

LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
Ari Jalonen: Taksiliikenne säilyy luvanvaraisena ja suomalaisten käsissä
Liikenne- ja viestintävaliokunta on hyväksynyt mietinnön laiksi liikenteen palveluista kovan urakan jälkeen. Hallituksen esityksessä liikennekaareksi nimetty laki muuttui valiokunnan käsittelyssä nimeä myöten. Liikennevaliokunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Ari Jalonen on erityisen tyytyväinen siitä, että taksiliikenne säilyy jatkossakin luvanvaraisena ja suomalaisten taksiyrittäjien käsissä.
Perussuomalaisten tavoitteet kulkivat lähes käsi kädessä Taksiliiton tavoitteiden kanssa. Bernerin alkuperäisessä esityksessä kaikki sääntely olisi poistettu taksialalta kymmeneen tuhanteen euroon saakka ja se olisi tuonut alalle paljon häiriöitä ja häiriköitä. Tämä ei missään nimessä sopinut perussuomalaisille. Erittäin tärkeää oli myös se, että taksi oli mukana hallituksen esityksessä liikennekaareksi.
– Jos taksilainsäädäntö olisi jätetty lain ulkopuolelle, olisi suomalainen taksi jäänyt oman sääntelynsä vangiksi ja tulevaisuuden liikenteen kehittyvien markkinoiden ulkopuolelle. Matkaketjujen mahdollistamiseksi oli kuitenkin lakiin tehtävä muutoksia ja näiden johdosta henkilöliikenne olisi vapautunut muilta osin. En ole täysin vakuuttunut siitä, ovatko kaikki ymmärtäneet tätä, Jalonen sanoo.
Sekä Taksiliiton että perussuomalaisten tavoitteet täyttyivät
Liikenne- ja viestintävaliokunta teki töitä hallituksen esityksen kimpussa satoja tunteja ja useita kohtia muutettiin perussuomalaisten kannalta parempaan suuntaan. Jos perussuomalaiset olisivat itse saaneet päättää lain sisällön, olisi se toki vielä toisennäköinen, mutta mietinnöstä tuli nyt niin hyvä, kuin tällä kokoonpanolla ja näillä voimasuhteilla oli mahdollista saavuttaa.
– Mietinnössä täyttyvät sekä Taksiliiton että perussuomalaisten tavoitteet, Jalonen summaa.
Lain toteutumisen seuranta tärkeää
Lain tärkein uudistus on joukkoliikenteen kehittäminen ja tehostaminen, joka digitalisaation myötä on etenemässä kovaa vauhtia ympäri maailmaa. Mietintö mahdollistaa kehityksen mukana pysymisen poistamalla turhaa sääntelyä, mutta turvaa samalla suomalaiset kuljetuspalvelut.
– Laki liikenteen palveluista kuvaa mietinnön henkeä hyvin: ei säädellä enää ajoneuvoja vaan palveluja. Kun kyseessä on nyt täysin uudenlainen laki ja ajattelumalli, on tärkeää, että sen etenemistä ja toteutumista seurataan. Erityisesti perussuomalaiset vaativat tätä. Jos ilmenee ongelmia, esimerkiksi harmaata taloutta tai puutteita ihmisten vaatimien palvelujen toteutumisessa, on lakiinkin siinä vaiheessa tehtävä muutoksia, Jalonen sanoo.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ronkainen: Perussuomalaiset jarrutti hurjimpia visioita liikenneuudistuksessa
Viikon suosituimmat

50 000 euron Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella – Perussuomalaiset vaativat oikaisua pormestari Ilmari Nurmisen päätökseen
Tampereen perussuomalaiset kaupunginvaltuutetut vastustavat veronmaksajien rahojen syytämistä Gazaan. Perussuomalaiset ovat jättäneet demaripormestari Ilmari Nurmisen avustuspäätöksestä oikaisuvaatimuksen.

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu
Eurooppalainen joulunaika on perinteisesti iloisen yhteenkuuluvuuden ja rauhan juhla. Valitettavasti viime vuosina meidän kristillisen kulttuurimme ytimeen kuuluvasta juhlasta on tullut myös väkivaltaisten hyökkäysten kohde ja heikkojen päättäjien perääntymisen näyttämö. Useissa maissa on jouduttu perumaan jouluperinteitä terroriuhan vuoksi, ja samaan aikaan omia tapojamme siivotaan pois, etteivät ne vain loukkaisi toisin uskovia. Näin jouluna onkin syytä kysyä, ymmärrämmekö me, mitä olemme menettämässä, kirjoittaa kansanedustaja Sanna Antikainen.

