Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Ministeri Wille Rydman järjestöavustuksista: Uudet kriteerit voimassa jo ensi vuodelle – ”Tervettä järkeä”

23.06.2026 |13:34

Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman toteaa, että hänen linjaamansa tiukat kriteerit sote-järjestöjen valtionavustuksiin pysyvät voimassa. Painopiste siirtyy konkreettiseen, kohtaavaan auttamistyöhön, kun pelkkä vaikuttaminen ja kapeiden identiteettiryhmien toiminta jäävät ilman tukea.

Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoi tiistaina tiedotustilaisuudessa, että hänen viime viikolla linjaamansa tiukennukset järjestöavustusten kriteereihin pysyvät voimassa.

Jatkossa valtionavustuksia suunnataan entistä tarkemmin toimintaan, joka kohtaa ihmiset suoraan ja jonka vaikuttavuudesta on näyttöä. Sen sijaan muun muassa pelkkään vaikuttamistyöhön ja neuvontaan keskittyvien kattojärjestöjen rahoitusta ei enää pidetä perusteltuna.

Päätös on saanut osan etujärjestökentästä reagoimaan voimakkaasti, kun verorahoja ohjataan pois hallinnosta vaikuttavaan työhön. Myös hallituksen sisällä asiasta on ollut erimielisyyttä.

Uudet kriteerit käytössä jo syksyn haussa

Hallitus käsitteli tiistaiaamuna järjestöavustusten kriteerejä.

Pääministeri Petteri Orpon mukaan avustusten jakokriteereistä tullaan päättämään jatkossa asetuksessa, joka tulee perustumaan kansliapäälliköiden esitykseen. Toisaalta Orpon mukaan suuria näkemyseroja ei ole.

Ministeri Rydman sanoo kuitenkin pitävänsä epätodennäköisenä sitä, että tällainen asetus saataisiin laadittua.

Jos asetus saadaan tehtyä, niin se olisi voimassa aikaisintaan vuodesta 2027 lähtien. Niinpä ensi syksyn avustuskierroksella noudatetaan nykyisiä kriteerejä.

– Kuten sanottu, aikataulu on tällä hetkellä se, että avustusten haku aukeaa syyskuussa kriteerien pohjalta, ja järjestöille on ilmoitettu kriteereistä ja ministeri on ne kuitannut.

Rydman korostaa, että järjestöjen kannattaa nyt tehdä hakemuksensa ensi vuodelle uusien ja ilmoitettujen kriteerien mukaan.

– Sen jälkeen STEA käsittelee hakemuksensa asianmukaisesti. Hallituspuolueet pääsevät ottamaan kantaa lopullisiin avustuspäätöksiin virkamiesten käsittelyn jälkeen.

Painopiste kohtaavaan työhön – lobbaukselle stoppi

Rydman korostaa, että vähenevien resurssien tilanteessa resursseja halutaan painottaa nimenomaan kohtaavaan työhön. Sen perusteella kaikki ovat aiemminkin perustelleet järjestöavustuksia.

– Hallintoa pitää karsia, järjestöjen pitää kyetä yhdistymään, on linjattu huomattavasta varallisuudesta, ettei olla vain julkisten avustusten varassa – ja on linjattu siitä, että järjestöllä pitää olla yhteys terveystyöhön.

Rydman muistuttaa, että aiemmin on veronmaksajien rahoilla rahoitettu jopa sellaisten lobbareiden työtä, joiden tehtävä on lobata itse itselleen rahaa. Uusien kriteerien avulla tällainen pyritään lopettamaan.

Ministeri korostaakin, että uudet kriteerit edustavat tervettä järkeä.

– Todistamisen taakka siis pitäisi olla sillä, joka väittää, että tässä on nyt jotain eriskummallista.

– Journalistienkin tehtävä olisi kysyä, että mitä tästä uudesta kokonaisuudesta ei hyväksytä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”

17.06.2026 |14:54
Suomen uutiset logo

STEA-avustusten saamisten ehdot kiristyvät – Rydman: Avustuksia ei myönnetä varakkaimmille järjestöille eikä rajattujen identiteettiryhmien tukemiseen

15.06.2026 |14:04
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Yhteiskunta velkaantuu niin karmivaa tahtia, että seuraavan hallituksen on käytettävä raivaussahaa kynsisaksien sijaan

06.05.2026 |14:02
Suomen uutiset logo

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä

19.03.2026 |18:29

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”

17.06.2026 |14:54
6.
Suomen uutiset logo

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla

18.06.2026 |16:30
10.
Suomen uutiset logo

Elon Musk vaatii Saksan yleisradiota tilille valeuutisen levittämisestä – Saksan entinen tiedustelujohtaja näkee Belfastin tapahtumissa yhtäläisyyksiä Chemnitzin veitsi-iskun kanssa

22.06.2026 |12:17

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää