

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ulkoministeriö haki ”kotiin” Isis-äidin joka ei ole ikinä aiemmin edes käynyt Suomessa
Ylen toimittaja lipsautti, että Suomen ulkoministeriö on auttanut Suomeen sellaisen Suomen ja Ruotsin kaksoiskansalaisen, joka ei ole ikinä aiemmin edes käynyt Suomessa. Aiemmassa uutisessaan Yle on puhunut siitä, miten perhe ”haettiin kotiin” Suomeen. Oikeasti heidän kotinsa on Ruotsissa.
Ylen toimittaja Suvi Turtiainen paljasti Isis-äitejä käsittelevän juttunsa lomassa puolivahingossa todellisen jymyuutisen: Suomen ulkoministeriö on auttanut Suomeen sellaisen Suomen ja Ruotsin kaksoiskansalaisen, joka ei ole ikinä aiemmin edes käynyt Suomessa.
– Heinäkuussa Suomi auttoi yhden naisen ja tämän kaksi lasta Suomeen kaupallisella lennolla. Kyseessä on keskusrikospoliisin mukaan Suomen ja Ruotsin kaksoiskansalainen, joka ei ollut koskaan aiemmin käynyt Suomessa, Suvi Turtiainen kirjoittaa jutussaan.
Ruotsissa syntynyt ja varttunut nainen ”kotiutettiin” Suomeen
Heinäkuussa Yle uutisoi, että Suomen viranomaiset ovat hakeneet Syyriasta ”kotiin” al-Holin leirillä olleen Isis-äidin ja hänen kaksi alle kouluikäistä lastaan. Ulkoministeriön erityisedustaja Jussi Tanner haki kolmikon Syyriasta.
Ylen uutisen mukaan ”kaikki ovat Suomen kansalaisia”. Sitä Yle ei kerro, että kaikki ovat myös Ruotsin kansalaisia.
Ylen käyttämät ilmaukset ”hakea kotiin” ja ”kotiuttaa” ovat tässä yhteydessä hieman hassuja, jos nainen ei KRP:n mukaan ole koskaan aiemmin edes käynyt Suomessa. Hänen nuoret lapsensa ovat syntyneet Syyriassa.
Media piilottelee jihadistien taustoja
Ylen toimittaja Suvi Turtiainen jakoi juttunsa Twitterissä. Saatetekstissä hän ihmettelee, miksi ”Suomeen Isis-alueelta palanneita naisia ei ole pidätetty eikä syytteitä nostettu. Yhtäkään oikeudenkäyntiä ei ole aloitettu.”
Suomesta Syyrian lähteneiden jihadistien taustoja ahkerasti tutkinut nimimerkki Alaston totuus vastaa Twitterissä toimittajan ihmettelyihin. Hän tuo esille sen, miten suomalaiset toimittajat ovat tarkoituksella pyrkineet salailemaan muun muassa Isis-äitien taustoja kirjoittamalla heistä muutetuilla nimillä, usein käyttäen samasta henkilöstä eri peitenimeä eri haastatteluissa.
– Suvi ei kykene katsomaan tarpeeksi lähellä, joten oleellisin syy jää löytymättä: päinvastoin kuin esim. Saksassa Suomessa sekä viranomaiset että media pyrkivät pikemmin aktiivisesti piilottelemaan kuin selvittämään näitä tapauksia. Vaikea silloin on mitään syytteitä nostaa, nimimerkki Alaston totuus kirjoittaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Suvi Turtiainen Jussi Tanner Isis-äidit al-Holin vankileiri jihadistit KRP toimittajat Kaksoiskansalaisuus ISIS Yle Syyria
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Al-Holin leirillä olevien lasten omaiset haluavat nyt korvauksia Suomelta – YK:n lapsen oikeuksien komitealta hämmentävä ratkaisu

Antikainen: Miksi Suomi päästää kalifaatista palanneet terrorismin tukijat kuin koirat veräjästä?

Irakilainen ihmisoikeustaistelija Nadia Murad Münchenin turvallisuuskonferensissa: “Enemmän on suojeltu Isisiin osallistuneiden oikeuksia”
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää













