

Ruotsidemokraatit keräsivät dokumentar.samtiden.nu-sivulle vaihtoehtoisia linkkejä, joista elokuvan voi ladata tai katsoa.
Youtube perui ruotsidemokraattien videota koskeneen sensurointipäätöksensä – verkko näytti voimansa
RUOTSI | Suomen Uutiset kertoi eilen yöllä Youtuben sensuroineen ruotsidemokraattien hurjaan suosioon yltäneen vaalielokuvan. Internet suhtautuu ylipäätään sensurointiyrityksiin harvinaisen nuivasti, ja niin kävi nytkin. Sadat vapaaehtoiset riensivät hätiin, ja pian elokuva levisi entistä kiivaammalla vauhdilla. Youtube perui lopulta päätöksensä, ja sosiaalidemokraattien pimeästä menneisyydestä kertova elokuva palasi takaisin tänään verkkoon.
Vanhan viisauden mukaan Internet kohtelee sensuuria teknisenä häiriönä ja reitittää sen ohitse. Sanonnan takana on sähköisten oikeuksien puolustamiseen erikoistuneen EFF-yhdistyksen John Gilmore.
Tämä toteutui ties monennenko kerran viime yön aikana, kun Youtube katsoi aiheelliseksi nitistää verkosta ruotsidemokraattien vaalielokuvan.
Oliko oikein, että monikansallinen globaali jätti sekaantuu Ruotsin valtiollisiin vaaleihin vain 40 päivää ennen vaali-iltaa? Hell no.
Internet saattaa välillä tuntua eriskummalliselta ympäristöltä, mutta yhden asian siitä voi varmaksi sanoa: verkossa ihmiset auttavat toisiaan. Jos joku kokee massiivista vääryyttä, hänelle tarjotaan massiivisesti apua. Ja sitä tulee nopeasti.
Ei kulunut aikaakaan, kun Youtubesta sensuroitu elokuva oli löytänyt tiensä useisiin vaihtoehtoisiin videopalveluihin. Friatider kertoi satojen vapaaehtoisten tarjonneen ruotsidemokraateille apuaan, ja pian kaikki jatkui entisellään. Sillä erotuksella, että elokuvan saama huomioarvo on nyt entistäkin massiivisempaa.
On olemassa toinenkin sensuuria koskeva käyttökelpoinen käsite. Sen nimi on Streisandin ilmiö. Laulaja-näyttelijä Barbra Streisand yritti 2003 oikeuden päätöksellä poistattaa valokuvaaja Kenneth Adelmanin ottamat valokuvat verkosta. Sensuuri herätti ihmisten kiinnostuksen aiheeseen. Streisandin asunnosta otetut kuvat, eivät olleet alun perin herättäneet minkäänlaista mielenkiintoa, muuttuivatkin sensuriyrityksen jälkeen yleisön silmissä erittäin mielenkiintoiseksi. Lopputuloksena miljoonat ihmiset päätyivät katselemaan verkossa ja sanomalehdissä kuvia, jotka olisivat muuten painuneet nopeasti unholaan.
Elokuvan voi katsella englanniksi tekstitettynä täältä.
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Youtube sensuroi ruotsidemokraattien hurjaan suosioon yltäneen vaalivideon

Youtube perui ruotsidemokraattien videota koskeneen sensurointipäätöksensä – verkko näytti voimansa
Viikon suosituimmat

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.

Oululaisen lukion oppilas kertoo: Opettaja sanoi konservatiiveja tyhmiksi ja mollasi perussuomalaisia
Helsingin Sanomat on pyrkinyt hämärtämään Perussuomalaisen Nuorison esille nostamaa tapausta oululaisen lukion yhteiskuntaopin opetuksen politisoitumisesta. Suomen Uutisten tavoittama oululaisen lukion oppilas vahvistaa nyt itse yhteiskuntaopin tunnin opetustilanteen sisältäneen poliittista ohjausta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää













