

Disney-yhtiö on huolissaan näiden nukkehahmojen vaarallisuudesta. Vasemmalla Kermit-sammakko, oikealla Miss Piggy. Kuvat: Wikipedia.
Voi elämän kevät! Disney luokitteli Muppetit ”loukkaavaksi sisällöksi”, Kermit ja Miss Piggy liian vaarallisia lasten silmille
Disneyn suoratoistopalvelu on lisännyt nukkeohjelma Muppet Show’n yhteyteen varoituksen ”loukkaavasta sisällöstä”, ja ohjelmaa pystyy katsomaan vain aikuisen käyttäjätilillä. Varoituksen syyksi epäillään mm. ohjelmassa esitettyjä kansallisia stereotypioita. Alun perin 70-luvulla tuotettu brittiläinen komediallinen nukkeshow ei ole ainut sisältövaroituksia saanut ohjelma. Disney on lisännyt varoitukset myös mm. Aristokatteihin ja Peter Paniin.
Muppetit on poliittisen korrektiuden ja herännäisyyden viimeisin uhri, uutisoi DailyMail.
Disneyn suoratoistopalvelu varoittaa katsojiaan, että Kermit-sammakon, Miss Piggyn ja ystävien seikkailut sisältävät ”loukkaavaa sisältöä.” Niiden katsomiseen vaaditaan täysi-ikäisen käyttäjätili. Käytännössä Muppetit joutui siis lapsilukon taakse.
Varoituksessa kerrotaan:
”Tämä ohjelma sisältää kielteisiä kuvauksia tai suhtautuu muuten vain asiattomasti ihmisiin tai kulttuureihin. Nämä stereotypiat olivat väärin, ja ne ovat väärin yhä edelleen.”
”Sen sijaan, että poistaisimme sisällön, myönnämme kyllä sen haitallisuuden, otamme siitä opiksi ja pyrimme herättämään keskustelua luodaksemme yhdessä paremmin ihmisiä huomioivan tulevaisuuden.”
Alkuperäisestä The Muppet Show’sta tehtiin Englannissa viisi tuotantokautta vuosina 1976-1980. Komediallinen nukkeohjelma tuli tutuksi slapstick-huumorista, parodioista ja nimekkäistä vieraista, jotka olivat aikansa kuuluisuuksia.
Nyt tuoreeltaan lisätyssä sisältövaroituksessa ei avattu tarkemmin, mistä ohjelman yksityiskohdista oli kyse. Varoituksen uskotaan viittaavan Muppettien intiaani-, arabi-, ja aasialaishahmoihin. Eräässä jaksossa laulaja Johnny Cash esiintyi lavalla, jota koristi Etelävaltioiden lippu.
Jaksoihin sovelletaan maakohtaista sensuuria. Esimerkiksi eräs kansallisia stereotypioita esittelevä jakso on nähtävissä Yhdysvalloissa, mutta ei Isossa-Britanniassa.
Sensuuriin turhautuneet fanit ovat arvostelleet käytäntöjä: ”On kyllä turhauttavaa asua ”vapaassa” maassa, kun yhtiöt sanelevat, mitä ihmiset saavat ja eivät saa katsoa.”
Muppetien lisäksi Disney on lisännyt sisältövaroituksia myös muihin ohjelmiinsa kuten Aristokatteihin, Dumboon ja Peter Paniin.
Sisältövaroitukset voidaan nähdä yrityksen kompromissina, jossa se ei harjoita täyttä sensuuria, mutta joutuu tekemään absurdeja herännäisiä temppuja välttääkseen vihamielisten aktivistien boikotin ja cancel-kulttuurin.
Parlamentin konservatiiviedustaja Andrew Bridgen vitsaili asiasta: ”Haluaisin tietää, ketkä muppetit ovat taas tämänkin takana. Pian lapset eivät saa katsoa televisiosta mitään muuta kuin kaikista uusimpia ohjelmia. Eikö muka mikään ole enää turvallista?”
Muppettien hupaisaa toilaamista voi katsella vaikkapa täältä:
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Canceloinnin huippu: Kiina poisti tähtinäyttelijättären netistä

Disney woketti urakalla, teki rajusti turskaa ja nyt kaduttaa – yhteiskunnallinen päsmäröinti on riskialtista puuhaa
Viikon suosituimmat

Perussuomalaisten tappamisella uhkaillut ehdolla eduskuntavaaleissa – vasemmistolainen väkivaltaretoriikka yleistynyt ja normalisoitunut
Vasemmistoliiton eduskuntavaaliehdokas Esa Annala on uhkaillut perussuomalaisten tappamisella. Väkivaltaiset puheet vaikuttavat kuuluvan vasemmistolaisten vakiovarustukseen.

SDP:n Heinäluomalta kuppi nurin islam-kritiikistä – Vigelius: ”Kyse on tilastollisista tosiasioista”
Perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen mukaan maahanmuuttopolitiikassa ei voida edetä sillä periaatteella, että tosiasioista tulee vaieta, jos joku kokee ne epämiellyttäviksi. Tämä ei miellytä SDP:n Eveliina Heinäluomaa.

Toimittaja Anu Partanen kiistää Yle-työsuhteen – osallistuu silti Jälkiviisaiden sisällön suunnitteluun palkkiota vastaan
Yleisradio maksaa Jälkiviisaat-ohjelman vakiovieraalle Anu Partaselle toistuvaa korvausta esiintymisistä, joiden sisällön suunnitteluun hän myös osallistuu. Partanen kuitenkin kiistää olevansa Ylen palkkalistoilla. Journalistin ohjeiden näkökulmasta kokonaiskuvio näyttää sangen hämmentävältä.

Kuljettajien koti-ikävään vetoava vaalimainos suututti bussikuskit – jäivät joukolla saikulle
Göteborgin alueen julkista liikennettä operoiva Västtrafik on päättänyt poistaa ruotsidemokraattien vaalimainokset Skaraborgin alueen busseista. Yhtiön johto teki päätöksen sen jälkeen, kun useita bussinkuljettajia jäi sairauslomalle protestiksi hallituksen tukipuolueen vaaliviestille.

SDP aiheutti itse ongelmat, nyt esittää maahanmuuton kiristyksiä – ”Kun todellisuutta ja täysin tietoisten tekojen seurauksia ei enää pääse karkuun, alkaa tällainen veivaus”
Perussuomalainen diplomi-insinööri Mika Merano lataa Facebookissa täyslaidallisen punavihreän leirin ja SDP:n maahanmuuttolinjausten suuntaan. Meranon mukaan cancel-inkvisiittorit yrittivät vuosikausia hiljentää kaiken maahanmuuttokritiikin rasismisyytöksillä ja suojella monikulttuurisuuskuplaansa poliittisen vallankäytön varjolla. Karut tulokset katujengeistä ja PISA-tulosten laskusta ovat kuitenkin nyt kiistämätön tosiasia, eikä mikään puolue pääse enää pakoon todellisuutta eikä omia virheitään.

Päivän pointti: Valtamedia väittää Ceutan laittomien rajanylittäjien olevan siirtolaisia tai paperittomia

Piisinen nauraa demarien takinkäännölle: ”Toverit vetivät lennosta maiharit jalkaansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen on huvittunut SDP:n äkkikäännöksestä maahanmuutto- ja kriminaalipolitiikassa. Demarit vaativat nyt muun muassa kovia rangaistuksia katujengeille ja tukien leikkauksia kielenopiskelun laiminlyöjille, vaikka puolue vastusti pitkään vastaavia perussuomalaisten esityksiä. Piisinen toivottaa demarit tervetulleiksi todellisuuteen, mutta kyseenalaistaa samalla puolueen uuden linjan uskottavuuden.

Lehtinen: Vasemmistoliiton kansanedustaja vähättelee äärivasemmiston uhkaa – ”Vasemmisto tekee toiseksi eniten terrori-iskuja”
Europolin julkaiseman raportin mukaan EU-maissa tehtiin 45 terrori-iskua viime vuonna. Terrori-iskujen kärkisijalla olivat jihadistit, jonka jälkeen toisena tulivat vasemmistolaiset ja anarkistit.

Vigelius: Rikollisille ulkomaalaisille automaattinen karkotus ilman viranomaisten harkintaa
Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius esittää rikollisille ulkomaalaisille karkotusautomaattia esimerkkinä toimista, joilla maahanmuuttopolitiikkaa voitaisiin entisestään tiukentaa.

Valtion tukemat nuorisoasunnot päätyivät sijoittajien käsiin – myyjäyhtiön omistaa liitto, jonka hallituksessa istuvat neljän puolueen nuorisojärjestöt
Liiton omistama osakeyhtiö on myynyt valtion tuella rakennetut kohtuuhintaiset nuorisoasunnot asuntosijoittajille 20 vuotta ennen kuin niiden käyttörajoitusten oli määrä päättyä. Osakeyhtiön valtakunnallisiin jäsenjärjestöihin kuuluvat neljän eduskuntapuolueen nuorisojärjestöt. Samat puolueet ovat vaatineet valtiolta lisää panostusta kohtuuhintaiseen asuntotuotantoon.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













