
Venäjän korruptoituneessa kleptokratiassa voi tapahtua mitä tahansa
Länsimaissa asuvien on vaikeaa ymmärtää kleptokratia-Venäjän tapahtumia ja päättäjien mielenliikkeitä.
Etelä-Amerikan huumekartellien valtataistelussa puolet vaihtuvat nopeasti. Myös Amerikan mafiassa kumppanuudet ovat olleet läpi historian kauppatavaraa. Kun puhdas vallan- ja rahanhimo korvaavat lakiin ja järjestykseen perustuvan demokratian, seuraukset ovat vaikeasti ennustettavissa myös valtiollisella tasolla.
Vladimir Putin on kautta henkilöhistoriansa ollut riippuvainen erilaisista bandiiteista, enemmän tai vähemmän rikollisista henkilöistä. Nuoruutensa Pietarissa Putin tiettävästi hääräsi lain tuolla puolen, kuten myös myöhempi kokkinsa Jevgeni Prigozhin.
Niinpä juhannuksen oudossa näytelmässä ei ole juurikaan kummastelemista, ”sillä näin ratkaistaan konflikteja rosvopiireissä, joista sekä Putin, että Prigozhin ovat lähtöisin”, kirjoittaa toimittaja Anna-Lena Lauren Dagens Nyheterissä.
Korruptiota päästä varpaisiin
Itse asiassa koko Putinin hallintokoneisto koostuu monenmoisista vilunkihenkilöistä sekä kuppikunnista. Ja tiettävästi eräs maailman vahvimpiin joskus kuuluneista armeijoista tarvitsee kylkeensä outoja yksityisiä toimijoita.
-Venäjän armeija ja puolustusministeriö ovat korruptoituneita päästä varpaisiin, kuten kaikki muutkin venäläiset valtiolliset toimijat, Lauren kirjoittaa.
-Prigozhin on Putinin ainoa liittolainen, joka on avoimesta sanonut, ettei keisarilla ole vaatteita. Ja että armeijan johto on korruptoitunut, ja että nuoria poikia lähetetään tykinruoaksi ja että Venäjä tulee häviämään sodan, jos mitään ei tehdä.
Jotakin täysin absurdia on Prigozhinin ajatusmallissa. Se on periaatteessa yhtä mieletön, kuin hyökkäyssota Ukrainassa. Miksi keikuttaa venettä, jossa itse on mukavasti matkassa? Ehkä veneitä sitten on tänään useampiakin, eivätkä kaikki vuoda niin pahasti kuin Prigozhinin ja Wagnerin nykyinen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kuppikunta vilunki hallintokoneisto Amerikan mafia Etelä-Amerikan huumekartellit tappajan vaisto Jevgeni Prigozhin bandiitit Anna-Lena Lauren Ukrainan sota Venäjän hyökkäys Wagner Kleptokratia rikolliset Vladimir Putin Venäjä korruptio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalainen Nuoriso vaatii hallitusta puuttumaan välikäsien teknologiavientiin Venäjälle: ”Venäjän kanssa veljeilyllä on seurauksia”
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride järjestää penistyöpajan 13-vuotiaille – Aittakumpu: Kantaako Helsingin kaupunki vastuun nuorten mielenterveydestä?
Helsingin kaupungin nuorisopalvelut ja Helsinki Pride järjestävät yhdessä 13–17-vuotiaille tytöille työpajan, jossa on mahdollisuus ommella itselleen packer eli penistä esittävä lötkäle haaroväliin laitettavaksi.

Tampereen kaupunki ja hyvinvointialue mainostivat seksitapahtumaa: ”Verileikit sallittuja yhdessä huoneessa”
Tampereen kaupungin ja Pirkanmaan hyvinvointialueen virallisista tapahtumakalentereista löytyy edelleen tiedote tilaisuudesta, jonka kuvauksessa luvataan BDSM-leikkejä, sadomasokistista toimintaa, alastomuutta, seksiä – ja "verileikkejä" erillisessä huoneessa.

Korkein hallinto-oikeus hylkäsi valituksen: Vastaanottokeskus lähtee Espoon Miilukorvesta
Lähes kolmen vuoden oikeustaistelu rauhalliselle pientaloalueelle luvatta ilmestyneestä vastaanottokeskuksesta päättyi 18.6.2026 korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisuun. KHO hylkäsi valituksen ja Espoon päätös lopettaa toiminta uhkasakon uhalla jäi lopullisesti voimaan.

Vigelius Rydman-äänestyksen jälkeen: ”Mikä nykyisissä kriteereissä ei kelpaa?”
Eduskunta äänesti tänään sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin luottamuksesta äänin 88–74. Vasemmistoliitto esitti ministerille epäluottamusta sen jälkeen, kun Rydman oli ilmoittanut, että järjestörahoitusta kohdennettaisiin jatkossa nykyistä enemmän varsinaiseen kohtaavaan työhön ja vähemmän hallintoon, vaikuttamiseen, varakkaille järjestöille sekä ei-terveysperusteiseen toimintaan

Kepun takki kääntyi: Suorassa lähetyksessä Antti Kaikkonen perui puolueensa tavoitteen 40 000 uudesta maahanmuuttajasta
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä eilen käytiin tiukkaa debattia maahanmuutosta. Perussuomalaisten Joakim Vigelius puolusti hallituksen tiukkaa linjaa ja muistutti oppositiota siitä, kenen käsialaa ongelmat ovat. Keskustan Antti Kaikkonen joutui ensimmäistä kertaa tv-tentissä vastaamaan kysymykseen oman puolueensa tavoitteesta koskien 40 000 ihmisen nettomaahanmuuttoa vuosittain.

Vigelius haastoi vasemmisto-oppositiota SuomiAreenan puheenjohtajatentissä: ”Mikä Rydmanin kriteereistä ei teille käy?”
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä oppositio hyökkäsi järjestöavustuskriteerien uudistamista vastaan. Oppositiojohtajista kukaan ei pystynyt vastaamaan perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen kysymykseen siitä, mikä tarkalleen kriteereissä on vialla.

Pirkanmaan hyvinvointialue myöntää: Veriseksitapahtuman mainos virallisilla kanavilla oli virhe
Pirkanmaan hyvinvointialueen strategiajohtaja Tuukka Salkoaho myöntää, että BDSM-saunaillan päätyminen viralliseen tapahtumakalenteriin oli virhe.

Elon Musk vaatii Saksan yleisradiota tilille valeuutisen levittämisestä – Saksan entinen tiedustelujohtaja näkee Belfastin tapahtumissa yhtäläisyyksiä Chemnitzin veitsi-iskun kanssa
Yhdysvaltalaisen teknomiljardöörin Elon Muskin joutumisella kerta toisensa jälkeen Saksan valtamedian ja siellä erityisesti Saksan yleisradion hampaisiin ei ole mikään sattuma. Häntä pidetään vastakampanjoista huolimatta vauhdilla suosiotaan kasvattavan AfD-puolueen tukijana. Tällä kertaa Muskin mustamaalamisessa saatettiin mennä liian pitkälle.

Pride-hype hiipuu – öykkäröivä politisoituminen ja woke-konkurssi karkottavat kannattajia
Männävuosien kiihkeä pridetys on hiipumaan päin. Yhä useammat organisaatiot ovat laittaneet sordiinon päälle skandaaleissa rypevän ja politisoituneen Priden suhteen.

Tampere pahoittelee seksitapahtuman päätymistä tapahtumakalenteriin
Tampereen sivistyspalveluiden johtaja Lauri Savisaari myöntää, että moderointi epäonnistui, ja siksi BDSM-saunailta päätyi julkiseeen tapahtumakalenteriin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













