

Viikon 34/2015 luetuin
Elokuu 2015 luetuin
Ei ihme, että Välimerellä käy kuhina – laitonta maahanmuuttoa pyörittää ammattimainen markkinointikoneisto
”Erikoishinnat ryhmille ja perheille”. ”Palvelussamme on ruuhkaa, pyydämme kärsivällisyyttä”. ”Tammikuussa matkansa varaaville ilmaiset lennot ja hotelli viikoksi Saksassa”.
Nämä sitaatit eivät ole poimintoja Finnairin äkkilähtötarjouksista. Ne ovat peräisin arabiankieliseltä ”Matkusta ja hae turvapaikkaa Ruotsista”-Facebook-sivustolta, jolla on peräti 34 000 tykkääjää. Ammattimaisesti toteutettu sivusto tarjoaa turvapaikkapalveluita varsin avoimesti.
– Hanki viisumi, jolla pääset Beirutista Ruotsiin. Saat viisumin lailliselta turistimatkoja järjestävältä yritykseltä. Ensin haastattelu suurlähetystössä, sen kahden ja puolen kuukauden odotusaika. Kun saat viisumin, voit matkustaa sillä Ruotsiin. Kun olet perillä, voit hakea turvapaikkaa välittömästi. Hinta: 15 000 dollaria, sivusto lupaa.
Sama taho järjestää myös matkoja Istanbulista Ruotsiin, Norjaan tai Tanskaan. Tarpeelliset matkustusasiakirjat maksavat 10 000 euroa. Hollantiin tai Saksaan pääsee 9 500 eurolla, Ranskaan tai Itävaltaan 9 000 eurolla.
– Istanbulista Italiaan: 6 000 dollaria. Lapset puoleen hintaan. Lähdöt perjantaina tai lauantaina.
– Hae vuoden määräaikaista työpaikkaa unkarilaisesta tai puolalaisesta suuryrityksestä. Mahdollisuus matkustaa junalla Saksaan ja hakea siellä turvapaikkaa. 10 000 euroa. Laivalla Turkin Mersin kaupungista Kreikkaan. Ei matkatavaroita mukaan. 7 000 dollaria.
Matkakauppiaat avustavat asiakkaitaan ja lupaavat heille neuvoja rajanylitystilanteisiin, jotta valvovien viranomaisten epäilykset eivät heräisi.
Sivuston ylläpito pyytää, että vain tosissaan liikkeellä olevat ottaisivat yhteyttä koska heillä on niin paljon ruuhkaa. Ylläpito ilmoittaa myös, että he saavat päivittäin 500 yhteydenottoa.
Reteästi Välimeren reittiä
– Eurooppa odottaa sinua, lupailee toinen Facebook-sivusto.
Sivustolla tarjotaan Libyasta lähteviä venematkoja Eurooppaan. Unelmia herätellään luksusjahtien valokuvilla ja hymyilevän, passeja pitelevän pariskunnan valokuvilla. Reitti lähtee joko Libyan pääkaupungista Tripolista tai pienemmästä Bengasin kaupungista. ”Tartu tilaisuuteen ja varaa paikkasi. Tavoitteemme on Sinun turvallisuutesi!”
Jos mainoskuvaa on uskominen, matka taittuu reteästi ökyjahdin kannella. Ja vaikka kulkuvälineisiin ei oikeasti olisikaan panostettu, niin mainoskuviin on. Hienoilla valokuvilla maalataan kuvaa seesteisen ja vauraan pohjoisen yltäkylläisyydestä.
Kissaa ja hiirtä somessa
Facebook tai muut sosiaalisen median jätit eivät ole innostuneita tarjoamaan verkkopalveluita järjestäytyneille rikollisille. Niinpä ihmissalakuljettajien sivustoja poistetaan verkosta sitä mukaa kun niitä sinne ilmestyy. Uusia ilmestyy kuitenkin nopeasti poistettujen tilalle.
Monilla sivustoilla ylläpitäjät vaativat, että kaikki yhteydenotot tehtäisiin pelkästään facebook-viestein eikä julkisin kommentein. Tämän takia suuri osa turvapaikkaturismin ympärillä käytävästä verkkokeskustelusta jää piiloon. Mutta senkin perusteella mitä on julkisesti näkyvillä, voidaan saada käsitystä ilmiön massiivisesta mittakaavasta.
Silja Linen laivoilla Pohjolan paratiisiin
Hämmästyttävää markkinointiosaamista on myös sen sivustolla, jossa tarjotaan ylellisiä ihmissalakuljetuspalveluita kaikille suomalaisille tutulla Silja Serenadella. Sivusto on sittemmin poistettu Facebookista, mutta kuva on edelleen tallella Guardian-lehden ihmissalakuljetusta käsittelevässä artikkelissa.
Muitakin suuria seilaajia on valjastettu mielikuvamyyntiin. International Business Times kertoo sivuillaan salakuljettajista, jotka markkinoivat Välimeren ylitystä rouheilla valtameriluokan aluksilla.
Monet tuhansien eurojen matkalipun ostaneet ovat pettyneet katkerasti nähtyään, että tarjolla onkin ollut kiikkerä kumivene. Hengenvaaralliselle matkalle lähdetään silti.
Blogeista turvapaikkaohjeita
Lyhyellä googlaamisella löytää verkosta arabiankielisiä sivustoja, joissa opastetaan kädestä pitäen turvapaikan hankintaprosessissa.
Helpoin tapa päästä Ruotsiin –blogikirjoituksessa käsitellään useita tapoja, joilla saada maasta oleskelulupa.
Keinoja on monia, osa helpompia ja osa monimutkaisempia. Opiskelu Ruotsissa on yksi keino. Maahantulo turistiviisumilla ja naimisiinmeno on toinen. Puolisoa voi etsiä joko tavallisin keinoin tai sitten sellaisten ihmisten joukosta, jotka myyvät puolisopalveluita. Sivusto varoittaa siitä, että tällaiset ”aviopuolisot” saattavat kiristää kumppaniaan. Tilanne houkuttelee tähän – mikäli side ”puolisoon” katkeaa, myös maassaolon peruste poistuu.
Toisena keinona mainitaan niin ikään turistiviisumilla maahantulo, ja heti maahantulon jälkeen haetaan turvapaikkaa joko poliittisin tai humanitaarisin syin. Mikäli hakemuksessa on maininta pakottavista syistä ja kotimaassa odottavasta kuoleman uhasta, on sillä mahdollisuus menestyä.
Paras maa – Ruotsi
Parhaat maat turvapaikanhakijoille –blogissa on listattu turvapaikanhakijan kannalta houkuttelevimmat maat. Ne ovat paremmuusjärjestyksessä: Ruotsi, Saksa, Norja, Itävalta, Hollanti, Tanska.
Kuvaan keltaisella merkityt maat koetaan blogin mukaan houkuttelevimmiksi.
Ruotsi vetää pisimmän korren muun muassa tulijoille jakamansa avokätisen taloudellisen tuen ansiosta.
Suomi ei ole tälle listalle päässyt, mutta sivuston ylläpitäjä lupailee kommenttipuolella, että maa otettaisiin jatkossa mukaan vertailuun.
MATIAS TURKKILA
| TOIMITTAJAN KOMMENTTI
Eurooppaan suuntautuu eniten muuttopainetta erittäin köyhistä maista. Esimerkiksi Eritrean tai Somalian keskiansio päivässä on vain pari dollaria. Jo yksikin henkilö joutuu pulittamaan tuhansia dollareita matkasta Euroopan onnelaan. Miten kehitysmaiden asukkailla on tällaiseen matkaan varaa?Rikkailla on aina ollut mahdollisuus ostaa itselleen parempaa huomista. Käykö tässä niin, että Välimeren reitti onkin polku Afrikan rikkaille vielä vauraamman elämän tavoitteluun? Ja onko lopputulos sittenkään sitå, mitä lähdettiin hakemaan? Kotimaastaan lähteneet luulevat pääsevänsä eleganttiin huviristeilijään, mutta heitä odottaakin vuotava kumivene. Tulijat menettävät salakuljettajille rahansa, ja pahimmassa tapauksessa Välimerelle henkensä. Tuhansia on jo uupunut meren armottomiin aaltoihin. Matka, jonka tarkoitus olisi viedä turvalliseen paikkaan, on tappavampi kuin ne olot, joista köyhyyttä paetaan. Niille, jotka pääsevät perille, ei olekaan tarjolla kuulasta kansallismaisemaa vaan synkkä talvi, betoninen ghetto ja mulkoilevat skandinaavit. Eikä vastaanottajamaidenkaan asukkaita hymyilytä. Norjan tilastokeskus on arvioinut yhden syyrialaispakolaisen elinkaarikustannuksiksi 800 000 euroa. Turvapaikkarallin hinnan maksavat viime kädessä veronmaksajat. Eurojen lisäksi haaskataan myös poliittista luottamusta. Jopa kaikkein kovapäisimpienkin solidaarisuusdemarin tajuntaan alkaa hiipiä ajatus siitä, ettei Suomen tilanne tai puolueen asema siitä sanottavasti kohene, vaikka tänne otettaisiin tulijoita Ruotsin mitalla. Luu jää käteen kaikille paitsi ihmissalakuljettajille. Onko tässä yhtään mitään järkeä? |
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Somaliaan paluumuuttanut Said: Vain varakkaat pääsevät täältä Suomeen

Näillä ohjeilla takuuvarma turvapaikka: harjoittele, näyttele uhria, heiluta käsiä, elehdi
Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo saaneensa runsaasti kiitospalautetta hoitajilta käynnistämästään keskustelusta hoitoalan kielitaitovaatimuksista. Rydman totesi viime viikolla, että keskeisissä tehtävissä toimivien hoitajien suomen ja ruotsin kielen taitovaatimuksia on syytä tiukentaa, sillä puutteellinen kielitaito voi vaarantaa potilasturvallisuuden.

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Vinksahtaneessa Yle-artikkelissa hypetetään ulkomaalaisten työllisten määrän kasvua – Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen vääristelyjä
Yleisradio hehkuttaa vailla pidäkkeitä, kuinka työllisyyden kasvu on 2020-luvulla tullut lähes kokonaan ulkomaalaistaustaisilta jättäen samalla kätevästi kertomatta ei-työllisten ulkomaalaisten määrän paisumisesta. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen harrastamaa osatotuuksien paisuttelua.




