Kotiavustaja raiskasi 100-vuotiaan – välttyi karkotukselta, koska siteet Ruotsiin ovat ”liian vahvat”
Monesti tuomittu rikollinen työskenteli kotiavustajana ja raiskasi ainakin yhden vanhuksen työssä ollessaan. Irakilaismies ehti jäädä sairauslomallekin, ennen kuin yhteiskunta havahtui rikoksiin. Mies sai vankeustuomion raiskauksesta mutta aiemmistakin tuomioista huolimatta välttyi karkotukselta, koska hänen siteensä Ruotsiin "painoivat enemmän".

Helsingin yliopiston kunniatohtori on poliisin vanha tuttu – sai syytteen niskoittelusta Elokapina-mielenosoituksessa
Ruotsalainen vasemmistoaktivisti Greta Thunberg on syytteessä niskoittelusta poliisia vastaan. Syyte koskee Helsingissä kesällä 2024 järjestettyä Elokapinan mielenosoitusta, jossa poliisi kantoi mielenosoittajia pois ajoradalta. Vastikään Thunberg on myös jäänyt poliisin haaviin muun muassa Lontoossa.

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen
Ensi vuoden alussa pysyvän oleskeluluvan edellytyksiä tiukennetaan lakimuutoksilla muun muassa niin, että vaadittavaa yhtäjaksoista oleskeluaikaa pidennetään. Lisäksi hakijalta edellytetään tiukempaa nuhteettomuutta, suomen tai ruotsin kielen taitoa sekä työhistoriaa.

Riikka Purra: Joulu on kuusia, tonttuja ja torttuja, lahjoja, lauluja, tuoksuja ja tunnelmaa
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa jouluperinteiden vaalimisen merkityksestä. Asia ei ole itsestäänselvyys tänä päivänä. – Onneksi on perussuomalaiset. Viestimme on, että meidän pitää olla ylpeitä tästä maasta ja sen kulttuurista, arvoista ja ominaisuuksista – meidän pitää puolustaa niitä, Purra sanoo.

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta
Maailmankuulu rahoitusprofessori Alex Edmans kyseenalaistaa Wall Street Journalissa woke-henkisen DEI-liikkeen ydinuskomukset, joiden mukaan monimuotoisuus varsinkin etnisyyden, sukupuolen ja iän suhteen parantaisi automaattisesti yritysten tuloksellisuutta. Vertaisarvioiduista tutkimuksista ei löydy tukea näille DEI-opeille. Edmans kuitenkin peräänkuuluttaa ajattelun monimuotoisuuden tärkeyttä. Hänen mukaansa yritykset voivat hyötyä, jos ne kiinnittävät ulkoisten tekijöiden sijaan huomiota erilaisiin taustoihin mm. koulutuksessa, kokemuksissa ja kognitiivisissa piirteissä. Tällöinkin monimuotoisuuden hyödyt ovat tapauskohtaisia, eikä monimuotoisuutta tulisi pitää yksinkertaisena patenttiratkaisuna.

Suomalaisuuden Liiton jäsenmäärä kasvussa – ”Näyttää siltä, että yritykset, valtio ja yliopistot haluavat työntää syrjään suomen kielen ja kansallisuuden piirteet”
Ajamme jatkossakin suomalaisuuden ja erityisesti suomen kielen asiaa, mutta puoluepolitiikan ulkopuolella, määrittelee Suomalaisuuden Liiton tuore puheenjohtaja Tiera Laitinen, joka on vastikään aloittanut pestinsä aiemmin liittoa johtaneen Ilmari Rostilan tilalla.

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Suomen Uutiset, perussuomalaisten puoluetoimisto ja perussuomalaisten eduskuntaryhmä toivottavat suomalaisille hyvää ja rauhallista joulua.

Suomi kiristää maahanmuuttopolitiikkaa kahdella lakipaketilla – Rantanen: Edellytämme kotoutumista ja tehokkaampia prosesseja
Sisäministeriö on lähettänyt lausuntokierrokselle kaksi merkittävää lakikokonaisuutta, jotka kiristävät Suomen maahanmuutto- ja kansalaisuuspolitiikkaa. Toinen paketti koskee kansalaisuuskokeen käyttöönottoa, toinen EU:n uuden muuttoliike- ja turvapaikkasopimuksen täytäntöönpanoa.
Uusimmat

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää







