

Ruotsidemokraatit keräsivät dokumentar.samtiden.nu-sivulle vaihtoehtoisia linkkejä, joista elokuvan voi ladata tai katsoa.
Youtube perui ruotsidemokraattien videota koskeneen sensurointipäätöksensä – verkko näytti voimansa
RUOTSI | Suomen Uutiset kertoi eilen yöllä Youtuben sensuroineen ruotsidemokraattien hurjaan suosioon yltäneen vaalielokuvan. Internet suhtautuu ylipäätään sensurointiyrityksiin harvinaisen nuivasti, ja niin kävi nytkin. Sadat vapaaehtoiset riensivät hätiin, ja pian elokuva levisi entistä kiivaammalla vauhdilla. Youtube perui lopulta päätöksensä, ja sosiaalidemokraattien pimeästä menneisyydestä kertova elokuva palasi takaisin tänään verkkoon.
Vanhan viisauden mukaan Internet kohtelee sensuuria teknisenä häiriönä ja reitittää sen ohitse. Sanonnan takana on sähköisten oikeuksien puolustamiseen erikoistuneen EFF-yhdistyksen John Gilmore.
Tämä toteutui ties monennenko kerran viime yön aikana, kun Youtube katsoi aiheelliseksi nitistää verkosta ruotsidemokraattien vaalielokuvan.
Oliko oikein, että monikansallinen globaali jätti sekaantuu Ruotsin valtiollisiin vaaleihin vain 40 päivää ennen vaali-iltaa? Hell no.
Internet saattaa välillä tuntua eriskummalliselta ympäristöltä, mutta yhden asian siitä voi varmaksi sanoa: verkossa ihmiset auttavat toisiaan. Jos joku kokee massiivista vääryyttä, hänelle tarjotaan massiivisesti apua. Ja sitä tulee nopeasti.
Ei kulunut aikaakaan, kun Youtubesta sensuroitu elokuva oli löytänyt tiensä useisiin vaihtoehtoisiin videopalveluihin. Friatider kertoi satojen vapaaehtoisten tarjonneen ruotsidemokraateille apuaan, ja pian kaikki jatkui entisellään. Sillä erotuksella, että elokuvan saama huomioarvo on nyt entistäkin massiivisempaa.
On olemassa toinenkin sensuuria koskeva käyttökelpoinen käsite. Sen nimi on Streisandin ilmiö. Laulaja-näyttelijä Barbra Streisand yritti 2003 oikeuden päätöksellä poistattaa valokuvaaja Kenneth Adelmanin ottamat valokuvat verkosta. Sensuuri herätti ihmisten kiinnostuksen aiheeseen. Streisandin asunnosta otetut kuvat, eivät olleet alun perin herättäneet minkäänlaista mielenkiintoa, muuttuivatkin sensuriyrityksen jälkeen yleisön silmissä erittäin mielenkiintoiseksi. Lopputuloksena miljoonat ihmiset päätyivät katselemaan verkossa ja sanomalehdissä kuvia, jotka olisivat muuten painuneet nopeasti unholaan.
Elokuvan voi katsella englanniksi tekstitettynä täältä.
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Youtube sensuroi ruotsidemokraattien hurjaan suosioon yltäneen vaalivideon

Youtube perui ruotsidemokraattien videota koskeneen sensurointipäätöksensä – verkko näytti voimansa
Viikon suosituimmat

Riikka Purra: ”Miksi Yle valehtelee?”
Yleisradion toimitus menee välittömästi epäkuntoon kaikesta puheesta, jossa mainitaan väestöpohjan muutokset. Yleisradion mielestä sen toimituksella on toisten ihmisten puolesta oikeus päättää, mitä demografisista muutoksista tilastotietojen perusteella puhuva henkilö tarkoittaa.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Pääkaupunkiseudun ongelmat valuvat maakuntiin – silminnäkijä kertoo Jyväskylän nuorisokahakasta: ”Aivan sairasta touhua, mitä ei uskoisi tapahtuvan Suomessa”
Silminnäkijähavaintojen mukaan maahanmuuttajataustaisten miesten väitetään käyneen nuorten kimppuun Jyväskylän satama-alueella viime viikonloppuna.

Kun kepun Kaikkonen sanoi Ylen Ykkösaamussa, että Suomeen ei kaivata ”pummeja ja rikollisia” maahanmuuttajia – Yleä ei voinut vähempää kiinnostaa
Yleisradio suhtautuu joustavasti asioiden ja tapahtumien totuudenmukaiseen kuvaukseen, minkä lisäksi Yle soveltaa kaksia eri sääntöjä siihen, miten maahanmuutosta ja maahanmuuttajista saa puhua: keskustalainen saa Ylen alustoilla lausua sellaista, mikä perussuomalaisen sanomana saa aikaan pöyristymisefektin.

Suomen Perusta teki faktantarkistuksen valtamedian faktantarkistajille – lopputulos ei yllätä
Kansanedustaja, perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarjan taannoinen esiintyminen A-studiossa on kirvoittanut vanhan valtamedian tekemään toinen toistaan erikoisempia, niin sanottuja faktantarkistuksia, joissa yritetään kumota Keskisarjan esittämät asiat. Suomen Perusta oikoo nyt median syöttämiä vääriä käsityksiä Tilastokeskuksen tietoihin nojaten.

Vigelius ja Honkasalo ottavat yhteen karkotuksista: ”Vasemmisto ei ole tehnyt mitään Milan Jaffien karkottamiseksi”
Kansanedustajat Joakim Vigelius (ps.) ja Veronika Honkasalo (vas.) kiistelevät suhtautumisesta ulkomaalaisten rikollisten karkotuksiin. Vigeliuksen mukaan "vasemmisto ei ole tehnyt mitään Milan Jaffien karkottamiseksi".

Yle hehkutti, kun Marinin hallitus etsi säästöjä mutta lisäsi menoja 900 miljoonalla – nyt talouspolitiikan uutisoinnin sävy on vaihtunut toisenlaiseksi
Yleisradion talousuutisissa ja -kommenteissa ääneen pääsevät usein veronalennusten kriitikot ja sopeutusten vastustajat. Samaan aikaan journalistista kritiikkiä vasemmisto-opposition talouslinjauksia kohtaan Ylellä ei juuri ole.

USA:ssa woke-ideologia on jo menettänyt voimansa – Suomessa kuuluu vielä viimeisiä kuolinkorahduksia
Yhdysvalloissa woke-ideologia on jo menettänyt voimansa. Tämä on pitkälti Trumpin ansiota, koska hän on presidenttikautensa alusta asti pyrkinyt kitkemään woke-hullutuksia ja "positiivista erityiskohtelua" pois valtionhallinnosta ja yliopistoista. Suomessa tiedostavat poliitikot ja toimittajat jaksavat vielä pöyristyä "vääristä" sanoista.

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.

Mielenterveystyötä tekevä järjestö antoi 400 000 euron pääomalainan yksityiselle ravintolayhtiölle – samaan aikaan järjestöpomo valitettelee lisäresurssien puutetta
Mieli ry:n puheenjohtaja harmitteli Helsingin Sanomille, että hallituksen säästöt vaikeuttavat järjestöjen mahdollisuutta auttaa. Samaan aikaan Mieli ry:lla on kuitenkin ollut satojen tuhansien eurojen edestä ylimääräistä rahaa yksityisen ravintolatoiminnan tukemiseen.