Eerola tyytyväinen Haminan Energian rahoituspäätökseen

11.12.2014 |11:57

Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola on tyytyväinen työ- ja elinkeinoministeriön päätökseen myöntää Hamina Energia Oy:lle noin 28 miljoonaa euroa investointitukea LNG-terminaalin rakentamiseen.

Eerola pitää hankkeen tuomia talous- ja työllisyysvaikutuksia merkittävinä työttömyydestä kärsivälle Kymenlaaksolle. Lisäksi hän painottaa hankkeen ulko- ja turvallisuuspoliittisia merkityksiä:

– Vaikka Suomella on, ja tulee jatkossakin olla, hyvät suhteet Venäjään, ei liiallinen energiariippuvuus Venäjästä tai mistään muustakaan yksittäisestä maasta ole Suomen etu. Siksi on hyvä, että nyt rakennettava LNG-terminaali vähentää Suomen riippuvuutta Venäjältä tuotavasta kaasusta.

Vaikka Eerola onkin tyytyväinen työ- ja elinkeinoministeriön myöntämään rahoitukseen, toivoisi hän myös selvitystä EU-rahoituksen mahdollisuudesta.

– Liikenisikö siitä EU:n 300 miljardin euron kasvupaketista murusia myös tällaisiin Kymenlaaksoa elvyttäviin hankkeisiin?

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen äimän käkenä: Vasemmistomeppi hakkasi miehen päätä vasaralla ja pidätettiin – sai rankan linnatuomion sijaan Li Anderssonin tukemana syytesuojan ja lämpimät halaukset

07.10.2025 |17:42
9.
Suomen uutiset logo

Greta Thunberg ja Hamas-epäilyt: Israelin asiakirjat yhdistävät Global Sumud -laivueen terroristijärjestöön

07.10.2025 |09:57

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää