Artikkeli kuva

Muslimiveljeskunnasta kertova raportti on ladattavissa MSB:n sivuilta. / MSB

Viranomaisraportti: Muslimiveljeskunta rakensi verorahoilla Ruotsiin salaisen, rinnakkaisen yhteiskunnan

07.04.2017 |18:52

RUOTSI | Veronmaksajien rahaa kanavoidaan maailman suurimman islamilaisen, uskonnollispoliittisen salayhteisön ruotsalaisen haaran rahoittamiseen. Kyseessä on Ruotsin muslimiveljeskunta. Näin todetaan Ruotsin oikeusministeriön alaisen hallintoviranomaisen MSB:n viime vuoden lopulla julkaisemassa raportissa.

Muslimiveljeskunta on maailmanlaajuinen, poliittista islamia edistävä verkosto, joka on voimistunut 2010 alkaneen arabikevään aikana. Useat maat pitävät veljeskuntaa terrorijärjestönä.

Muslimiveljeskunta toimii enemmän tai vähemmän salassa ulkopuolisilta, salaisena rakenteena osana maailmanlaajuista salaseuramaista verkostoa. Se on luonteeltaan enemmän uskonnollispoliittinen veljeskunta kuin perinteinen järjestö tai yhdistys. Muslimiveljeskunnan jäsenyyttä ei paljasteta ulkopuolisille.

Raportin mukaan muslimiveljeskunta pyrkii edustamaan muslimeita Euroopassa tilanteissa, joissa virallinen yhteiskunta tahtoo dialogia muslimiyhteisöjen kanssa. Raportti mainitsee tällaisiksi tilanteiksi mm. terrori-iskujen jälkihoidon. Rooli portinvartijana antaisi muslimiveljeskunnalle myös mahdollisuuden kontrolloida sitä, miten islamia julkisuudessa kuvataan. Se voisi myös esittää väitteitä kaikkien muslimien puolesta.

Vuosien kuluessa Ruotsin muslimiveljeskunta ja sitä lähellä oleva monenkirjava joukko bulvaaninomaisesti toimivia lähiyhteisöjä ovat onnistuneet luomaan määräävän aseman Ruotsin valtion avustuksella toimivana kansalaisyhteiskunnan muslimiosan edustajana.

Ruotsin muslimiveljeskunnalla on ollut hallinnollinen vastuu osastojen rakentamisesta sekä Norjassa että Suomessa. Tanskassa on näistä poiketen ollut oma paikallinen haarayhteisönsä.

Geopoliittisiin konflikteihin erikoistunut tutkija Alan Salehzadeh uskoo, että Helsingin Kalasatamaan kaavailtu suurmoskeija on muslimiveljeskunnan ajama projekti.

– Vedenpitäviä todisteita on vaikea esittää, sillä muslimiveljeskunta ei jaa jäsenkortteja. Muslimiveljeskunta on maailmanlaajuinen, poliittista islamia ajava verkosto. Heillä on kaikkialla sunni-maailmassa omia moskeijoita ja järjestöjä, sekä vankka tukijajoukko Euroopan muslimeiden parissa, Suomessakin, Salehzadeh kirjoitti.

MATIAS TURKKILA


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta

17.03.2025 |10:18
3.
Suomen uutiset logo

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”

13.03.2025 |19:09
6.
Suomen uutiset logo

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein

12.03.2025 |17:04
7.
Suomen uutiset logo

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”

12.03.2025 |14:34
8.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset Opiskelijat: “Maahanmuuttajakiintiöt eivät kuulu korkeakoulujen yhteishakuun”

12.03.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Saksalta puuttuu sotilaita, aseita ja maanpuolustustahtoa – rämäkuntoinen armeija halutaan panna kuntoon satojen miljardien velkarahalla

13.03.2025 |20:52
10.
Suomen uutiset logo

Pääkaupunkiseudun ay-pomot pyrkivät valtuustoihin demareiden listoilta – SAK julkaisi jo oman poliittisen ohjelmansa

14.03.2025 |19:25

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää