

LEHTIKUVA
Bidenin kannatus laskee – USA on ”jakautunut, hukassa ja menossa alamäkeen”
Kaksi kolmesta amerikkalaisesta pitää maansa tulevaisuutta synkkänä. Luottamus johtaviin poliitikkoihin ja puolueisiin on mennyt. Istuvan presidentin suosio on laskenut, eikä hänen toimintansa Venäjän kriisin suhteen herätä luottamusta. Myöskään marraskuussa tulossa olevat kongressivaalit eivät jaksa kiinnostaa.
Valtaosa amerikkalaisista on sitä mieltä, että heidän maansa on menossa väärään suuntaan, kotitalouksien tulot eivät pysy elinkustannusten perässä, poliittinen kahtiajako tulee vain pahenemaan ja demokratia on vaarassa, kertoo uutiskanava NBC:n tammikuussa teettämä mielipidekysely.
Kun vastaajia pyydettiin kertomaan omin sanoin, millaisena he maansa tällä hetkellä näkevät, vastauksissa toistuivat tietyt sanat: alamäkeen menossa, jakautunut, negatiivinen, hukassa, huono.
Maa on jakautunut ja demokratia on vaarassa
Amerikkalaisista 61 prosenttia oli huolissaan perheensä taloudellisesta selviämisestä elinkustannusten noustessa. Peräti 72 prosenttia vastaajista oli sitä mieltä, että maa on menossa väärään suuntaan.
Lähes yhtä moni (70 %) oli sitä mieltä, että Yhdysvalloista on tullut niin jakautunut maa, että se ei kykene enää ratkaisemaan sitä uhkaavia ongelmia. Mikä pahinta, ihmiset kokivat, että kahtiajako tulee jatkossa vain pahenemaan.
Vieläkin suurempi osa (76 %) vastaajista koki, että demokratia on Yhdysvalloissa uhattuna. Näin ajateltiin sekä demokraattien, republikaanien että vapaiden äänestäjien joukossa.
Puolivälin vaaleista tulee demokraateille vaikeat
Marraskuussa Yhdysvalloissa järjestetään niin kutsutut ”puolivälin vaalit”, jotka osuvat presidentti Joe Bidenin kauden puoliväliin. Vaaleissa on tyrkyllä edustajainhuoneen kaikki 435 paikkaa, kolmannes senaatin sadasta paikasta ja 39 kuvernöörin virkaa.
Innostus vaaleja kohtaan on kuitenkin hyvin laimeaa, erityisesti demokraattien kannattajien parissa. Valtapuolueelle on siis tulossa kovat ajat.
Kaikki poliitikot ja puolueet epäsuosiossa
Huomionarvoisaa NBC:n kyselyssä on se, että molemmat pääpuolueet ja kaikki tunnetuimmat poliitikot herättivät äänestäjissä enemmän negatiivisia tunteita kuin positiivisia. Epäsuosituin oli ex-presidentti Donald Trump, johon 51 prosenttia vastaajista suhtautui negatiivisesti ja 37 prosenttia positiivisesti.
Varapresidentti Kamala Harris oli epäsuositumpi kuin istuva presidentti Joe Biden. Republikaanipuolue oli lievästi vähemmän epäsuosittu kuin demokraatit, mutta molemmat herättivät ihmisissä enemmän negatiivisia kuin positiivisia ajatuksia.
Bidenin kannatus laskenut roimasti
Ensimmäisen presidenttivuoden aikana Bidenin kannatus (”approval rating”) on laskenut roimasti. Vielä huhtikuussa 2021 yli puolet amerikkalaisista (53 %) hyväksyi hänen toimensa, kun taas 39 prosenttia ei hyväksynyt.
Nyt luvut ovat lähes päinvastoin: vain 43 prosenttia hyväksyy Bidenin toimet, kun taas 54 prosenttia ei hyväksy. Vahvasti Bidenia vastaan olevia on yhtä paljon (43 %) kuin häntä kannattavia.
Talous ja Venäjä hiertävät
Bidenin edeltäjä Donald Trump on ainoa Yhdysvaltain presidentti, jonka hyväksymislukema ensimmäisen vuoden jälkeen (39 %) on ollut alempi kuin Bidenilla. Kaikkein tyytymättömimpiä äänestäjät olivat Bidenin toimintaan talousasioissa ja Venäjän ja Ukrainan välisen kriisin hallinnassa.
Bidenin sekava lausunto siitä, miten Nato-mailla olisi vaikeuksia löytää yhteistä linjaa vastatoimille, mikäli Venäjä tekee vain ”pienen hyökkäyksen” Ukrainaan tapahtui vasta NBC:n mielipidekyselyn jälkeen, joten se ei ehtinyt vaikuttaa tuloksiin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kongressi Joe Biden Yhdysvaltain kongressivaalit Kamala Harris Donald Trump Ukraina Yhdysvallat vaalit Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Inflaatio kurittaa amerikkalaisia, bensan hinta ennätyskorkealla – Biden kehottaa kansaa sähköauto-ostoksille

Yhdysvaltain ja Meksikon rajalla kaaos – laittomien rajanylitysten lisäksi Yhdysvaltoihin tulvii fentanyyliä

Mitä amerikkalaiset edellä, sitä suomalaiset perässä – uhriutumisesta ja loukkaantumisesta tuli someajan modernia vallankäyttöä

Trumpin bannaaminen ei riittänyt – demokraatit vaativat aina vain lisää somesensuuria

Valkoinen talo: Bidenin hallinto ei rahoita ilmaisten huumepiippujen jakamista

Valkoisen talon ex-lääkäri: ”Bidenin kognitiiviset kyvyt heikentyneet – uhka kansalliselle turvallisuudelle”

Poliittinen kommentaattori kävi läpi kohutodistajan lausuntoja: Trump tarttui ohjauspyörään, väittää nainen joka ei ollut edes samassa autossa

Konservatiivijuontaja: Demokraatit tulevat hylkäämään Bidenin ja Harrisin – syrjään heittäminen ollut suunnitelmissa alusta asti

Biden demonisoi Trumpin kannattajia ”ääriaineksiksi” ja ”vihanlietsojiksi” – vaati samaan hengenvetoon kansallista yhtenäisyyttä
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Vasemmistosirkus Vantaan valtuustossa – Antikainen tyrmää ulosmarssin: ”Kun faktat eivät riitä, alkaa kyynelshow ja marttyyrileikki”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen puolustaa Vantaan valtuutettu Juha Järää ja ihmettelee, miksi kokoomuksen puheenjohtaja antoi vasemmistoliiton muuttaa valtuustosalin poliittiseksi teatteriksi.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos
Vantaan kaupunginvaltuustossa nähtiin maanantaina vihervasemmistolainen episodi, kun kokouksessa puhuttiin maahanmuutosta. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Juha Järän puheenvuoroa häirittiin välihuutelulla, kun hän puhui maahanmuuton haitoista. Lopulta joukko vasemmistosiipeen kuuluvia valtuutettuja käveli ulos kokouksesta, joka jouduttiin keskeyttämään.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Sebastian Tynkkynen: X-tilini jäädytettiin Irania koskeneen julkaisun jälkeen
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo viestipalvelu X:n jäädyttäneen hänen tilinsä väliaikaisesti sen jälkeen, kun Tynkkynen arvosteli Euroopan parlamentin vasemmiston linjaa Irania koskevassa päätöslauselmassa.

Valtiovarainministeri Purralta kova vastaus Lindtmanille, joka vastusti säästöjä vuosikausia, mutta nyt vaatii enemmän – ”Pupu mennyt pöksyyn”
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman myöntää viimein EU-paineen alla, että hallituksen pitää tehdä tarvittaessa lisää sopeutusta julkiseen talouteen. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa nyt SDP:ta ja oppositiota epäjohdonmukaisuudesta.
















