

Ruotsidemokraatit keräsivät dokumentar.samtiden.nu-sivulle vaihtoehtoisia linkkejä, joista elokuvan voi ladata tai katsoa.
Youtube perui ruotsidemokraattien videota koskeneen sensurointipäätöksensä – verkko näytti voimansa
RUOTSI | Suomen Uutiset kertoi eilen yöllä Youtuben sensuroineen ruotsidemokraattien hurjaan suosioon yltäneen vaalielokuvan. Internet suhtautuu ylipäätään sensurointiyrityksiin harvinaisen nuivasti, ja niin kävi nytkin. Sadat vapaaehtoiset riensivät hätiin, ja pian elokuva levisi entistä kiivaammalla vauhdilla. Youtube perui lopulta päätöksensä, ja sosiaalidemokraattien pimeästä menneisyydestä kertova elokuva palasi takaisin tänään verkkoon.
Vanhan viisauden mukaan Internet kohtelee sensuuria teknisenä häiriönä ja reitittää sen ohitse. Sanonnan takana on sähköisten oikeuksien puolustamiseen erikoistuneen EFF-yhdistyksen John Gilmore.
Tämä toteutui ties monennenko kerran viime yön aikana, kun Youtube katsoi aiheelliseksi nitistää verkosta ruotsidemokraattien vaalielokuvan.
Oliko oikein, että monikansallinen globaali jätti sekaantuu Ruotsin valtiollisiin vaaleihin vain 40 päivää ennen vaali-iltaa? Hell no.
Internet saattaa välillä tuntua eriskummalliselta ympäristöltä, mutta yhden asian siitä voi varmaksi sanoa: verkossa ihmiset auttavat toisiaan. Jos joku kokee massiivista vääryyttä, hänelle tarjotaan massiivisesti apua. Ja sitä tulee nopeasti.
Ei kulunut aikaakaan, kun Youtubesta sensuroitu elokuva oli löytänyt tiensä useisiin vaihtoehtoisiin videopalveluihin. Friatider kertoi satojen vapaaehtoisten tarjonneen ruotsidemokraateille apuaan, ja pian kaikki jatkui entisellään. Sillä erotuksella, että elokuvan saama huomioarvo on nyt entistäkin massiivisempaa.
On olemassa toinenkin sensuuria koskeva käyttökelpoinen käsite. Sen nimi on Streisandin ilmiö. Laulaja-näyttelijä Barbra Streisand yritti 2003 oikeuden päätöksellä poistattaa valokuvaaja Kenneth Adelmanin ottamat valokuvat verkosta. Sensuuri herätti ihmisten kiinnostuksen aiheeseen. Streisandin asunnosta otetut kuvat, eivät olleet alun perin herättäneet minkäänlaista mielenkiintoa, muuttuivatkin sensuriyrityksen jälkeen yleisön silmissä erittäin mielenkiintoiseksi. Lopputuloksena miljoonat ihmiset päätyivät katselemaan verkossa ja sanomalehdissä kuvia, jotka olisivat muuten painuneet nopeasti unholaan.
Elokuvan voi katsella englanniksi tekstitettynä täältä.
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Youtube sensuroi ruotsidemokraattien hurjaan suosioon yltäneen vaalivideon

Youtube perui ruotsidemokraattien videota koskeneen sensurointipäätöksensä – verkko näytti voimansa
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.