

LEHTIKUVA
Arvovalinnat ohjaavat perussuomalaisten vaihtoehtobudjettia – Koponen: Puolustamme heikommassa asemassa olevia ja suomalaista työtä sekä yrittäjyyttä
Tänään julkaistussa perussuomalaisten vaihtoehtobudjetissa on mukana kaikki teemat, joita kansanedustaja Ari Koponen on pitänyt esillä eduskunnassa.
– Puolueemme auttaa vähäosaisia, sairastuneita ja syrjäytyneitä suomalaisia. Tämä näkyy vaihtoehtobudjetissamme jossa keskitymme samoihin asioihin, joita olen Arkadianmäellä edistänyt ja vaatinut muutosta, Ari Koponen sanoo.
Arvovalintakysymyksiä
Teemat, joita Koponen on pitänyt pinnalla, ovat polttoaineveronkorotuksen vastustaminen, sisäilmaongelmien ratkaiseminen, kotitalousvähennyksen korottaminen, ulosottovelkaisten auttaminen, mielenterveyspalveluihin panostaminen, lastensuojelulainsäädännön uudistaminen, omaishoidontuen verotuksen keventäminen sekä peruskoulun erityisopettajien ja pienryhmien lisääminen.
– Nämä kaikki on huomioitu vaihtoehtobudjetissamme. On arvovalintakysymys palkataanko rajallisilla resursseilla ministereillä lisää erityisavustajia vai kevennetäänkö samalla summalla esimerkiksi omaishoitajien verotusta ja autetaan sisäilmasairaita, Koponen kommentoi budjetin julkistustilaisuudessa eduskunnassa.
Koulutus mukana
Sivistysvaliokunnan jäsenenä Koponen kantaa huolta Suomen koko koulutusjärjestelmän toimivuudesta varhaiskasvatuksesta aina korkeakoulutukseen asti.
– Peruuttaisimme oppivelvollisuusuudistuksen ja käyttäisimme rahat peruskoulun erityisopettajien palkkaamiseksi ja pienryhmien lisäämiseksi. Oppimisen tukea on viime vuosina leikattu, vaikka tehostetun tuen oppilaiden määrä on lisääntynyt. Oppivelvollisuusuudistus ja kaikille pakollinen toinen aste ei ratkaise ongelmia, Koponen kertoo ja painottaa ennaltaehkäisevän työn ja tuen merkitystä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalainen vaihtoehto hallituksen talousarviolle: Hyvinvointia ja taloudellista vapautta kotitalouksille, leikkaukset vain menoeriin, joilla ei ole vaikutusta tavallisen suomalaisen elämään

Perussuomalaiset: Yleisradio tiukalle kulukuurille, omaishoitajille ja pienituloisille eläkeläisille tuntuvat veronkevennykset

Halla-aho läksyttää Marinin hallitusta uskalluksen puutteesta ja löysästä johtamisesta: ”Hallitus pelkää hysteerisesti virheiden tekemistä”

Hallitus kasvattaa velkaa, kehitysapuun 50 miljoonan euron lisäys – Koponen: Enemmistö suomalaisista ei halua tukea tällaista hulluutta

Onnettomuuspaikalta karkaaminen yleistynyt – Koponen: “Raukkamaista paeta paikalta”

Tavio ja Meri: Ulosoton maksujärjestystä muutettava
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.

Kun mitta tulee täyteen: Rikollisjengien terrorille pantiin kertakaikkinen piste – El Salvadorin kansalaisten turvallisuudentunne oli aiemmin pohjamudissa, tänään parempi kuin sveitsiläisillä
El Salvadorin itsevaltainen presidentti lopetti kovalla kädellä maata terrorisoivien rikollisjengien mielivallan. Kansa ja yrityselämä kiittävät mutta arvostelijoitakin riittää. Yhtä kaikki El Slavador on tänään kansalaisten mielestä yksi maailman turvalllisimmista maista.