

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
”Valtio maksoi aseeni” – ruotsalaiset Isis-terroristit sotivat sosiaalituella
Syyriaan sotimaan lähteneet Isis-terroristit nostivat Ruotsista miljoonien kruunujen edestä sosiaalitukia, kuten lapsilisiä, asumistukea ja opintotukea. Ainakin 45 ruotsalaista Isis-terroristia on toiminut Syyriassa Ruotsista maksettujen sosiaalitukien voimalla. Matkakassan ehtyessä he ovat onnistuneet jopa Syyriasta käsin anomaan lisää sosiaalitukia, ja Ruotsin viranomaiset ovat myöntäneet rahat.
Yhtenä esimerkkinä Expressen kertoo perheestä, joka poistui vaivihkaa Göteborgin Frölundan lähiöstä kolmen alle viisivuotiaan lapsensa kanssa syksyllä 2014. Perhe lähti Syyriaan Isis-alueelle, mutta Ruotsin viranomaiset jatkoivat tukien maksamista. Perhe sai Syyriassa ollessaan lapsilisät monilapsikorotuksella, asumistuen ja vanhempainrahan.
Suomen Kelaa vastaava Försäkringskassan hoksasi lopettaa tukien maksamisen vasta yli vuosi sen jälkeen, kun perhe oli poistunut Ruotsista. Siihen mennessä niitä oli maksettu Syyriaan jo 165 000 kruunua eli yli 16 000 euroa. Eräälle toiselle lapsiperheelle maksettiin Syyriaan 250 000 kruunua.
Viranomaisilla ei ole tietoa
Lapsilisien ja asumistuen lisäksi Isis-terroristit ovat saaneet Ruotsista työttömyyskorvauksia, opintotukia ja kunnan sosiaalitoimistojen toimeentulotukia. Joissakin tapauksissa tukien maksatus on jatkunut vuosia.
– On täysin pöyristyttävää, että tässä kävi näin, kommentoi Ruotsin Kelan petostutkimuksista vastaava Thomas Falk.
Viranomaisilla ei ole kokonaiskuvaa siitä, kuinka paljon Isis-terroristeille on maksettu sosiaalitukia.
– Siinä on vähän vaikeuksia. Me emme pidä emmekä saisikaan pitää rekisteriä siitä, kuuluuko joku asiakas Isis-lähtijöihin tai esimerkiksi moottoripyöräjengiin, Falk sanoo.
Isis-propagandisti: Ruotsin valtio maksoi Kalashnikovini
Yksi tunnetuimmista Pohjoismaista Syyriaan lähteneistä terroristeista oli muslimiksi kääntynyt Michael Skråmo, joka lähti maahanmuuttajataustaisen vaimonsa ja neljän lapsensa kanssa Syyriaan syksyllä 2015. Skråmosta tuli tunnettu Isis-propagandisti, joka houkutteli ruotsalaisia lähtemään Isis-joukkoihin. Hänen liittymisestään Isis-järjestöön kerrottiin Ruotsin mediassa jo jouluna 2015, mutta Ruotsin viranomaisilta kesti helmikuun lopulle saakka keskeyttää perheen kaikkien tukien maksatus. Siihen mennessä perheelle oli Syyriaan muuton jälkeen maksettu jo lähes 100 000 kruunua.
– Ruotsin valtio maksoi Glockini ja Kalashnikovini, kehui Michael Skråmo sosiaalisessa mediassa.
Sekä Michael Skråmo että hänen vaimonsa kuolivat Syyriassa, mutta perheen seitsemän lasta (1-8-vuotiaat) tuotiin takaisin Ruotsiin toukokuussa 2019, kertoo SVT. Lapset ovat siis jälleen päässeet ruotsalaisen kansankodin sosiaaliturvajärjestelmän hoiviin.
Vanhempainrahaa miinaan kuolleelle isälle
Muissakin tapauksissa viranomaiset ovat olleet hitaita reagoimaan siihen, että tuensaajat ovat muuttaneet pysyvästi Syyriaan. Eräälle perheenisälle maksettiin Syyriaan vanhempainrahaa, vaikka hän oli kykenemätön pitämään isyyslomaansa, koska oli kuollut astuessaan miinaan jo pari vuotta aiemmin. Mutta joku teki hänen nimissään tukihakemuksen ja sai 49 500 kruunua.
Ruotsin Kelan ylijohtaja Nils Öberg avautui sosiaaliturvan väärinkäytöksiin liittyvistä ongelmista äskettäin Dagens Nyheter -lehden mielipidekirjoituksessaan.
– Tukiin liittyvästä rikollisuudesta ja sosiaaliturvajärjestelmän väärinkäytöstä on tullut niin laajoja ongelmia, että ne uhkaavat koko järjestelmän toimivuutta, ylijohtaja Öberg kirjoitti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Nils Öberg Michael Skråmo Frölunda sosiaaliturvapetos Försäkringskassan Isis-perheet Göteborg ISIS Ruotsi Terrorismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Niikko: Muista Pohjoismaista poiketen Suomen hallitus ei uskalla kieltäytyä auttamasta terroristijärjestöön liittyneitä aikuisia

Tutkijat: Isis on yhä uhka Saksassakin vaikka äärioikeiston iskut ovat nyt huomion keskipisteenä

Turkki kutsuu al-Hol-palaajia ”vierasmaalaisiksi terroristitaistelijoiksi”, Suomen ulkoministeriön mukaan kyse on ”kolmesta leiriltä paenneesta perheestä”

Ylen pääuutislähetyksen käsittämättömät, ällösiirappiset sanavalinnat Isis-naisista: ”Suomalaiset lensivät kotiin”, ”lapsia ja heidän huoltajiaan”, ”perheet pakenivat leiriltä”

Hallitus junaili terroristit Suomeen salaa – PS: Ministerit valehtelevat, virkamiehet valehtelevat, kaikki valehtelevat, jotta maahan saa tuotua Isis-liikkeeseen kuuluvia ihmisiä!

Rantanen terrorismilainsäädännön kiristämisestä: ”Suomi tarvitsee tiukkaa lainsäädäntöä”

Ranska on saanut tarpeekseen islamistien ymmärtäjistä: ”Kansaa yököttää”

Hyvinvointivaltiota jymäytettiin oikein olan takaa: Isis-terroristit saivat sosiaalitukien lisäksi opintorahaa Ruotsissa

Taas uusi selitys tuhopoltoille: kun jengien rauhaa häiritään, autot palavat kostona
Viikon suosituimmat

Riikka Purra: Mistä laitetaan 10 miljardia, Antit?
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ottaa tuoreessa sosiaalisen median päivityksessään kantaa maan talouspoliittiseen keskustelukulttuuriin.

Ilmastoaktivisti Greta Thunberg purjehtii Gazaan
Ruotsalainen ilmastoaktivisti Greta Thunberg on ottanut näkyvän Israel-vastaisen kannan 7. lokakuuta 2023 alkaneen sodan jälkeen. Hän yrittää vierailla Gazassa Freedom Flotilla -aluksella. Aktivistiseurueen purjehdusmatkan on tarkoitus alkaa sunnuntaina.

Perussuomalaiset kansanedustajat laulavat yhdessä iki-ihanan Suvivirren

Suomen tuella toimivat palestiinalaisjärjestöt selittivät Hamasin terrori-iskua vastarinnaksi – toimiiko hyväntekeväisyysjärjestöjen omavalvonta?
Tutkimuslaitos NGO Monitorin johtava tutkija Shaun Sacks vieraili Suomessa toukokuussa. Hän esitteli raportin, joka avaa Suomen palestiinalaisalueilla rahoittamien järjestöjen toimintaa. Raportti kertoo, miten jotkut ihmisoikeusjärjestöt sivuuttavat tosiasioita ja levittävät poliittista narratiivia kansainvälisillä foorumeilla.

Zalandon hijab-kampanja suututtaa islamistista hallintoa paenneita naisia: ”Siskoni menettivät henkensä tämän typerän hijabin takia”
Suomen Uutiset sai yhteydenottoja liittyen vaatekauppajätti Zalandon somekampanjaan. Yhteydenotoissa huomautettiin, että hijab ei ole neutraali muotiasuste, vaan poliittisen islamin symboli, jota käytetään naisten alistamiseen monissa maissa – myös Euroopassa.

PS äänestytti SDP:n Ilmari Nurmisen valinnasta pormestariksi – Vigelius: ’’Vasemmiston, enemmistön vai kaikkien tamperelaisten pormestari?’’
Tampereen uusi kaupunginvaltuusto kokousti ensimmäistä kertaa maanantaina. Kokouksessa päädyttiin äänestämään pormestarin valinnasta, sillä perussuomalaiset vastustivat SDP:n pormestariehdokas Ilmari Nurmisen valintaa.

Tutkimus: Vasemmalle kallellaan olevat nuoret katkovat herkästi suhteita perheenjäseniin ja ystäviin poliittisten ristiriitojen vuoksi
Tuore amerikkalaistutkimus osoittaa, että poliittinen polarisaatio on Yhdysvalloissa lisääntynyt merkittävästi, erityisesti vuoden 2016 presidentinvaalien jälkeen. Vasemmalle kallellaan olevien demokraattien kannattajat vaikuttaisivat pistävän välit poikki läheisiin ihmisiin hieman herkemmin kuin republikaanit.

Pariisi tulessa jalkapallovoiton jälkeen – mellakoitsijoista monet ovat maahanmuuttajataustaisia
Jalkapallo-ottelun voitonjuhlat Pariisissa muuttuivat väkivaltaiseksi mellakaksi, jossa poltettiin autoja ja ryöstettiin kauppoja. Kaksi ihmistä on kuollut ja loukkaantuneita on yli 200. Väkivaltaisten mellakoitsijoiden joukossa oli paljon maahanmuuttajataustaisia nuoria miehiä.

Saksa keskeyttää perheiden yhdistämisen ja nostaa vaatimuksia kansalaisuuden saamiselle
Saksan uusi kristillisdemokraattien johtama hallitus rajoittaa kansalaissotapakolaisten oikeutta yhdistää perheitään. Se lopettaa myös edellisen punavihreän hallituksen säätämän pikakansalaisuuden sekä pitää rajat kiinni laittomilta siirtolaisilta.

Antikainen: Opiskelijamaahanmuuton villiinnyttämään tilanteeseen puututtava – Marinin hallitus avasi takaoven Suomeen muuttamiselle
Kansanedustaja Sanna Antikainen on jättänyt eduskunnassa kirjallisen kysymyksen, jossa hän vaatii toimia ulkomaalaisten opiskelijoiden ja heidän perheenjäsentensä maahanmuuton räjähdysmäisen kasvun hillitsemiseksi ja Suomen sosiaaliturvajärjestelmän väärinkäytösten kitkemiseksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää