

LEHTIKUVA
Verkkohuijauksilla uskomattomat mittasuhteet – Google poistaa palveluistaan 5 000 mainosta minuutissa
Verkossa jymäytetään useimmiten hyväuskoisia ja taitamattomia. Viisaskin voi mennä vipuun valtavassa viidakossa, kertoo SVT. Google poisti vuonna 2019 palveluistaan 2,9 miljardia sääntöjä rikkovaa mainosta.
Fortnite on verkon suosituimpia rooli & räiskintä & selviytymispelejä. Epic Gamesin kehittämällä tuotteella on 250 miljoonaa rekisteröityä käyttäjää (pelitiliä).
Pelin valtava suosio vetää puoleensa magneetin lailla myös hämäräväkeä: Pelivaluutta V-buckseja tarjoaa ilmaiseksi SVT:n mukaan 112 000 000 mainostajaa. Yleisradioyhtiön testaamat, hakutulosten huipulla olevat linkit veivät huijaussivustoille.
– Minulla ei ole tiedossani, että kyse olisi järjestäytyneestä rikollisuudesta, enkä ole kuullut, että nämä olisivat olleet kovin menestyksekkäitä, kertoo Lotta Mauritzson poliisin kansallisesta petostutkinnasta.
Hän kuitenkin painottaa sitä, että myös nuorten olisi syytä olla kriittisiä käyttämiensä palveluiden suhteen:
– Uskomme ehkä, että lapset ovat taitavia ja osaavat toimia verkossa, mutta lähdekritiikki ei välttämättä ole samalla tasolla.
Joukkovoima ratkaisee
Kun SVT:n uutiset on sitten yhteydessä Googleen, yhtiö poistaa palvelustaan testissä huijaukseksi paljastuneet mainokset. Yhtiön Ruotsin viestintäpäällikkö Joakim Larsson vakuuttaa, että yhtiö kehittää kaiken aikaa uusia keinoja poistaakseen vilpin palveluistaan.
– Mainoshuijaukset ovat meille todellinen haaste. Vuoden 2019 aikana poistimme palveluistamme 2,7 miljardia mainosta, jotka rikkoivat sääntöjämme. Se tarkoittaa 5 000 mainosta minuutissa ja työ jatkuu, Larsson kuvailee.
Poliisin Mauritzon kehottaa yksityishenkilöitä tekemään välittömästi ilmoituksen, jos he näkevät vilpillistä mainontaa verkkopalveluissa:
– Google on valtava peluri ja he tarvitsevat useampia ilmoituksia ennen kuin poistavat mitään palveluistaan. Myös me teemme ilmoituksia, mutta tässä yhteydessä joukoilla on enemmän voimaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- yksilönsuoja mielipiteen vapaus Joukkovoima Joakim Larsson Lotta Mauritzson mainoshuijaus somemainonta verkkomainonta pelivaluutta verkkovaluutta V-bucks Epic Games Fortnite verkkohuijaukset vilpillinen mainonta petos Youtube Google
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ranska otti käyttöön ankaran nettisensuurilain – somen yritykset joutuvat toimimaan sensoreina jättisakon uhalla

Googlen sisäpiiriläinen paljastusvideolla: isot teknologiayhtiöt ovat vaarallisia ja puolueellisia

Googlen ex-työntekijä: Yhtiö tekee kaikkensa estääkseen Trumpin uudelleenvalinnan 2020

Nyt viedään tuhkatkin digipesästä: Apple, Google ja Amazon murtautuvat yhdessä koteihin

Somejätit vauhkoina: Vapauden airueen Facebook-tiliä rajoitettiin
Viikon suosituimmat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Teemu Keskisarjan kolumni: Aatu Arjalainen ja Nahom Hagos – kumpi on todempi uhka?

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.