

Näkymä al-Holin leiriltä. / Y. Boechat / Wikipedia
Al-Holin perheiden sukulaisuussuhteita on hyvin vaikea todentaa
Hallituksen viime hetkellä paljastunutta salahanketta aikuisten Isis-jihadistien lennättämisestä Suomeen on perusteltu sillä, että al-Holin leirillä pohjoisessa Syyriassa on noin 30 suomalaista lasta. Mutta mihin tämä tieto perustuu?
Ulkoministeriön salahanke aikuisten Isis-jihadistien lennättämisestä charter-koneella Suomeen al-Holin leiriltä pohjoisesta Syyriasta paljastui viime viikolla, kun Yle julkaisi tiedon näkemistään asiakirjoista, jotka käsittelivät salaisena pidettyä “Korpi”-operaatiota. Jo tätä ennen perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho ehti varoittaa julkisuuteen suunnitelmista saamansa tiedon perusteella.
Ylen näkemien asiakirjojen alustavan aikataulutavoitteen mukaan salaisen jihadistilennon Irakin Erbilistä Helsinki-Vantaan lentokentälle Suomeen oli tarkoitus toteutua jo viikolla 50. Erbil sijaitsee noin 250 kilometrin päässä al-Holin vankileiristä, jossa on tällä hetkellä vangittuna terroristijärjestö Isisin jäseniä ja heidän lapsiaan. Joukossa on myös Suomen kansalaisia.
Julkisuudessa on esitetty arvioita noin 10 suomalaisesta naisesta ja heidän noin 30 alaikäisestä lapsestaan. Operaatiota onkin perusteltu suomalaisille erityisesti lasten oikeuksilla. “Virkamiehet ovat tehneet sellaisia valmisteluja, jos nämä henkilöt tulevat spontaanisti Suomeen tai jos lapsia voitaisiin auttaa”, ulkoministeri Pekka Haavisto pyöritteli sanojaan eduskunnan edessä torstain kyselytunnilla, kun perussuomalaisten kansanedustaja Riikka Purra vaati hallitusta vastaamaan, miten hallitus on voinut antaa hyväksyntänsä vapaaehtoisesti terrorismia tukemaan lähteneiden naisten maahantuonnille.
33 suomalaista lasta?
Esimerkiksi Unicef on kertonut, että al-Holin leirillä on tällä hetkellä 33 suomalaista lasta. Mutta mihin tieto al-Holin 33 suomalaislapsesta oikein perustuu? Näyttäisi että tässäkin asiassa, kuten niin monessa muussakin, suomalaisille tarjoillaan niin hallituksen ja ulkoministeri Haaviston kuin myös kansainvälisten järjestöjen toimesta sellaista tietoa, jota niillä ei tosiasiallisesti ole.
Suomalaisviranomaiset eivät tiettävästi ole edes käyneet al-Holin leirillä, eikä lasten henkilöllisyyttä ole varmistettu. Näyttäisi myös siltä, että henkilöllisyyttä ei välttämättä voidakaan varmistaa, ennen kuin lapset ja jihadistinaiset ovat jo Suomessa tai Suomen konsulipalveluiden piirissä esimerkiksi Turkin pääkaupungissa Ankarassa tai väliaikaisessa konsulaatissa Erbilissä, mikä on käytännössä lopputulokseltaan sama asia: jihadistit voivat matkustaa sen jälkeen vapaasti Suomeen, viranomaisen estämättä.
Kyse ei siis välttämättä ole mistään jihadistien “spontaanista” Suomeen ilmestymisestä, kuten ulkoministeri Haavisto on antanut ymmärtää, vaan siitä että jihadistinaiset saavat apua Suomen viranomaisilta, kunhan vain osaavat vetää oikeista langoista. Suomi onkin tiettävästi ainoa EU-maa, joka on ollut aktiivisesti palauttamassa aikuisia Isis-taistelijoita. Kysymykset asiasta herättävät vain uusia vastaamattomia kysymyksiä siitä, ovatko hallituksen puheet vain lasten palauttamisesta Al-Holista olleet koko ajan silmänlumetta, ja onko totuus asiasta tiedetty hallituksessa jo mahdollisesti kuukausien ajan.
Kansalaisuuslaki ja henkilöllisyyden selvittäminen
Lapset joista Korpi-operaation yhteydessä on puhuttu ovat syntyneet pääasiassa Syyriassa, entisen Isis-kalifaatin alueella. Heillä ei ole todennäköisesti henkilöpapereita eivätkä he ole virallisesti minkään maan kansalaisia. Kuitenkin jos toinen heidän vanhemmistaan, tässä tapauksessa äiti, on Suomen kansalainen, on lapsella kansalaisuulain mukaan niin ikään oikeus Suomen kansalaisuuteen.
Kyseisen lain mukaan Suomen kansalaisuuden saaminen edellyttää, että hakijan henkilöllisyys on luotettavasti selvitetty. Jotta kansalaisuus voitaisiin myöntää, on lapsen henkilöllisyys, tässä tapauksessa sukulaisuussuhde väitettyyn äitiin, selvitettävä. Käytännössä tämä tarkoittaa al-Holin tapauksessa DNA-testin tekemistä, ellei sitten halua luottaa asiassa pelkästään esimerkiksi jihadistinaisten omaan sanaan, mikä ei välttämättä olisi kovin harkittua. Al-Holin leirillä on noin 20 000 naista ja noin 50 000 lasta. DNA-testi on käytännössä ainoa luotettava menetelmä, jonka kautta kansalaisuuslain soveltaminen ja kansalaisuuden myöntäminen tulee tapauksessa kyseeseen. Mutta tästä ongelmat alkavatkin.
Miten DNA-testi tehdään?
Periaatteessa DNA-testin tekemisen pitäisi olla verrattain yksinkertaista ja sukulaissuhteen selvittäminen testin avulla olisikin normaaliolosuhteissa helppoa. DNA-testi on menetelmänä erittäin luotettava, mutta siinäkin on tiettyjä rajoituksia ja reunaehtoja, ja al-Holin tapauksessa paholainen näyttäisi olevan nimenomaan yksityiskohdissa.
Ensinnäkin, suomalaisilla viranomaisilla ei ilmeisesti ole pääsyä al-Holin leirille, jossa naiset ja lapset ovat. Miten heidän on siis tarkoitus tehdä luotettava DNA-testi? Ainakaan vielä syyskuun alussa Suomella ei ministeri Haaviston mukaan ollut edes virallisia yhteyksiä al-Holin leiristä vastaavaan kurdihallintoon. Lähimmät suomalaiset virkamiehet ovat tällä hetkellä ilmeisesti Irakin puolella Erbilissä. Al-Holissa vastikään vierailleet Helsingin Sanomien toimittajat niin ikään kertoivat, että suomalaiset viranomaiset eivät ole käyneet leirillä.
Toiseksi, ketään ei lähtökohtaisesti voida pakottaa DNA-testeihin. Erityisesti jihadistit ovat usein hyvin epäluuloisia DNA:n keräämisen suhteen, koska sotilastiedustelu ja poliisiviranomaiset käyttävät DNA-tietoja myös terrorismin vastaisessa taistelussa. Esimerkiksi terroristijärjestöjen johtajiin kohdistuvia pommituksia on usein toteutettu DNA-tiedon varassa. Joskus tiedustelupalveluiden menetelmät voivat myös olla hyvin salakavalia, mikä on tehnyt ihmisistä epäluuloisia. Esimerkiksi Osama bin Ladenin jahdin aikaan Yhdysvaltain tiedustelupalvelu CIA toteutti Pakistanissa tekaistun rokotekampanjan, jolla kerättiin rokotteiden annon yhteydessä DNA-rekisteriä tietyn alueen asukkaista.
Tästä päästään kolmanteen ongelmaan. Mahdollisesti koska jihadistit – ja monet muutkin alueiden paikalliset asukkaat – suhtautuvat DNA:n keräämiseen niin epäluuloisesti, myös Al-Holissa paikan päällä olevat avustusjärjestöt, kuten Punainen Risti ovat kieltäytyneet testien tekemisestä viranomaisten puolesta. Esimerkiksi Norjan ulkoministeri Ine Eriksen Søreide kommentoi keväällä tilannetta siten, että vaikka esimerkiksi Punaisella Ristillä olisi pääsy tekemään testejä al-Holin leirillä, kyse on ollut periaatekysymyksestä – mikä viittaisi siihen, että Punainen Risti ei ole suostunut tekemään DNA-testejä viranomaisten puolesta.
“Käytettävissä olevilla menetelmillä”
Kun Suomen ulkoministeriöstä kysyttiin, miten al-Holin lapset aiotaan tunnistaa, vastaus oli että tunnistaminen tehdään “käytettävissä olevilla menetelmillä”. Jostain syystä ulkoministeriö ei halunnut millään muotoa tarkentaa, mitä nämä menetelmät ovat. Vastaus kuulostaakin juuri siltä, mitä sanottaisiin jos ministeriöllä ei tosiasiassa ole käytettävissä luotettavia menetelmiä, mutta asiaa ei vain haluta sanoa ääneen.
Koska Korpi-operaatio on salainen, näihin kysymyksiin on hankala saada vahvistettuja vastauksia. On hyvin vaikeaa tulla mihinkään muuhun päätelmään kuin siihen, että ministeriössä on suunniteltu Isis-naisten tuomista al-Holin leiriltä ilman, että heidän sukulaissuhdettaan heidän mukanaan oleviin lapsiin on etukäteen tosiasiallisesti vahvistettu. Tämä tietenkin tosiasiallisesti antaisi “vapaudu vankilasta” -kortin jokaiselle Suomen passin omaavalle naispuoliselle jihadistille leirillä, mikä olisi kenties ulkoministeriön ja operaatiota järjestävien viranomaisten kannalta poliittisesti varsin kiusallinen yksityiskohta.
Viranomaiset eivät siis välttämättä pysty varmistumaan siitä, keitä al-Holin leiriltä on edes tulossa. Naisten osalta viranomaisilla todennäköisesti on riittävät tiedot tunnistamista varten, kunhan he ovat Suomen kansalaisia. Myös esimerkiksi Suojelupoliisilla on lain mukaan pääsy Suomen kansalaisille myönnettyjen biometristen matkustusasiakirjojen tietoihin kuten passien sormenjälkirekistereihin, “joita on tarpeen käsitellä oikeus- ja yhteiskuntajärjestystä tai valtion turvallisuutta vaarantavien hankkeiden tai rikosten estämiseksi tai selvittämiseksi.” Sormenjälkitietoja on kerätty myönnettyihin Suomen passeihin vuodesta 2009 lähtien.
Sen sijaan DNA-rekisteriä viranomaisilla ei lähtökohtaisesti ole käytettävissään, ja Al-Holin lapsista heillä ei välttämättä ole mitään virallisia rekisteritietoja. Lapset voivat olla tai olla olematta oikeutettuja Suomen kansalaisuuteen, ja tässä vaiheessa olisikin perusteltua kysyä, miten tämä asia on ulkoministeriössä ratkaistu.
Ovatko eduskunnalle esitetyt puheenvuorot vain lasten auttamisesta pelkkää silmänlumetta?
Näyttäisikin siltä että DNA-tunnistaminen onkin eräänlainen catch-22 -tilanne: jotta henkilöt voidaan tunnistaa heidät on poistettava al-Holin leiriltä, ja jotta he voivat poistua, he tarvitsisivat sen tiedon, joka on saatavissa vasta kun he ovat jo poistuneet. Jos lasten vanhemmuudesta ei voida varmistua ennen kuin naiset vapautetaan al-Holin leiriltä, ei ole käytännössä mahdollista varmistaa edes sitä, että naispuolisen Isis-taistelijan mukana tulevat alaikäiset henkilöt ylipäätään ovat tämän lapsia. Emme siis paitsi tiedä ketä on tulossa, emme myöskään sitä, että vapautettavat naiset ylipäätään ovat niiden lasten vanhempia, joiden avulla he olisivat vapautumassa al-Holilta.
Ulkoministeriössä tämä dilemma ilmeisesti tiedetään ja on tiedetty jo pitkään. Käytännössä tilanne siis on se, että pelkkiä lapsia tai edes pelkkiä vanhempia ja lapsia on mahdotonta palauttaa al-Holin leiriltä – ainakaan millään laillisella keinolla. Suomalaisille äänestäjille sen sijaan kerrotaan jotain aivan muuta.
Suomalaiset ansaitsisivat nyt kuitenkin tietää totuuden Al-Holista ja hallituksen toimista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Operaatio Korpi al-Hol Katri Kulmuni Riikka Purra Sanna Marin Pekka Haavisto Kansalaisuus ISIS Syyria Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Packalén kysyy al-Holin evakuoinneista: Miten lasten kansalaisuus on selvitetty?

Suomi lähettää kiertäviä konsuleita Iraniin, taas yhdistetään perheitä – Leena Meri: ”Hyvä esimerkki siitä, miten hallitus arvottaa asiat”
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Zalandon hijab-kampanja suututtaa islamistista hallintoa paenneita naisia: ”Siskoni menettivät henkensä tämän typerän hijabin takia”
Suomen Uutiset sai yhteydenottoja liittyen vaatekauppajätti Zalandon somekampanjaan. Yhteydenotoissa huomautettiin, että hijab ei ole neutraali muotiasuste, vaan poliittisen islamin symboli, jota käytetään naisten alistamiseen monissa maissa – myös Euroopassa.

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat
Polarisaatio ei enää tarkoita vain poliittisten näkemysten nurkkakuntaistumista. Vastakkainasettelu on entistä juurtuneempaa jo henkiselle tasolle – kyvyttömyyteen kokea empatiaa vastakkaisen poliittisen laidan edustajia kohtaan. Tieteelliset tutkimukset osoittavat, että poliittisten ryhmien edustajien keskuudessa empatia on valikoivaa. Vielä hämmästyttävämpi löydös on se, että tämä empatian puolueellisuus on epäsymmetristä oikeistolaisten ja vasemmistolaisten keskuudessa. Oikeistolaiset osoittivat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan. Tutkimuksen mukaan oikeistolaisilla on siis suotuisammat mielipiteet vasemmistolaisista kuin vasemmistolaisilla oikeistolaisista.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman pitää blogissaan EU:n vaatimusta sukupuolettomista ammattinimikkeistä järjettömänä. Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee Rydmanin mielestä maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa, mutta suomen kielestä tällainen sensurointiyritys tekee köyhemmän, historiattomamman ja vähemmän ilmaisuvoimaisen.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.