

Nuori tyttö kaupungilla. Lehtikuvan kuvituskuvaa. Henkilö ei liity jutun tapaukseen. / LEHTIKUVA
Viikon 5/2019 luetuin
Tammikuu 2019 luetuin
Äidin hätähuuto: Aikuiset liehittelevät 13-vuotiaita tyttöjä Kontulan nuorisotalolla – ”Menet hakemaan lastasi nuorisotalolta, ovesta tulee ulos parrakkaita miehiä”
Sosiaalisessa mediassa on viime päivinä keskusteltu kiivaasti siitä, käykö Kontulan nuorisotalolla lasten lisäksi aikuisia miehiä. Kohu alkoi, kun kontulalainen äiti kirjoitti Facebookissa, että samalla nuorisotalolla hänen 13-vuotiaan tyttärensä kanssa käy jopa yli 20-vuotiaita maahanmuuttajamiehiä, jotka katsovat nuoria tyttöjä seksistisesti.
Suomen Uutiset haastatteli erästä kontulalaista äitiä, jonka tytär on käynyt Kontulan nuorisotalolla. Äiti esiintyy tässä jutussa nimettömänä.
Äiti kertoo, miten hänen tyttärensä ajautui kyseenalaiseen seuraan viime kesänä juuri täytettyään 13 vuotta. Kun tyttö sai olla iltaan saakka nuorisotalolla, hän tutustui joukkoon itseään selvästi vanhempia maahanmuuttajapoikia.
– Vanhemmat tietysti olettavat, että lapsi viettää aikaansa nuorisotalolla muiden samanikäisten kanssa aikuisten valvovien silmien alla, eli on turvassa, äiti kertoo.
– Sitten kun menet hakemaan lastasi nuorisotalolta, ovesta tulee ulos parrakkaita miehiä. Ei siis parrakkaita poikia, vaan aikuisia, joilla on miehen ruumiinrakenne.
Ikä on joustava käsite
Kontulan nuorisotalon tulkinta ikärajoista tuntui olevan varsin joustava. Äidille selvisi, että ikäraja onkin iltaisin 13-20 vuotta. Myös tyttärellä oli aluksi ollut käsitys, että uudet tuttavat ovat suunnilleen hänen ikäisiään.
– Miehet esittäytyvät tytöille 16-vuotiaina. Näytetään jopa papereita, jos tytöt epäilevät asiaa, äiti kertoo. Tytöt uskovat helpommin, sillä ovathan nämä ”nuoret” myös nuorisotalolla, ja heidän siellä olonsa on aikuisten ohjaajien mielestä OK.
Äiti yritti varoittaa tytärtään siitä, että 13-vuotiaan hengailu itseään selvästi vanhempien miesten kanssa ei ole hyvä ajatus. Hän varoitti myös kulttuurieroista ja sanoi, että ihastua ei ainakaan kannata. Tytön vastaus oli tiukka: ”Äiti, sä olet rasisti!”
Tässä vaiheessa tytöt olivat sitä mieltä, että nämä uudet tuttavuudet ovat heidän aitoja, oikeita ystäviään, jotka aina kuuntelevat heitä ja kehuvat heitä kauniiksi.
– Ne sanovat tekevänsä mitä vain saadakseen näin ihanan tyttöystävän kuin me ollaan, äiti kertoo tyttöjen sanoneen hänelle.
Groomingin ”perustyökalut” eli imartelu ja kehuminen olivat siis nuorisotalolla täydessä käytössä.
Gangsta-elämäntapa kiehtoo
Tytär pyöri muutaman ystävänsä kanssa kurdinuorten porukassa, jossa elämä oli rikasta ja jännittävää. Jengi järjesti etukäteen sovittuja joukkotappeluita, biiffejä, joita tytötkin kutsuttiin katsomaan. Porukasta löytyi aina joku, joka heilutti satasen seteleitä.
Kun tytöt olivat päässeet tarpeeksi sisään ulkomaalaisten porukkaan, heille kerrottiin, ettei osalla miehistä ole oleskelulupaa. Osa ei puhunut suomea.
Miehet kutsuivat tyttöjä koteihinsa ja tytöt kertoivat ihmetelleensä, miten turvapaikanhakijalla voi olla niin paljon merkkikelloja ja kalliita muotivaatteita vaatekaapeissaan. Tytöt olivat myös kysyneet, missä poikien vanhemmat ovat, mutta tajunneet, että asunnossa ei ollut muuta kuin näiden kahden pojan tai miehen sängyt.
Limsaa, sipsejä, tupakkaa, huumeita
Äiti kertoo jossain vaiheessa ihmetelleensä, kun tytöt tulivat aina kotiin limsapullojen ja sipsipussien kanssa. Vastaus oli, että uudet ystävät olivat ostaneet. Äidin mukaan nämä ulkomaalaiset miehet ostivat tytöille myös tupakkaa.
Huumeita sen sijaan ei tarjottu ilmaiseksi. Niistä tyttöjen olisi pitänyt maksaa.
Jossain vaiheessa tytöt alkoivat kuitenkin tajuta, että kaikki ei olekaan niin hohdokasta kuin he olivat kuvitelleet.
Kupla puhkeaa
Osalla nuorisotalon tytöistä ystävystyminen maahanmuuttajamiesten kanssa eteni seurusteluksi asti. Siinä vaiheessa kohtelu ei välttämättä enää ollutkaan niin palvovaa kuin alussa, vaan tyttöjen elämää pyrittiin hallitsemaan ja rajoittamaan.
Kontulalaisäiti kertoo eräästä tytöstä, jolle tehtiin raiskauksen tunnusmerkit täyttävä teko, mutta nuori tyttö ei itse ensin tajunnut, että hänelle oli tehty väärin. Tekijä tietenkin syyllisti tyttöä tapahtuneesta.
Monikulttuurinen tuttavapiiri oli julma epäsuosioon joutuneille tytöille: raiskatuksi tai hyväksikäytetyksi joutumisen sanottiin olevan tytön oma vika, koska hän ”itse halusi sitä”. Kurdimiehet pyrkivät kääntämään koko tuttavapiirin tyttöä vastaan. Joku tytöistä uhattiin jopa hakata, äiti kertoo.
– Lopulta, kun olin aikani tyttöjen kanssa puhunut asiasta, he alkoivat itse tajuta, että heille ollaan valehdeltu, äiti kertoo.
Nuorisotalo kiertelee vastuutaan
Äiti otti yhteyttä Kontulan nuorisotalon toiminnasta vastaavaan aluepäällikköön kysyäkseen, miksi kävijöiden ikää ei tarkisteta ja miksi aikuisten ulkomaalaismiesten annetaan lääppiä nuoria tyttöjä nuorisotalolla.
Aluepäällikkö Katri Kairimo ei nähnyt Kontulan nuorisotalon toiminnassa mitään ongelmia: seksuaalista häirintää ei ole havaittu eikä talolla käy aikuisia miehiä. Kävijöiden ikä voidaan tarkistaa vain silmämääräisesti. Vakiokävijöillä on nuorisotalon jäsenkortti, johon merkitään se ikä, jonka hakija itse ilmoittaa.
Aluepäällikön mukaan nuorisotalon ohjaajilla ei ole oikeutta vaatia keneltäkään henkilöllisyystodistuksen esittämistä.
Kairimo vetoaa äidille lähettämässään sähköpostiviestissä siihen, että nuorisotalolla nuoret kohtaavat toisensa valvotussa tilassa ja paikalla on koulutettuja ohjaajia, joten ”paikka on varmasti turvallisempi kuin katu, asemanseudut ja ostoskeskukset”. Epäilemättä, mutta vielä turvallisempi se olisi, jos siellä ei olisi aikuisia ulkomaalaismiehiä.
Kaupunginvaltuutettukaan ei saanut vastauksia
Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Pia Kopra oli yhteydessä asiasta vastaaviin virkamiehiin saatuaan soittoja kontulalaisten lasten vanhemmilta. Kopra on erittäin huolissaan virkamiesten vähättelevältä ja välinpitämättömältä vaikuttavasta asenteesta.
– Olin yhteydessä muun muassa nuorisoasiainjohtaja Mikko Vatkaan, mutta en saanut selkeää vastausta mitä asialle aiotaan tehdä, Pia Kopra kertoo Suomen Uutisille.
Nuorisoasiainjohtaja Mikko Vatka ei vastannut Suomen Uutisten soittopyyntöön.
– Nuorisotilan on oltava turvallinen paikka, eikä vastuuta turvallisuudesta voi työntää lasten kontolle. Valvojien on puututtava seksuaaliseen ahdisteluun ja vähintäänkin annettava ahdistelijoille porttikielto, Kopra sanoo.
Pia Kopran mielestä vaikuttaa siltä, että nuorisotalon valvojat eivät ole hoitaneet tehtäviään.
– Jos esimerkiksi biljardia pelaavia tyttöjä taputellaan takapuolelle tai muuten lääpitään, niin siinähän pian täyttyvät lapsen seksuaalisen hyväksikäytön tunnusmerkit, Pia Kopra sanoo.
Oulun tapaukset ovat nostaneet grooming-ilmiön valtakunnalliseen keskusteluun. Nuorisotalolla käyvien lasten pitää tietenkin olla turvassa groomingilta ja seksuaaliselta ahdistelulta.
– Helsingin kaupungin tiloja ei saa käyttää groomingin edesauttamiseen, kaupunginvaltuutettu Pia Kopra korostaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?
Perinteisten sukupuoliroolien purkamisen ja moninaisemman mieskuvan piti vapauttaa ja tehdä elämästä helpompaa. Toisin kävi. Yhä useamman nuoren miehen kohdalla lopputulos näyttää olevan päinvastainen. Tuore yhdysvaltalaistutkimus kertoo sukupolvesta, jossa epäonnistumisen kokemus, yksinäisyys ja epätoivo ovat yleistyneet. Samalla moni kaipaa elämäänsä merkitystä juuri perinteisistä ihanteista, perheestä, vastuusta ja aikuisuuden selkeistä rakenteista. Vähitellen keskustelu poikien ja miesten asemasta on ainakin muuttunut entistä moniäänisemmäksi, eikä woke-feminismillä ole siitä enää yliotetta.

Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.

SDP:n Mäkynen vihjailee valtion ruokakaupoilla – Vigelius: ’’Neuvostoliitossa se tarkoitti tyhjiä hyllyjä ja pulaa kaikesta’’
SDP:n kolmas varapuheenjohtaja Matias Mäkynen kutsuu valtion ruokakauppoja ’’harkinnan arvoiseksi ehdotukseksi’’.

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?
Veronmaksajien kustantamassa mediassa väiteltiin tällä viikolla akateemisten herrojen Janne Saarikiven ja Teivo Teivaisen kesken nationalismista, mutta johtopäätökset jäivät piippuun vinoutuneen kysymyksenasettelun vuoksi.

Bergbomilta yllättävä lukusuositus: Jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom esittää yllättävän kehotuksen: jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit. Ne sisältävät niin pimeitä politiikkatoimia, että koen velvollisuudekseni välittää ne mahdollisimman laajasti suomalaisten tietoon, Bergbom sanoo.

Vasemmistohallituksen velkajuhlan lasku tuli maksuun – Mäkelä muistutti opposition vastuusta Suomen talousahdingosta
Perussuomalaisten Jani Mäkelä sekä kokoomuksen Jukka Kopra vaativat oppositiolta realismia ja vastuunkantoa. He korostivat MTV:n Asian ytimessä -ohjelmassa, että Suomen talousongelmien juuret ovat edellisen vasemmistohallituksen velkapolitiikassa. Miehet eivät hyväksyneet nykytilanteen vierittämistä yksin nykyhallituksen syyksi.

”DEI:stä on tullut kirosana” – monimuotoisuus saa kritiikkiä Hollywoodissa
Viihdealan ammattilaiset käyvät keskustelua siitä, onko monimuotoisuutta korostavien käytäntöjen yleistyminen kaventanut taiteellista vapautta, erityisesti vitsailun ja komedian osalta.

Euroopan vasemmisto muuttui nuivaksi – Suomessa toverit vielä jumittavat poteroissaan
Kotimaisen vasemmistomme ideologinen maahanmuuttokiihko vaikuttaa tänä päivänä jo muinaisjäänteeltä, kun viime vuosina vasemmistopuolueet kautta Euroopan ovat korjanneet linjaansa maahanmuuttokriittiseksi.

Länsimainen kulttuuri taantuu: sisäinen pehmeys ja massamaahanmuutto tuhoavat Eurooppaa
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja, tekniikan tohtori Jussi Lindgren varoittaa blogissaan, että länsimainen kulttuuri on hiipumassa. Lindgrenin mukaan professori Samuel P. Huntingonin aikoinaan ennustama kulttuurien yhteentörmäys on nyt käynnissä, ja Eurooppaa heikentävät sekä sisäinen hedonismi että hallitsematon maahanmuutto.

Kolumni: Meidän ideologiat ovat parempia kuin teidän ideologiat
Suomi ei nouse sillä, että leimaamme eri mieltä olevia ideologioiden kannattajaksi ja asemuotoisten tarinoiden levittäjiksi, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
Uusimmat

Perussuomalaisten Lapin piiri nimesi lisää eduskuntavaaliehdokkaita

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?

Vaalivallankumous sai Unkarin talouden nousukiitoon
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää









