Tuoreissa tuloksissa erityisesti suomalaisnuorten lukutaito on jatkanut heikkenemistään. Myös matematiikan osaaminen on laskenut. Suomi on edelleen OECD-maiden keskitason yläpuolella, mutta pitkän aikavälin kehitys on huolestuttava.
– Näitä tuloksia ei pidä selitellä pois. Suomalaisen peruskoulun alamäki on jatkunut liian pitkään. Nyt pitää katsoa rehellisesti peiliin ja kysyä, mitä koulussa oikeasti tehdään ja mikä auttaa lasta oppimaan. Vastaus on perusasioiden palauttaminen keskiöön, Ari Koponen sanoo.
Hallitus korjannut jo suuntaa
Koponen muistuttaa, että tällä hallituskaudella peruskoulun suuntaa on jo alettu korjata. Hallitus on lisännyt matematiikan ja äidinkielen opetusta, uudistanut oppimisen tukea, nostanut perusopetuksen rahoitusta ja rajoittanut kännyköiden käyttöä kouluissa.
– Olemme tehneet jo paljon sen eteen, että peruskoulua viedään takaisin oikeaan suuntaan ja nämähän näkyvät vasta viiveellä oppimistuloksissa. Pisa-tulokset osoittavat, että tarvitaan vielä enemmän keskittymistä lukemiseen, kirjoittamiseen, matematiikkaan, luonnontieteisiin ja siihen, että oppilas todella osaa opetettavat asiat. Tähän auttaa myös tuleva osaamistakuu, jolla vältetään niin sanotut armovitoset, Koponen sanoo.
Koponen nostaa esiin myös digitalisaation varjopuolen. Hänen mukaansa kunnissa olisi syytä arvioida kriittisesti sitä, kuinka paljon oppimisessa nojataan digitaalisiin laitteisiin.
– Kynä ja paperi tarvitsevat kunnianpalautuksen. Muistiinpanojen tekeminen käsin pakottaa käsittelemään ja jäsentämään tietoa aivan eri tavalla kuin pelkkä ruudun tuijottaminen. Käsin kirjoittamisen ja oppimisen yhteydestä on olemassa tutkimusnäyttöä, Koponen kertoo.
Tärkeä investointi tulevaisuuteen
Koposen mukaan suomalaisessa koulussa on viime vuosina ollut taipumus tehdä asioista tarpeettoman monimutkaisia.
– Meidän ei pidä yrittää keksiä koulua uudelleen. Lapsen pitää oppia lukemaan, kirjoittamaan, laskemaan, ymmärtämään lukemaansa ja ajattelemaan itse. Opettajan pitää saada opettaa ja oppilaan pitää saada keskittyä. Näistä asioista ei pitäisi olla mitään epäselvyyttä.
Koponen painottaa, että peruskouluun panostaminen on yksi tärkeimmistä tulevaisuuden investoinneista, jolla on vaikutusta lasten ja nuorten koko loppu elämään ja Suomen pärjäämiseen.