt kyseisen pykälän poistamista rikoslaista, vaatii Perussuomalaisten Nuorten varapuheenjohtaja Toni Ahva.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee
Nuori tubettaja lähti kameran kanssa kiertämään Minnesotan suurimman kaupungin päiväkoteja ihmetellen, että miksi ovet eivät aukene hänelle. Lapsia ei näkynyt missään, vaikka monissa kohteissa piti olla päiväkoti, jossa hoidetaan päivittäin sataa lasta ja joka saa siitä hyvästä miljoonatuet vuodessa. Paljastusvideo on saanut somessa valtavasti katsojia, mutta vasemmistolainen valtamedia vaikenee siitä visusti.

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu
Eurooppalainen joulunaika on perinteisesti iloisen yhteenkuuluvuuden ja rauhan juhla. Valitettavasti viime vuosina meidän kristillisen kulttuurimme ytimeen kuuluvasta juhlasta on tullut myös väkivaltaisten hyökkäysten kohde ja heikkojen päättäjien perääntymisen näyttämö. Useissa maissa on jouduttu perumaan jouluperinteitä terroriuhan vuoksi, ja samaan aikaan omia tapojamme siivotaan pois, etteivät ne vain loukkaisi toisin uskovia. Näin jouluna onkin syytä kysyä, ymmärrämmekö me, mitä olemme menettämässä, kirjoittaa kansanedustaja Sanna Antikainen.

Kotiavustaja raiskasi 100-vuotiaan – välttyi karkotukselta, koska siteet Ruotsiin ovat ”liian vahvat”
Monesti tuomittu rikollinen työskenteli kotiavustajana ja raiskasi ainakin yhden vanhuksen työssä ollessaan. Irakilaismies ehti jäädä sairauslomallekin, ennen kuin yhteiskunta havahtui rikoksiin. Mies sai vankeustuomion raiskauksesta mutta aiemmistakin tuomioista huolimatta välttyi karkotukselta, koska hänen siteensä Ruotsiin "painoivat enemmän".

Helsingin yliopiston kunniatohtori on poliisin vanha tuttu – sai syytteen niskoittelusta Elokapina-mielenosoituksessa
Ruotsalainen vasemmistoaktivisti Greta Thunberg on syytteessä niskoittelusta poliisia vastaan. Syyte koskee Helsingissä kesällä 2024 järjestettyä Elokapinan mielenosoitusta, jossa poliisi kantoi mielenosoittajia pois ajoradalta. Vastikään Thunberg on myös jäänyt poliisin haaviin muun muassa Lontoossa.

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen
Ensi vuoden alussa pysyvän oleskeluluvan edellytyksiä tiukennetaan lakimuutoksilla muun muassa niin, että vaadittavaa yhtäjaksoista oleskeluaikaa pidennetään. Lisäksi hakijalta edellytetään tiukempaa nuhteettomuutta, suomen tai ruotsin kielen taitoa sekä työhistoriaa.

Riikka Purra: Joulu on kuusia, tonttuja ja torttuja, lahjoja, lauluja, tuoksuja ja tunnelmaa
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa jouluperinteiden vaalimisen merkityksestä. Asia ei ole itsestäänselvyys tänä päivänä. – Onneksi on perussuomalaiset. Viestimme on, että meidän pitää olla ylpeitä tästä maasta ja sen kulttuurista, arvoista ja ominaisuuksista – meidän pitää puolustaa niitä, Purra sanoo.

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta
Maailmankuulu rahoitusprofessori Alex Edmans kyseenalaistaa Wall Street Journalissa woke-henkisen DEI-liikkeen ydinuskomukset, joiden mukaan monimuotoisuus varsinkin etnisyyden, sukupuolen ja iän suhteen parantaisi automaattisesti yritysten tuloksellisuutta. Vertaisarvioiduista tutkimuksista ei löydy tukea näille DEI-opeille. Edmans kuitenkin peräänkuuluttaa ajattelun monimuotoisuuden tärkeyttä. Hänen mukaansa yritykset voivat hyötyä, jos ne kiinnittävät ulkoisten tekijöiden sijaan huomiota erilaisiin taustoihin mm. koulutuksessa, kokemuksissa ja kognitiivisissa piirteissä. Tällöinkin monimuotoisuuden hyödyt ovat tapauskohtaisia, eikä monimuotoisuutta tulisi pitää yksinkertaisena patenttiratkaisuna.

Suomalaisuuden Liiton jäsenmäärä kasvussa – ”Näyttää siltä, että yritykset, valtio ja yliopistot haluavat työntää syrjään suomen kielen ja kansallisuuden piirteet”
Ajamme jatkossakin suomalaisuuden ja erityisesti suomen kielen asiaa, mutta puoluepolitiikan ulkopuolella, määrittelee Suomalaisuuden Liiton tuore puheenjohtaja Tiera Laitinen, joka on vastikään aloittanut pestinsä aiemmin liittoa johtaneen Ilmari Rostilan tilalla.

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Suomen Uutiset, perussuomalaisten puoluetoimisto ja perussuomalaisten eduskuntaryhmä toivottavat suomalaisille hyvää ja rauhallista joulua.

Mäenpää: Kuinkahan paljon taloudelle haitallinen maahanmuutto kasvattaa bruttokansantuotettamme?
Iltalehti kertoo tuoreessa talousjutussaan kuluttajien luottamuksen talouteen heikentyneen taas. Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää liittää heikon kuluttajaluottamuksen sekä rakentamisen alamäen haittamaahanmuuton aiheuttamiin kustannuksiin. Mäenpää arvostelee erityisesti vastaanottokeskusten, tulkkauspalvelujen ja asuntorakentamisen roolia talouden rakenteissa ja kertoo Suomen eläneen yli varojensa.
Uusimmat

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää





