Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Yritykset jättävät turvattoman lähiön – työntekijät saatettava iltaisin metrolle Tukholmassa

14.10.2024 |15:51

Yritysmaailma vonkuu kuorossa, kuinka ulkomailta on saatava työvoimaa pelastamaan maan talous. Kun uudet maahanmuuttajat sitten täyttävät lähiöt, tulee yrityksille kiire lähteä alueelta pois. Työnantajien märkä monikulttuurinen uni saa työntekijät pelkäämään henkensä edestä.

Ensin lähtöä alkoi mediatietojen mukaan suunnitella Ericsson, joka siirtänee pääkonttorinsa pois Kistan alueelta Tukholmasta. Ericsson on eräs suurimmista alueen työnantajista.

Nyt myös kiinteistönhuoltoyhtiö Coor on päättänyt laittaa mopit pussiin ja muuttaa muualle.

Kyse on työntekijöiden kokemasta turvattomuudesta ja pelosta hiljalleen rappeutuvan lähiön keskellä. Kyseessä on alue, josta kerran piti tuleman Ruotsin tärkein ITC- ja start up -yritysten keskus eli hubi.

Työntekijät pelkäävät

Rinkeby-Kistassa on lähes 50 000 asukasta ja se kuuluu Ruotsin 23 ongelmalähiön joukkoon. Alueelta ovat lähtöisin Dödspatrullen ja Shottaz, Ruotsin väkivaltaisimpiin kuuluvat rikollisjengit. Alueen jengisodissa on muutaman vuoden aikana kuollut ja haavoittunut kymmeniä ihmisiä.

Työntekijät ovat kertoneet kokemuksistaan eli siitä, että he eivät uskalla liikkua alueella varsinkaan työajan jälkeen, pahoinpitelyjen ja ryöstöjen pelossa. Tietoon on tullut jopa tapauksia, jossa turvapalveluiden henkilökunta on joutunut saattamaan työntekijöitä metrolle illan pimetessä.

Ericsson etsii uusia tiloja 8 000 työntekijän pääkonttorilleen. Coor muuttaa keväällä 2025 ja silloin yhtiön 310 työntekijää jättävät Kistan. Taakse jäävät loistava tulevaisuus, huonosti valaistut kadut ja tyhjänä tuijottavat konttorirakennusten ikkunarivit.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Hallitus taklaa maahanmuuton lieveilmiöitä: ”Ruotsin tilanne on vielä mahdollista välttää”

24.09.2024 |12:26

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
2.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
3.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
4.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35
5.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26
6.
Suomen uutiset logo

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä

11.02.2026 |13:57

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää