

LEHTIKUVA
Cecil Rhodesin patsas suvaitsevaiston maalina Oxfordissa – musta Rhodes-stipendiaatti johti mielenosoituksia
Oxfordin yliopistossa on jo vuosia riidelty siitä, pitäisikö erään rakennuksen julkisivua koristava Cecil Rhodesin patsas poistaa, koska mielenosoittajat ovat syyttäneet Rhodesia kolonialistiksi ja rasistiksi. Yliopiston hallinto kuitenkin päätti, että patsasta ei poisteta, koska kyseessä on suojeltu rakennus ja poistaminen tulisi hyvin kalliiksi. Rhodes siis seisoo seinällä yhä ahkerasta maalituksesta huolimatta.
Patsaan poistamisen sijaan rakennuksen seinustalle päätettiin pystyttää erillinen kyltti, jossa selvennetään Cecil Rhodesin roolia ja kolonialismin taakkaa, kertoo paikallislehti Oxford Mail. Kyltti paljastettiin nyt lokakuussa vietettävän Mustan historian kuukauden kunniaksi.
Kyltissä kerrotaan, että Rhodes oli ”kolonialisti, joka hankki omaisuutensa käyttämällä hyväkseen eteläisen Afrikan mineraaleja, maata ja ihmisiä. Jotkut hänen toimistaan johtivat suuriin ihmishenkien menetyksiin.”
Kyltissä kerrotaan myös se, että kyseinen Oriel-kampuksen rakennus on pystytetty Cecil Rhodesin lahjoittamilla rahoilla. Siksi hänen patsaansa koristaa talon julkisivua.
”Orjan kahleet patsaan kaulaan”
Kaikille pelkkä kyltti ei riitä. Paikallinen taiteilija haluaisi, että Rhodesin patsaan kaulaan laitettaisiin orjan kahleet. Oxfordin kaupunginvaltuutettu Shaista Aziz puolestaan pitää kylttiä riittämättömänä ja kuvailee Rhodesia ”äänekkääksi valkoisen ylivallan kannattajaksi, kolonialistiksi ja orjanomistajaksi”.
Todellisuudessa Rhodes ei kuitenkaan ikinä omistanut orjia. Hän syntyi parikymmentä vuotta sen jälkeen, kun orjuus oli jo lopetettu Etelä-Afrikassa.
Timanttimonopoli
Etelä-Englannissa vuonna 1853 syntynyt Rhodes muutti nuorena Etelä-Afrikkaan, jossa hän jo 18-vuotiaana alkoi ostella timanttikaivoksia Rothschildin pankin rahoittamana. Rhodes saavutti käytännössä monopolin timanttikaivosalalla ja hänen perustamansa De Beers -yhtiö hallitsi alaa vielä Rhodesin kuoltuakin.
Politiikassa Cecil Rhodes kohosi Kapmaan pääministeriksi 1890. Viisi vuotta myöhemmin hän joutui eroamaan pääministerin tehtävästä sekaannuttuaan Transvaalin buuritasavaltaan tehtyyn hyökkäykseen.
Rhodesian valloittaja
Pääministerin paikalta erottuaan Rhodes julistautui oman vapaaehtoisjoukkonsa everstiksi ja valloitti alueen, joka myöhemmin tunnettiin nimellä Rhodesia. Sinne hänet myös haudattiin hänen kuoltuaan vuonna 1902. Paikallisten uudisasukkaiden keskuudessa Rhodes oli valtavan suosittu henkilö.
Cecil Rhodesia syytettiin jo hänen elinaikanaan siitä, että hän riisti mustilta näiden maa-alueita. Nuorena Oxfordissa opiskellessaan Rhodes sanoi, että ”englantilainen rotu” on luotu valloittamaan maailma.
Isoja testamenttilahjoituksia Oxfordin yliopistolle
Upporikas Rhodes pyrki tekemään myös hyvää. Testamentissaan hän jätti Oxfordin yliopistolle suuren summan, jolla rakennettiin patsaskohun kohteena nyt oleva Oriel-kampuksen rakennus. Hän perusti myös nimeään kantavan säätiön, joka kustantaa joka vuosi sadan kansainvälisen jatko-opiskelijan opinnot Oxfordin yliopistossa.
Monet Rhodesin stipendillä Oxfordissa opiskelevat ovat Etelä-Afrikasta tai Zimbabwesta (entisestä Rhodesiasta) kotoisin olevia mustia opiskelijoita. Ja monet heistä ovat osallistuneet Rhodesin patsaan vastaisiin mielenosoituksiin.
”Murusia takaisin kolonialistien ryöstösaaliista”
Vuonna 2015 ”Rhodes on kaadettava” -mielenosoitusten johtohahmoksi noussut Ntokozo Qwabe opiskeli itsekin Rhodes-stipendillä, kertoo Guardian-lehti. Hänen mielestään ”stipendirahoilla ei voi ostaa meidän hiljaisuuttamme”. Qwaben mielestä hän vain otti takaisin Rhodesin kolonialistista ryöstösaalista.
– Ei ole tekopyhää opiskella Rhodes-stipendillä ja samalla julkisesti kritisoida Cecil Rhodesia ja hänen imperialistista ja kolonialistista perintöään, sanoi Ntokozo Qwabe.
Vaatimukset Rhodesin patsaan kaatamiseksi nousivat uudelleen esille kesän 2020 BLM-mellakoiden aikana. Suomen Uutiset kirjoitti tuolloin, että BLM-mellakat muuttuivat kulttuurivallankumoukseksi, jossa kaadetaan patsaat ja hiljennetään vääräoppiset.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ntokozo Qwabe Rhodes-stipendi Transvaal Kapmaa De Beers Rhodesia Oriel-kampus Cecil Rhodes Oxford Etelä-Afrikka Orjuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ayaan Hirsi Ali: Islamistit tavoittelevat valtaa länsimaissa hyödyntämällä sinisilmäistä woke-vasemmistoa

Halla-aho: ”Woke-kulttuuri vaatii täydellisyyttä ja puhdasoppisuutta eläviltä ja kuolleilta”

Pääkirjoitus: Osa tiedeyhteisöistä on muuttunut tulipunaisiksi ideologiayhteisöiksi

Epämääräiset vihapuhelait murentavat sananvapautta – brittilehti käyttää Päivi Räsäsen tapausta varoittavana ääriesimerkkinä

Kansanedustaja Olli Immonen videohaastattelussa: ”Eliitti sensuroi sinua, sananvapaus on uhattuna”
Viikon suosituimmat

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Purra: Suomalainen yhteiskunta on tienhaarassa
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi talouden arviointineuvoston tänään julkistettua raporttia Economicumissa järjestetyssä seminaarissa. Purra painottaa voimakkaasti yhteiskunnan uudistamisen tarvetta.















