

LEHTIKUVA
Eerola: ”Mitä enemmän Lähi-idästä ja Afrikasta tulee maahanmuuttajia, sitä enemmän raiskaukset lisääntyvät”
Vuosia turvapaikanhakijoiden kanssa työskennellyt kansanedustaja Juho Eerola on huolissaan turvapaikanhakijoiden ja maahanmuuttajien tekemistä raiskauksista.
Kempeleen raiskaustapaus on nostanut mediamyrskyn aiheesta maahanmuuttajat ja raiskaukset. Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola nimeää ongelmaksi sen, että tiettyjen maahanmuuttajaryhmien ja Suomen kantaväestön välisiä kulttuurieroja ei suostuta myöntämään.
Eerolalla on tiukka mielipide aiheesta.
– Mitä enemmän Lähi-idästä ja Afrikasta tulee maahanmuuttajia, sitä enemmän raiskaukset lisääntyvät.
Ratkaisu on kansanedustajan mukaan helppo.
– Maahanmuutto kyseiseltä alueelta lopetetaan, ja ne, jotka ovat tänne jo tulleet, käännytetään mahdollisuuksien salliessa takaisin. Ne, joita ei saada käännytettyä ja joilla ei ole työpaikkaa, tulee kotouttaa Suomessa harvaan asutetuille syrjäseuduille.
Rikollisuustilastot kertovat ongelmasta
Kriminologian ja oikeuspoliittisen instituutin(Krimo) tutkimus tukee Eerolan huolta.
Afrikasta ja Lähi-idästä tulleiden rikollisuustaso seksuaalirikoksissa on 17-kertainen kantaväestöön verrattuna. Vertailun vuoksi, seuraavaksi korkein luku on Itä-Euroopasta tulleilla (Venäjää lukuun ottamatta), joka on kymmenkertainen kantaväestöön verrattuna.
Tutkimuksessa korostetaan sitä, että vaikka tasoerot ovat suuria, valtaosa maahanmuuttajista ei syyllisty koskaan rikokseen. Tutkimuksessa todetaan kuitenkin se, että luvut kertovat todellisista ongelmista, eikä niitä pidä sivuuttaa.
– Rikollisuustaso on hyvä indikaattori kaiken tyyppisille sosiaalisille ongelmille, jotka ajan myötä pahentuvat, jos niihin ei puututa.
”Tasa-arvosta kertominen ei auta”
Turvapaikanhakijoille kerrotaan jo ensimmäisten viikkojen aikana faktoja Suomesta, ja yksi pääteemoista on naisten asema.
Vastaanottokeskuksissa kerrotaan, että esimerkiksi avoin kaulus tai minihame eivät tarkoita mitään, ja että naisiin ei saa koskea luvatta. Eerola uskoo, että tämä ei auta.
– Pohjois-Afrikasta sekä Lähi-idästä tulleiden tavat ovat syvään juurtuneita. Naisten asema on siellä kaikista huonoin. He eivät esimerkiksi tunnista sellaista käsitettä, kun avioliitossa tapahtunut raiskaus.
“Kotimaan sisällissota jatkuu Suomessa”
Eerola on työskennellyt yli kymmenen vuotta erilaisissa maahanmuuttoon liittyvissä tehtävissä, kuten pakolaisohjaajana ja tulkkikoordinaattorina. Hän on siis työskennellyt maahanmuuttajien kanssa ihan konkreettisella tasolla.
– Suurin osa maahanmuuttajista käyttäytyy hyvin. Mutta myös suuri osa rettelöi ja tappelee keskenään. Voisi sanoa, että kotimaan sisällissota jatkuu täällä Suomessa. Tappelut johtuvat myös siitä, että nuoret miehet turhautuvat, kun ei ole tekemistä.
Huono politiikka muuttuu hitaasti
Eerola on erittäin huolissaan maahanmuuttopolitiikasta. Siitäkin huolimatta, vaikka viimeksi kuluneen puolen vuoden aikana tilanne on muuttunut enemmän kuin koskaan aiemmin.
– Onneksi nykyinen hallitus on muuttanut suuntaa parempaan. Tosin maahanmuuttopolitiikka on ollut huonoa jo pitkään, joten muutoksetkin tapahtuvat hitaasti.
Kuvassa: Oleskeluluvan Suomesta saanut afgaani Ramin Azimi, 26, tuomittiin tänään elinkautiseen vankeusrangaistukseen porilaisen lenkkeilijätytön raiskauksesta ja murhasta.
Artikkeliin tehty lisäys 27.11.2015 klo 10.15.
VERA MIETTINEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen: Lapsen törkeästä seksuaalisesta hyväksikäytöstä aina ehdoton tuomio

Somalialaisen lapsimorsiamen perhehelvetti: “Pelkään henkeni puolesta”

PS-kansanedustajalta lakialoite: Vakaviin rikoksiin syyllistyneet ulkomaalaiset karkotettava automaattisesti

Eerola: Kansalaisilla on oikeus saada tietoa turvapaikanhakijoiden tekemistä rikoksista

Mäntylä: Nuoria naisia pakkonaitetaan Suomessa – asia otettava hyvin vakavasti

EU: Terrorismi ja pakolaiskriisi voi hidastaa talouskasvua

PS-naiskansanedustajat: Kuka puolustaa Suomen naisia ja tyttöjä?

Nuoria tyttöjä ahdisteltu – turvapaikanhakijoiden käytös pelottaa Saarijärvellä

Eerola turvapaikanhakijoista: Pois Suomesta, jos rikot lakia
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.