

Vasemmistoliiton Veronika Honkasalo hihkui innosta, kun eduskunta hyväksyi uuden translain äänin 113-69. / LEHTIKUVA
Vihervasemmisto teki sukupuolesta ilmoitusasian – kokoomuksen tuella
Eduskunta äänesti keskiviikkona translaista. Perussuomalaisten kansanedustajat Arja Juvonen, Kaisa Juuso ja Minna Reijonen pitävät tulosta valitettavana ja katsovat siitä seuraavan vielä paljon ongelmia.
Kansanedustajat Arja Juvonen, Kaisa Juuso ja Minna Reijonen kertovat, että perussuomalaisille sukupuoli ei ole ilmoitusasia, vaan ihmisen biologinen ominaisuus. Sukupuolia on kaksi, ja se on biologinen, pysyvä tosiasia. Sen sijaan sukupuoli-identiteettejä voi olla lukematon määrä ja ihmisen sukupuoli-identiteetti voi muuttua.
– Vihervasemmistolaisessa ideologiassa sekoitetaan tahallisesti sukupuolen ja sukupuoli-identiteetin käsitteet, ja nyt säädettiin kelvoton laki, jolla ihminen voi valita juridisen sukupuolensa sukupuoli-identiteettinsä mukaisesti ja biologisten tosiasioiden vastaisesti, Juvonen, Juuso ja Reijonen kuvailevat tilannetta.
Muualla ollaan jo herätty ongelmiin
Perussuomalaiset esittivät lain hylkäämistä. Valiokuntakuulemisissa nousi esiin lukuisia ongelmia, joita hallitus ei halunnut pohtia, ja vielä juuri ennen äänestystä uutisoitiin jälleen yhdestä tapauksesta, jossa Isossa-Britanniassa seksuaalirikollinen oli vaihtanut sukupuolimerkintänsä päästäkseen naisvankilaan.
Tämän kaltaisten tapausten seurauksena muualla ollaan jo herätty ongelmiin ja ottamassa takapakkia, jotta biologisia miehiä ei laitettaisi naisvankiloihin.
– Tästä huolimatta laki hyväksyttiin SDP:n, vihreiden, vasemmistoliiton, RKP:n, kokoomuksen enemmistön ja keskustan vähemmistön äänin 113–69. Nähtäväksi jää, miten lain läpi juntanneet edustajat kantavat asiasta vastuun, kun esitetyt ongelmat toteutuvat käytännössä, perussuomalaiset ihmettelevät.
Koko naisurheilun tulevaisuus on uhattuna
Myöskään perussuomalaisten esittämät lausumat eivät kelvanneet translain kannattajille. Räikeimpiin kuuluvat translain väärinkäytösmahdollisuudet liittyvät siihen, että sukupuolimerkintänsä vaihtaneet, mutta hormonihoitoja käymättömät transnaiset osallistuvat urheilussa naisten sarjoihin. Näin on jo muualla maailmassa tapahtunut useissa lajeissa.
Koko naisurheilun tulevaisuus on uhattuna, jos näin tapahtuu laajamittaisesti, ja erityisesti kamppailulajeissa naisurheilijat ovat konkreettisesti vaarassa.
– Esitimme myös, että hallitus tekisi translaista asianmukaisen sukupuolivaikutusten arvioinnin koskien lain vaikutuksia naisiin, jotka eivät ole vaihtaneet sukupuoltaan, ja ryhtyisi arvioinnin pohjalta tarvittaviin toimenpiteisiin naisten oikeuksien ja turvallisuuden varmistamiseksi. Tämäkään ei translain kannattajille käynyt, Juvonen, Juuso ja Reijonen moittivat.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sukupuolen vaihtaminen ilmoituksella sukupuoli-identiteetti Biologia vihervasemmistolainen ideologia naisurheilu seksuaalirikolliset sukupuolet vihervasemmisto Translaki Kaisa Juuso Minna Reijonen Arja Juvonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset translaista: Sukupuoli ei ole ilmoitusasia eikä mikään ihmisoikeussopimus vaadi sellaista oikeutta – hallituksen esitys sotii biologiaa vastaan

Elomaalta naseva vertaus translain haittavaikutuksista naisten kilpaurheiluun: ”Jos minua Ms. Olympia ‑kilpailussa vastassa olisi ollut Arnold Schwarzenegger, en olisi pärjännyt”

Mäenpää translaista: ”Täysin järjenvastainen esitys”

Koponen tyrmää translain: Tämä ei ole kenenkään etu – eikä paranna myöskään transihmisten asemaa

Äänestä kokoomusta, niin saat translakia ja EU-tukipaketteja

Antikainen tyrmistyi translain läpimenosta: ”Seuraavaksi vihervasemmisto aikoo ulottaa lain koskemaan myös lapsia ja nuoria”

Perussuomalainen Nuoriso: Translaki ampui yli

Reijonen vaatii selvitystä translaista: Vaikuttaako laki syöpäseulontoihin ja -tutkimuksiin?

Mäenpää translaista: ”Järjen valo on kadonnut tästä salista”
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Sodan kurimus vaati Jyrki Ålandin lapsen hengen – 20-vuotias lähti Ukrainaan vapaaehtoisena, eikä hän koskaan enää palaa kotiin

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää