

Upsista! Toimittajilla jäi mikki auki pääministeri Marinin haastattelun jälkeen – ”Taitavasti hän kiertää”, ”Suurin epätotuus oli siinä se..”
Pääministeri Marin oli maanantaina toimittajien haastateltavana Vaasassa. Ylen lähetyksessä hän kiersi taitavasti kaikki toimittajien kysymykset liittyen siihen, oliko hän luvannut Kiovassa lahjoittaa Suomen Hornetit Ukrainaan. Toimittajat yrittivät parhaansa, mutta pääministeri voitti ilmataistelun kierroksillaan ja kaarroksillaan. Tappiolle jääneet toimittajat purkivat pettymystään Ylen livelähetyksessä, mutta mikrofoni oli yhä auki, ja videokuvaa puski eetteriin. Tapauksen tahattomana lopputuloksena Yle onnistui lopulta lähettämään pienen rahtusen verran kriittistä journalismia.
Pääministeri Sanna Marin (sd.) vieraili vaalikiertueellaan Pohjanmaalla maanantaina. Vaasassa hän tapasi mediaa ja kommentoi muun muassa Hornet-hävittäjien mahdollisesta luovuttamisesta Ukrainaan noussutta keskustelua. Haastattelu esitettiin suorana lähetyksenä Yle Areenassa.
Pääministeri Marin olisi itse mieluummin keskustellut paikallisten pohjalaistoimittajien kanssa leppoisasti paikallisista aiheista, mutta toimittajat halusivat kysyä pääministerin Kiovassa antamista lausunnoista Suomen Hornet-hävittäjiin liittyen.
Ainoa toimittaja, joka antoi Marinille edes vähän armoa Horneteista oli ruotsinkielisen Vasabladetin toimittaja, joka tivasi pääministeriltä, miksi tämä ei vieläkään ole opetellut puhumaan ruotsia ja miksi Vaasassa järjestetty tiedotustilaisuus ei ollut kaksikielinen. Kaikki muut toimittajat halusivat puhua Suomen Hornet-hävittäjistä.
HS: ”Miksi päätit ottaa Suomen Hornetit esiin?”
Helsingin Sanomien toimittaja Petja Pelli korosti, että pääministeri Marinille Kiovan lehdistötilaisuudessa esitetty, hävittäjiä koskeva kysymys oli yleisluontoinen, joten siinä ei olisi ollut mikään pakko ottaa Suomen Hornetteja esille.
– Miksi päätit ottaa tuossa vastauksessa Hornetit esiin ilman että presidentti oli asiasta tietoinen?
– Mikä on sinun viesti niille ukrainalaisille, jotka tämän kommentin perusteella olettavat, että Suomesta ehkä aika piankin voisi olla tulossa hävittäjiä Ukrainaan, kun todellinen tilanne on se, että Horneteista aletaan luopua vasta 2025 alkaen?
MTV3: ”Harkitsemattomuutta, yllättävyyttä ja ehkä hiukan outoa”
MTV Uutisten toimittaja Outi Airola oli kiinnostunut samasta asiasta.
– Ettekö näe mitään harkitsemattomuutta siinä, että nostitte Hornetit esiin, koska kuitenkin Suomen puolella ministereitä myöten sitä pidettiin yllätyksellisenä ja ehkä hiukan outona?
– Ymmärrättekö kuitenkin sen, että ihan tavallinen kansa hiukan hätääntyi siitä, että me emme ole vielä Natossa ja nyt luvataan jo meidän Hornetteja Ukrainaan?
Kovin kattavaa vastausta pääministeriltä ei näihin kysymyksiin tullut. Sanna Marin vetäytyi siilipuolustukseen.
– Kukaan ei ole luvannut Hornetteja yhtään mihinkään, napautti pääministeri Marin napakasti.
Ilmavoimat aikoo käyttää Hornetit loppuun
Ilmavoimien komentaja, kenraalimajuri Juha-Pekka Keränen kertoo, että Suomen puolustusvoimissa ei ole keskusteltu mahdollisesta Hornet-hävittäjien luovuttamisesta Ukrainalle.
– Suomen puolustuksen kannalta Puolustusvoimilla ei ole varaa luopua Hornet-kalustosta ennen kuin korvaava F-35-järjestelmä on saatu operatiiviseen käyttöön, kenraalimajuri Keränen kertoo Helsingin Sanomille.
Jokaista hävittäjää tarvitaan Suomessa ja jokaiselle Hornetilla on tarkka käyttösuunnitelma siihen asti, kunnes lentotunnit tulevat täyteen. Sen jälkeen hävittäjien käyttöikä on lopussa metallin väsymisen vuoksi.
– Ne alkavat olla niin sanotusti loppuun lentäneitä. Rakenteiden materiaali väsyy, eikä sen saattaminen turvalliseen käyttökuntoon ole taloudellisesti kannattavaa, kertoo koko uransa konetyypin kanssa työskennellyt insinöörikenraalimajuri Kari Renko MTV3 Uutisille.
Keskusteliko Sanna Marin Suomen Horneteista Zelenskyin kanssa?
Ylen toimittaja tivasi pääministeri Sanna Marinilta, oliko hän käynyt Ukrainassa kahdenkeskisiä keskusteluja Suomen Hornetien lahjoittamisesta, vai nousiko asia esille vasta Kiovan lehdistötilaisuudessa, kun STT:n toimittaja Jecaterina Mantsinen kysyi hävittäjien luovuttamisesta hyvin yleisellä tasolla, Suomen Hornet-hävittäjiä lainkaan mainitsematta.
– Kävittekö te näistä (Suomen) Horneteista keskustelua Zelenskyin tai muiden kanssa Ukrainassa? Vai nousiko tämä puheeksi vasta siinä tiedotustilaisuudessa, jonka te piditte Kiovassa? kysyi Ylen toimittaja pääministeri Marinilta Vaasassa.
Pääministeri Marin vastasi kireän kuuloisella äänellä, että ”kovasti muista puolueista on mutkia vedetty suoriksi ja minun suuhuni sellaisia sanoja laitettu joita en ikinä ole sanonut”.
Pääministeri kiersi toimittajan kysymyksen ja keksi omansa
Seuraavaksi Ylen toimittaja kysyi pääministeri Marinilta Suomen Hornet-hävittäjien Ukrainalle lahjoittamiseen liittyen, että ”olitteko käyneet tästä asiasta minkäänlaista keskustelua kenenkään muun kanssa täällä Suomessa”. Marin kiersi kysymyksen määrittelemällä sen ihan itse uudestaan (Ylen video 15 minuutin kohdalta alkaen).
– Keskustelua siitä, että tapaan presidentti Zelenskyin ja menen Ukrainaan? kysyi pääministeri Marin.
– Ei, vaan asiaa Horneteista, täsmensi Ylen toimittaja.
Toimittajien epätoivoisista välihuudoista huolimatta pääministeri Marin jatkoi itse määrittelemäänsä kysymykseen vastaamista ja sanoi, että tasavallan presidentti ja hallituksen ”viisikko” ovat olleet täysin tietoisia siitä, että hän ja ministeri Maria Ohisalo (vih) aikovat vierailla Ukrainassa. Hornet-asiaan hän ei vastannut mitään.
Toimittajat jäivät purkamaan pettymystään – mikki auki
Pääministeri Marinin poistuttua huoneesta toimittajat jatkoivat keskustelua keskenään. Heiltä jäi ehkä huomaamatta, että mikrofoni on yhä päällä ja kaikki sanottu menee suoraan livelähetykseen.
Ylen toimittajien kommentit Sanna Marinista Hornet-haastattelun jälkeen paljastavat olennaisen:
"Taitavasti hän kiertää [kysymyksen]…"
"Suurin epätotuus oli siinä se, ettei…"
Klippi haastattelun livefeedistä. Ylen editoima video ja uutinen täällä:https://t.co/JIRHflAYoe pic.twitter.com/54kBWOkqLc
— Päivän Byrokraatti (@pbyrokraatti) March 13, 2023
– Taitavasti hän kiertää, puuskahti MTV-uutisten Outi Airola Marinin liukastelun jälkeen.
– Siinä ehkä suurin epätotuus oli siinä se, ettei siellä ollut sanottu mitään uutta, koska siis sehän on ihan eri asia ulkopolitiikassa vastata johonkin yleiseen kysymykseen hävittäjistä sanomalla, että ”en linjaa tästä mitään”, jatkoi Helsingin Sanomien Petja Pelli.
Yle poisti mielenkiintoisimman osuuden
Eetteriin lipsahtanut loppu ei näy enää Yle Areenassa tallessa olevasta versiosta, mutta netissä kiertää livelähetyksestä kaapattuja otteita.
Vaihingon myötä Yle onnistui lopulta lähettämään pienen rahtusen verran kriittistä journalismia. Sen myötä kukaan ei voi enää väittää, ettei Yle vahingossakaan julkaise hallituskritiikkiä. Kyllä julkaisee – nimenomaan vahingossa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Jecaterina Mantsinen Kari Renko Juha-Pekka Keränen Outi Airola Petja Pelli Vasabladet Hornet-hävittäjät eduskuntavaalit 2023 Volodymyr Zelenskyi F-35 valtamedia toimittajat Ilmavoimat Maria Ohisalo Sanna Marin Helsingin Sanomat Ukraina
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Perussuomalaisten tappamisella uhkaillut ehdolla eduskuntavaaleissa – vasemmistolainen väkivaltaretoriikka yleistynyt ja normalisoitunut
Vasemmistoliiton eduskuntavaaliehdokas Esa Annala on uhkaillut perussuomalaisten tappamisella. Väkivaltaiset puheet vaikuttavat kuuluvan vasemmistolaisten vakiovarustukseen.

Kohuprofessori Jason Arday löydettiin kuolleena
Cambridgen yliopiston plagiointikohun keskiössä viime viikkoina ollut 41-vuotias professori Jason Arday on kuollut. Arday löytyi elottomana Etelä-Lontoosta perjantaina iltapäivällä.

Woket taas vauhdissa: Suomen Akatemian brittiesikuva myöntää miljoonarahoituksen homopornon tutkimiseen, vetää rahat pois avaruusteknologialta
Äskettäin Jason Ardayn tapaus nosti tapetille kysymyksen tiedemaailman kyvystä tunnistaa omat harhansa. Britanniassa samaa keskustelua käydään koko tiedepolittiikan laajuudeltauseissa eturivin medioissa. Suomen Akatemiaa muistuttava Britannian julkinen tiederahoituselin myönsi äskettäin lähes miljoona puntaa homopornon kulttuurihistorian tutkimiseen samalla kun Jodrell Bankin kuuluisalta radioteleskooppiverkolta leikattiin rahoitusta.

SDP lupaa veronkiristyksiä ja aikoo palauttaa rahat järjestörälssille
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa olevansa valmis perumaan useita Orpon hallituksen talouspäätöksiä. Konkreettisia menoleikkauksia SDP ei ole edelleenkään löytänyt.

SDP:n Heinäluomalta kuppi nurin islam-kritiikistä – Vigelius: ”Kyse on tilastollisista tosiasioista”
Perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen mukaan maahanmuuttopolitiikassa ei voida edetä sillä periaatteella, että tosiasioista tulee vaieta, jos joku kokee ne epämiellyttäviksi. Tämä ei miellytä SDP:n Eveliina Heinäluomaa.

Kuljettajien koti-ikävään vetoava vaalimainos suututti bussikuskit – jäivät joukolla saikulle
Göteborgin alueen julkista liikennettä operoiva Västtrafik on päättänyt poistaa ruotsidemokraattien vaalimainokset Skaraborgin alueen busseista. Yhtiön johto teki päätöksen sen jälkeen, kun useita bussinkuljettajia jäi sairauslomalle protestiksi hallituksen tukipuolueen vaaliviestille.

Toimittaja Anu Partanen kiistää Yle-työsuhteen – osallistuu silti Jälkiviisaiden sisällön suunnitteluun palkkiota vastaan
Yleisradio maksaa Jälkiviisaat-ohjelman vakiovieraalle Anu Partaselle toistuvaa korvausta esiintymisistä, joiden sisällön suunnitteluun hän myös osallistuu. Partanen kuitenkin kiistää olevansa Ylen palkkalistoilla. Journalistin ohjeiden näkökulmasta kokonaiskuvio näyttää sangen hämmentävältä.

SDP aiheutti itse ongelmat, nyt esittää maahanmuuton kiristyksiä – ”Kun todellisuutta ja täysin tietoisten tekojen seurauksia ei enää pääse karkuun, alkaa tällainen veivaus”
Perussuomalainen diplomi-insinööri Mika Merano lataa Facebookissa täyslaidallisen punavihreän leirin ja SDP:n maahanmuuttolinjausten suuntaan. Meranon mukaan cancel-inkvisiittorit yrittivät vuosikausia hiljentää kaiken maahanmuuttokritiikin rasismisyytöksillä ja suojella monikulttuurisuuskuplaansa poliittisen vallankäytön varjolla. Karut tulokset katujengeistä ja PISA-tulosten laskusta ovat kuitenkin nyt kiistämätön tosiasia, eikä mikään puolue pääse enää pakoon todellisuutta eikä omia virheitään.

Päivän pointti: Valtamedia väittää Ceutan laittomien rajanylittäjien olevan siirtolaisia tai paperittomia

Piisinen nauraa demarien takinkäännölle: ”Toverit vetivät lennosta maiharit jalkaansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen on huvittunut SDP:n äkkikäännöksestä maahanmuutto- ja kriminaalipolitiikassa. Demarit vaativat nyt muun muassa kovia rangaistuksia katujengeille ja tukien leikkauksia kielenopiskelun laiminlyöjille, vaikka puolue vastusti pitkään vastaavia perussuomalaisten esityksiä. Piisinen toivottaa demarit tervetulleiksi todellisuuteen, mutta kyseenalaistaa samalla puolueen uuden linjan uskottavuuden.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













