

LEHTIKUVA
Anne Frankin päiväkoti haluaa vaihtaa nimensä Saksassa – maahanmuuttajavanhemmat valittaneet
Toisen maailmansodan aikana juutalaisvainoissa menehtyneen teinitytön mukaan nimetyn saksalaisen päiväkodin nimi halutaan vaihtaa. Maahanmuuttajataustaiset vanhemmat ovat valittaneet nimestä. Myös päiväkodin henkilökunta haluaisi ”lapsiystävällisemmän” nimen. Nimenmuutoksen vastustajat puolestaan ovat pöyristyneitä yrityksestä ”canceloida” maailman kuuluisin juutalaistyttö.
Tangerhütte on noin kymmenen tuhannen asukkaan pikkukaupunki, joka sijaitsee reilut sata kilometriä Berliinistä länteen. Siellä on vuodesta 1970 lähtien toiminut Anne Frankin mukaan nimetty päiväkoti, jonka nimi halutaan nyt vaihtaa ”maailmanmatkaajien päiväkodiksi”.
Anne Frank piileskeli perheineen kahden vuoden ajan perheyrityksen toimistorakennuksen salahuoneissa Amsterdamissa, kunnes natsit löysivät heidät. Anne Frank kuoli 15-vuotiaana Bergen-Belsenin keskitysleirillä maaliskuussa 1945 lavantautiin vain muutamaa viikkoa ennen leirin vapauttamista. Hänen päiväkirjansa on tullut kaikille suomalaislapsillekin koulussa tutuksi.
Onko nimen vaihtaminen antisemitismiä?
Eri puolilla Eurooppaa on monia Anne Frankin mukaan nimettyjä kouluja, päiväkoteja ja katuja. Nyt Tangerhütten pikkukaupunki haluaa nimetä yhden niistä uudelleen. Asiasta on uutisoinut muun muassa Jerusalem Post -lehti, joka pitää nimenvaihtoa antisemitisminä.
Jerusalem Post siteeraa nimenvaihdon vastustajia, joiden mielestä ”päiväkodin nimen vaihtaminen lähettää väärän signaalin varsinkin nyt, kun antisemitismi on nousussa”. Nyt kaivattaisiin erityistä herkkyyttä symbolisten nimenmuutosten suhteen.
Maahanmuuttajataustaiset vanhemmat valittaneet
Nimenvaihdos on saanut osittain alkunsa siitä, että jotkut maahanmuuttajataustaiset vanhemmat ovat olleet sitä mieltä, että heidän on vaikea selittää lapsilleen nimen taustaa. Myös päiväkodin henkilökunta on toivonut ”lapsiystävällisempää” nimeä.
Päiväkodin johtaja Linda Schichor sanoo, että Anne Frankin tarina on vaikeasti ymmärrettävä pienille lapsille. Lisäksi nimi on joidenkin maahanmuuttajavanhempien kannalta haasteellinen, etenkin ottaen huomioon Lähi-idän tämän hetkisen tilanteen.
Päiväkodin johtaja toivoo, että päiväkodille annettaisiin ”täysin epäpoliittinen” nimi. Mutta tämä toive on Frankfurter Allgemeine -lehden toimittaja Sandra Kegelin mielestä jo sinällään poliittinen. Toimittaja on pöyristynyt siitä, että Anne Frankin muisto halutaan unohtaa: ”Eikö lapsia saisi enää vaivata Anne Frankilla ja hänen tarinallaan?”
Maailmanmatkaajia, hirvitonttuja vai Anne Frank?
Kaupungin pormestari Andreas Brohm on sitä mieltä, että ”maailmanmatkaajat” on paljon avoimempi nimi, joka korostaa lasten monimuotoisuutta. Kaupungin nettisivuilla kerrotaan, että ehdotus nimenmuutoksesta liittyy päiväkodin remonttiin ja sen toimintatavan uudistamiseen. Lopullista päätöstä ei vielä olla tehty, vaan kaikki saavat olla mukana dynaamisessa ja avoimessa päätöksentekoprosessissa.
Tangerhütte ei ole ensimmäinen paikkakunta, jossa Anne Frank on yritetty ”canceloida”. Vuonna 2021 Elxlebenin kylässä paikallisen päiväkodin nimi haluttiin vaihtaa Anne Frankista ”hirvitontuiksi”, koska satuolennot sopivat paremmin lapsille. Nimenmuutos ei kuitenkaan onnistunut muun muassa juutalaisyhteisöltä tulleen vastustuksen vuoksi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Elxleben Bergen-Belsen Tangerhütte Anne Frankin päiväkirja juutalaisvainot Anne Frank cancelointi Kulttuurisodat monimuotoisuus Päiväkoti Antisemitismi Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Iranista YK:n ihmisoikeusneuvoston puheenjohtaja – onko YK:n toiminnassa enää mitään järkeä?

Tynkkynen: Emme voi tukea lausumia, jotka eivät tuomitse sanallakaan Hamasin terroritekoja

Hakkarainen Keskisuomalaisessa: Jos mitään ei tehdä, Euroopasta tulee Afrikka kaikkine ääri-islam-kiroineen

Kaukaiset kriisit muuttumassa paikallisiksi – Lähi-idän sotaa käydään nyt ruotsalaisissa luokkahuoneissa

Mielenosoituksessa vaadittiin kalifaattia Saksaan – suojelupoliisi tutkii asiaa

Husu Hussein ylistää uusnatsijohtaja Lucas Gagea sankariksi X:ssä

Saksa ratsasi kymmeniä Iranin tukemia Islam-keskuksia juutalaisvihan levittämisen ja Hizbollah-yhteyksien vuoksi
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021
Juhannuksen alla vuonna 2021 Jussi Halla-aho pudotti uutispommin ilmoittaessaan, että hän ei enää pyri jatkokaudelle puolueen puheenjohtajana. Perustelut ratkaisulleen Halla-aho lupasi tuolloin kertoa vasta kymmenen vuotta myöhemmin eli vuonna 2031. Tuoreessa Markku Heikkilän kirjoittamassa elämäkertakirjassa Halla-aho kuitenkin aikaistaa perustelujaan ja avaa nyt syynsä puheenjohtajuudesta luopumiselle.