

LEHTIKUVA
Cecil Rhodesin patsas suvaitsevaiston maalina Oxfordissa – musta Rhodes-stipendiaatti johti mielenosoituksia
Oxfordin yliopistossa on jo vuosia riidelty siitä, pitäisikö erään rakennuksen julkisivua koristava Cecil Rhodesin patsas poistaa, koska mielenosoittajat ovat syyttäneet Rhodesia kolonialistiksi ja rasistiksi. Yliopiston hallinto kuitenkin päätti, että patsasta ei poisteta, koska kyseessä on suojeltu rakennus ja poistaminen tulisi hyvin kalliiksi. Rhodes siis seisoo seinällä yhä ahkerasta maalituksesta huolimatta.
Patsaan poistamisen sijaan rakennuksen seinustalle päätettiin pystyttää erillinen kyltti, jossa selvennetään Cecil Rhodesin roolia ja kolonialismin taakkaa, kertoo paikallislehti Oxford Mail. Kyltti paljastettiin nyt lokakuussa vietettävän Mustan historian kuukauden kunniaksi.
Kyltissä kerrotaan, että Rhodes oli ”kolonialisti, joka hankki omaisuutensa käyttämällä hyväkseen eteläisen Afrikan mineraaleja, maata ja ihmisiä. Jotkut hänen toimistaan johtivat suuriin ihmishenkien menetyksiin.”
Kyltissä kerrotaan myös se, että kyseinen Oriel-kampuksen rakennus on pystytetty Cecil Rhodesin lahjoittamilla rahoilla. Siksi hänen patsaansa koristaa talon julkisivua.
”Orjan kahleet patsaan kaulaan”
Kaikille pelkkä kyltti ei riitä. Paikallinen taiteilija haluaisi, että Rhodesin patsaan kaulaan laitettaisiin orjan kahleet. Oxfordin kaupunginvaltuutettu Shaista Aziz puolestaan pitää kylttiä riittämättömänä ja kuvailee Rhodesia ”äänekkääksi valkoisen ylivallan kannattajaksi, kolonialistiksi ja orjanomistajaksi”.
Todellisuudessa Rhodes ei kuitenkaan ikinä omistanut orjia. Hän syntyi parikymmentä vuotta sen jälkeen, kun orjuus oli jo lopetettu Etelä-Afrikassa.
Timanttimonopoli
Etelä-Englannissa vuonna 1853 syntynyt Rhodes muutti nuorena Etelä-Afrikkaan, jossa hän jo 18-vuotiaana alkoi ostella timanttikaivoksia Rothschildin pankin rahoittamana. Rhodes saavutti käytännössä monopolin timanttikaivosalalla ja hänen perustamansa De Beers -yhtiö hallitsi alaa vielä Rhodesin kuoltuakin.
Politiikassa Cecil Rhodes kohosi Kapmaan pääministeriksi 1890. Viisi vuotta myöhemmin hän joutui eroamaan pääministerin tehtävästä sekaannuttuaan Transvaalin buuritasavaltaan tehtyyn hyökkäykseen.
Rhodesian valloittaja
Pääministerin paikalta erottuaan Rhodes julistautui oman vapaaehtoisjoukkonsa everstiksi ja valloitti alueen, joka myöhemmin tunnettiin nimellä Rhodesia. Sinne hänet myös haudattiin hänen kuoltuaan vuonna 1902. Paikallisten uudisasukkaiden keskuudessa Rhodes oli valtavan suosittu henkilö.
Cecil Rhodesia syytettiin jo hänen elinaikanaan siitä, että hän riisti mustilta näiden maa-alueita. Nuorena Oxfordissa opiskellessaan Rhodes sanoi, että ”englantilainen rotu” on luotu valloittamaan maailma.
Isoja testamenttilahjoituksia Oxfordin yliopistolle
Upporikas Rhodes pyrki tekemään myös hyvää. Testamentissaan hän jätti Oxfordin yliopistolle suuren summan, jolla rakennettiin patsaskohun kohteena nyt oleva Oriel-kampuksen rakennus. Hän perusti myös nimeään kantavan säätiön, joka kustantaa joka vuosi sadan kansainvälisen jatko-opiskelijan opinnot Oxfordin yliopistossa.
Monet Rhodesin stipendillä Oxfordissa opiskelevat ovat Etelä-Afrikasta tai Zimbabwesta (entisestä Rhodesiasta) kotoisin olevia mustia opiskelijoita. Ja monet heistä ovat osallistuneet Rhodesin patsaan vastaisiin mielenosoituksiin.
”Murusia takaisin kolonialistien ryöstösaaliista”
Vuonna 2015 ”Rhodes on kaadettava” -mielenosoitusten johtohahmoksi noussut Ntokozo Qwabe opiskeli itsekin Rhodes-stipendillä, kertoo Guardian-lehti. Hänen mielestään ”stipendirahoilla ei voi ostaa meidän hiljaisuuttamme”. Qwaben mielestä hän vain otti takaisin Rhodesin kolonialistista ryöstösaalista.
– Ei ole tekopyhää opiskella Rhodes-stipendillä ja samalla julkisesti kritisoida Cecil Rhodesia ja hänen imperialistista ja kolonialistista perintöään, sanoi Ntokozo Qwabe.
Vaatimukset Rhodesin patsaan kaatamiseksi nousivat uudelleen esille kesän 2020 BLM-mellakoiden aikana. Suomen Uutiset kirjoitti tuolloin, että BLM-mellakat muuttuivat kulttuurivallankumoukseksi, jossa kaadetaan patsaat ja hiljennetään vääräoppiset.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ntokozo Qwabe Rhodes-stipendi Transvaal Kapmaa De Beers Rhodesia Oriel-kampus Cecil Rhodes Oxford Etelä-Afrikka Orjuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ayaan Hirsi Ali: Islamistit tavoittelevat valtaa länsimaissa hyödyntämällä sinisilmäistä woke-vasemmistoa

Halla-aho: ”Woke-kulttuuri vaatii täydellisyyttä ja puhdasoppisuutta eläviltä ja kuolleilta”

Pääkirjoitus: Osa tiedeyhteisöistä on muuttunut tulipunaisiksi ideologiayhteisöiksi

Epämääräiset vihapuhelait murentavat sananvapautta – brittilehti käyttää Päivi Räsäsen tapausta varoittavana ääriesimerkkinä

Kansanedustaja Olli Immonen videohaastattelussa: ”Eliitti sensuroi sinua, sananvapaus on uhattuna”
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.

Purra: On syytä varautua siihen, että Suomi joutuu liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta
Perussuomalaisen valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan Suomi saattaa joutua liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta. Hän kommentoi asiaa eduskunnassa tiistaina velkajarrua koskevassa lähetekeskustelussa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää














