
Kaisa Garedew vaatii lastensuojelulaitoksille velvollisuutta takavarikoida lapsilta tupakkatuotteet
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew on huolissaan sijaishuollon piirissä olevien lasten tupakka- ja nikotiinituotteiden käytöstä.

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Eduskuntaan saapui hallituksen esitys lastensuojelulain kokonaisuudistuksen ensimmäisestä vaiheesta, joka antaa sijaishuollolle ja viranomaisille vihdoin lisää toimivaltuuksia lasten suojelemiseksi. Lastensuojelussa ennen poliittista uraansa työskennellyt perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää uudistusta tärkeänä lasten ja nuorten suojelemiseksi.
– Edellinen hallitus ei kyennyt tarttumaan lastensuojelun vakavimpiin ongelmiin, vaan jätti uudistukset tekemättä. Nyt hallitus korjaa tilanteen.
– Laitoksista karkaavat niin kutsutut hatkaavat lapset ovat olleet heitteillä vuosikausia. Jokainen karkumatka altistaa lapsen rikoksille, päihteille ja hyväksikäytölle. Tämä on jo vaatinut ihmisuhreja, mikä on enemmän kuin traagista. Katson, että suomalainen yhteiskunta on jättänyt nämä lapset heitteille, Sanna Antikainen toteaa.
Uudistus nopeuttaa luvatta kadonneiden lasten paikantamista ja palauttamista. Sosiaali- ja terveydenhuollon viranomaiset voivat jatkossa saada lapsen puhelimen tai laitteen sijaintitiedot matalammalla kynnyksellä, jos hänen turvallisuutensa on vaarassa. Lisäksi sijaishuollon työntekijöillä ja sosiaaliviranomaisilla on oikeus ottaa lapsi kiinni ja kuljettaa hänet turvallisesti takaisin sekä oikeus päästä asuntoon lapsen kiinniottamiseksi.
– Hatkalaiset saadaan nyt turvaan aiempaa helpommin, ja lakia kehitetään edelleen lain niin kutsutussa kakkosvaiheessa. Tämä on iso askel lasten suojelemiseksi, mutta työtä on jatkettava lastensuojelun käytännön työtä tekevien ääntä kuunnellen, Antikainen sanoo.
Lakiin sisältyy myös velvoite perustaa lastensuojelun ja psykiatrian yhteensovitettuja hybridiyksiköitä, joissa yhdistyvät sijaishuollon arki ja psykiatrinen tuki. Näin varmistetaan, että vaativaa hoitoa tarvitsevat lapset, esimerkiksi väkivaltaisesti käyttäytyvät tai itsetuhoiset nuoret, saavat tarvitsemaansa apua ilman toistuvia sairaalajaksoja.
– Yhdistämällä osaaminen samoihin yksiköihin lapset saavat apua ajoissa ja katkokset palveluissa vähenevät. Tämä on sekä tehokkaampaa että inhimillisempää, Antikainen painottaa.
Uudistus antaa henkilöstölle selkeät valtuudet puuttua vaarallisiin tilanteisiin ja asettaa rajoja kasvatuksellisista syistä. Lapselta voidaan esimerkiksi entistä helpommin ottaa pois päihteet, vaaralliset esineet tai älylaitteet, jos ne vaarantavat hänen turvallisuutensa tai kehityksensä.
– Aikuisten on voitava tarjota turvallinen arki selkeine rajoineen. Nyt lait ja toimivaltuudet tukevat ammattilaisten kasvatustyötä, Antikainen sanoo.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew on huolissaan sijaishuollon piirissä olevien lasten tupakka- ja nikotiinituotteiden käytöstä.

Nykyinen lastensuojelulaki sisältää vaarallisia puutteita liittyen hatkanuorten, eli sijoituspaikastaan karanneiden nuorten, kiinniottamiseen sekä viranomaisten oikeuksiin ja velvollisuuksiin.

Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen älypuhelinten ja muiden digilaitteiden käytön rajoittamiseksi sijaishuollossa. Aloite keräsi taakseen yli 40 allekirjoittajaa eri puolueiden kansanedustajista.


Viikon suosituimmat

Helsingin kaupunki piirtää itäisen Helsingin koulujen oppilaaksiottoalueiden rajoja uusiksi segregaation torjumiseksi. Satojen lasten koulupolku vaihtuu tänä vuonna. Muutos herättää vanhemmissa vastustusta, ja koulushoppailu kiihtyy.

Berliinin terrori-iskun vinoutunutta uutisointia seurannut Juho Eerola kysyy, miten media suhtautuisi asiaan, jos äärioikeisto iskisi kuolettavasti Pride-juhlaan. - Kerrottaisiinko samassa yhteydessä, kuinka myös ääri-islamistit uhkaavat seksuaalivähemmistöjä? Ei kerrottaisi.

Arvostetun talouslehden päätoimittaja kävi haastattelemassa Elon Muskia. Keskustelun lomassa toimittaja ei malttanut olla kritisoimatta Muskin mielipiteitä maailman menosta, mutta joutui nolatuksi kerran jos toisenkin.

Espanjan vasemmistohallituksen myötäsukainen maahanmuuttopolitiikka kärjistyy parhaillaan Ceutassa. Valtava määrä lähinnä nuoria miehiä on tunkeutunut väkisin EU:n alueelle. Espanjan hallitus on päättänyt lähettää armeijan selvittämään totaalista kaaosta ja ryöstelyä. Euroopan tulevaisuus on Ceutassa käsillä jo tänään.

Iranin pappisjohto on vannonut kostoa Yhdysvalloille siitä lähtien, kun amerikkalaisesta droonista ammuttu ohjus tappoi islamilaisen tasavallan vallankumouskaartin komentajan. Nyt vallankumouskaartia lähellä oleva uutistoimisto on julkaissut videon, jossa uhataan seikkaperäisesti Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin perhettä.

Pariisissa tapahtui maanantaina vakava veitsihyökkäys, jossa kolme naista joutui puukotetuksi. Yksi uhreista on raskaana. Iskun uhrit ovat nyt sairaalahoidossa vakavien vammojen takia, mutta heidän henkensä eivät ole vaarassa. Teosta epäilty mies on poliisin hallussa.

Torstaina laittomien maahantulijoiden massa vyöryi Espanjan Ceutaan Marokosta. Ceutan aluehallinnon johtaja Juan Jesús Vivas julisti alueelle hätätilan ja pyysi Madridilta armeijaa rajalle. Espanjan sisäministeriö kieltäytyi julistamasta kansallista hätätilaa.

Vieraskielisten oppilaiden osuus on suomenkielisissä kouluissa liki kymmenkertainen ruotsinkielisiin verrattuna. Samaan aikaan kun koulushoppailu ja oppilasalueiden pakkomuutokset mullistavat satojen suomenkielisten koulujen arkea, ruotsinkielinen koulujärjestelmä on säästynyt ilmiöltä lähes kokonaan.

Marokosta saapui vuorokaudessa yli 60 000 siirtolaista Espanjan Ceutaan. Perussuomalaiset vaativat Espanjan sulkemista Schengen‑alueen ulkopuolelle, kun taas SDP:n Nasima Razmyar ehdottaa lähtöalueiden olojen parantamista. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius tyrmää Razmyarin puheet epärealistisina.

Berliinissä Pride-juhlaan tehdystä islamistisesta terrori-iskusta etsitään libanonilaistaustaista Saksan kansalaista 21-vuotiasta Abdoul Balloutia. Hänet tunnetaan yhteyksistään radikaaliuskonnollisiin islamistisiin piireihin. Kaikki Pride-tilaisuudet on Berliinissä peruttu. Asemien, lentokenttien ja rajojen valvontaa on tehostettu. Ministeri pelkää uusia iskuja.

Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää