

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Yksinkertainen ja edullinen elämä luonnon helmassa kiinnostaa – nuoret saksalaiset muuttavat joukolla Ruotsiin
Vuonna 2023 Ruotsiin muutti lähes 4 000 saksalaista ja sama tahti on jatkunut jo vuosia. Toimivan puutalon saa pilkkahintaan ja elämän laatua suurkaupunkien ulkopuolella ei edes voi mitata rahassa. Saattaisi toimia Suomessakin.
Saksa on toinen niistä maailman valtioista, joiden kansalaisilla on positiivisin kuva Ruotsista. (Se toinen on Kanada). Ei siis ole ihme, että nuoret saksalaiset ovat kääntäneet katseensa Ruotsin punaisiin tupiin kirkkaiden vesien äärellä.
Sosiaalisen median eri alustoilta löytyy saksalaisen Wiebke Jahnin hengentuotteita, joissa tämä jakaa kokemuksiaan uudesta elämästään Ruotsissa.
Pelkästään Jahnin Instagram-tilillä on kymmeniätuhansia seuraajia. Jotkut ovat tiettävästi jopa muuttaneet Ruotsiin somen ilosanoman puskemana.
”Kiinnostus Ruotsia kohtaan todella suurta”
– Saksalaiset ovat huolissaan maassa harjoitettavasta politiikasta ja taloudesta, englanniksi ilmiötä kutsutaan nimellä ”german angst”. Ihmisillä on kaipuu yksinkertaisempaan elämään, Jahn sanoo Dagens Nyheterissä.
Jahnin viisihenkisen perheen maastamuuttoa helpotti vuokra-asunnon lähtö alta ja omakotitalojen huikeat hinnat Saksanmaalla. Facebookista löytyi Västerbottenin Ruskselessä sijaitseva kelpo talo 175 000 kruunulla ja asia oli sillä selvä.
– Kiinnostus Ruotsia kohtaan on todella suurta, Jahn iloitsee.
”Paljon yksinkertaisia puutaloja”
Ruotsin kiinteistömarkkinoiden ainutlaatuisesta tilanteesta ja kruunun heikkoudesta on kirjoittanut muun muassa Süddeutsche Zeitung. Saksalaisten lisäksi myös hollantilaiset ovat vetäneet ostohousut jalkaansa ja marssineet kiinteistö silmissä kiiltäen kansankodin löytöapajille.
– Saksalaisittain hinnat ovat täällä erittäin edulliset, tontit ovat Saksassa paljon kalliimpia ja talot teknisesti monimutkaisempia, pohti Ruotsissa pitkän asunut Matthias Kamann Svenska Dagbladetissa jo vuosi sitten.
– Täällä on paljon yksinkertaisia puutaloja ja saksalaiset etsivät yksinkertaisuutta sekä luonnonläheisyyttä. Luksus ei ole tarpeen, riittää että homma toimii.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- luonnonläheisyys heikko kruunu kiinteistöjen hinnat Västerbotten Rusksäle German angst Wiebke Jahn Matthias Hamann edullinen asuminen yksinkertainen elämä unelma idylli puutalo valuutan arvo asuntojen hinnat Sosiaalinen media Some Työperäinen maahanmuutto Ruotsi Saksa maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Siirtolaispolitiikka on ajautumassa umpikujaan – turvapaikkakäsittelyn siirtämistä kolmanteen maahan aletaan selvittää myös Saksassa

Valtiovarainministeri Purra MT:n kolumnissaan: Suomen väestökehitys on ankeaa – ”Halpamaahanmuutto ei pelasta”

Komissio haluaa unioniin lisää maahanmuuttajia – kansalaiset paljolti toista mieltä

Jimmie Åkesson valoi uskoa ruotsalaisiin: ”Maan suunta on kääntynyt”
Viikon suosituimmat

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta
Jokainen valistunut ihminen tietää, että turve on uusiutuva luonnonvara ja että Suomen turvesoissa on lähes Pohjanmeren öljyn suuruinen energia hyödynnettävissä, toteaa perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja. Keskisarja pitää suurena ongelmana sitä, että turveyrittäjät ovat jo lyömässä rukkasia naulaan. Neovasta (entinen Vapo) eläkkeelle jäävä johtaja Ahti Martikainen on puolestaan jo vuosia varoittanut päättäjiä turpeen liian nopeasta alasajosta.

Espanjalaiskaupunki julisti muslimien julkiset juhlat pannaan – ”Paikallisen kristillisen perinteen vastaista”
Maahanmuutto ja monikulttuurisuus nostattavat tunteita ja ovat kiihkeiden erimielisyyksien ja jopa väkivaltaisten yhteenottojen taustalla Espanjassa. Kuten enenevässä määrin koko Euroopassa. Vieraalle vyörytykselle halutaan panna piste ja kunnioittaa omia paikallisia arvoja sekä perinteitä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen nostaa Italian myrkkyjäteongelman varoittavaksi esimerkiksi viherhumpan aiheuttaman päästövimman ennalta-arvaamattomista seurauksista. Ilmastoideologian aiheuttama turvetuotannon alasajo saattaa johtaa siihen, että Suomessakin joudutaan turvautumaan epätoivoisiin ratkaisuihin, jotta suomalaisten kodit eivät jäätyisi talvella.

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra nostaa esille toimittaja Ari Korvolan kirjan Tuppeensahattu Nuorisosäätiö, joka kertoo keskustaa lähellä olevan Nuorisosäätiön rikosvyyhdistä. Kirjan tärkeimpänä ansiona Purra pitää kuvausta siitä, miten rakenteellinen, poliittinen korruptio Suomessa toimi.

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista
Kansantaloustieteen emeritusprofessori Matti Virén kehottaa kaikkia pohtimaan valtiovarainministeriön esittämiä sopeutustoimia samanaikaisesti lakisääteisten peruspalvelujen, kuten terveydenhuollon rahoituspaineiden rinnalla. Toissijaisiin kohteisiin, kuten kotouttamiseen ja yritystukiin, ehdotettuja leikkauksia Virén pitää sopivina, ja muistuttaa, että leikkaamatta jättäminen ei ole nyt vaihtoehto.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.