

LEHTIKUVA
Elo ja Savio: Pakkoruotsista vapautumisen ensimmäinen askel otetaan tänä vuonna
Perussuomalaisten kansanedustajat ja kielivapaustyöryhmän jäseninä toimivat Simon Elo ja Sami Savio ovat tyytyväisiä eläkkeellä olevien opetusneuvoksien Anna-Kaisa Mustaparran ja Liisa Jääskeläisen mielipidekirjoitukseen Helsingin Sanomien verkkosivuilla.
Mustaparran ja Jääskeläisen mukaan ”Pohjoismaiden ulkopuolella suomella ja ruotsilla on vähän käyttöä. Suomen kielitaitovarannon korjaaminen edellyttää ruotsin kielen pakollisuudesta luopumista.” Lopuksi opetusneuvokset toteavat, että ”jokaista suomenkielistä ei tule enää pakottaa lähes identtiseen kielitaitoprofiiliin.”
– Tarvitaan näköjään eläköityminen, että voi kertoa perustellun kriittisen mielipiteensä kielipolitiikasta. Toivottavasti opetusneuvoksia ei leimata, vaan heidän esityksensä otetaan vakavasti, Elo sanoo.
– On erinomaisen hienoa, että perussuomalaisten vaatimus kielitaitomme kehittämiseksi saa tukea arvovaltaisilta tahoilta. Työmme kohti kansalaisia palvelevaa järkevämpää kielipolitiikkaa etenee. Hallitusohjelmaan kirjattu kielikokeilu pitää käynnistää pikaisesti ja mahdollisimman laajana, Savio vaatii.
”PS:n ohjelmassa jo kauan”
Pakkoruotsista vapautumisen ensimmäinen askel otetaan tänä vuonna, kun alueellinen kielikokeilu käynnistyy eri puolilla Suomea. Perussuomalaiset on perustanut kielivapaustyöryhmän tarkkailemaan kokeilun edistymistä ja valmistelemaan suunnitelmaa siitä, kuinka kielivapaus voitaisiin toteuttaa eli pakkoruotsi lakkauttaa tulevaisuudessa koko Suomessa.
– Vapaaehtoinen kielivalinta on sisältynyt jo kauan perussuomalaisten ohjelmaan, ja siihen liittyvä kokeilu on kirjattu vaatimuksestamme myös nykyiseen hallitusohjelmaan. Kielikokeilu on yksi askel kohti vapaata kieltenopiskelua. Vapaaehtoisuus johtaa parempiin oppimistuloksiin, ja monipuolinen kieltenosaaminen palvelee vientiyritystemme kilpailukykyä, Savio toteaa.
Pakkoruotsia ei tarvita
Pohjoismaiden neuvoston jäsenenä toimiva Elo ei ymmärrä näkemystä, jonka mukaan pakkoruotsia tarvitaan Pohjoismaisen yhteistyön vuoksi.
– Pohjoismaiden Neuvoston Suomen valtuuskunta esittää, että suomen kielestä tehtäisiin neuvostossa tasavertainen työkieli. Esitys on saanut vahvan kannatuksen. Kielitaidosta on aina hyötyä, mutta suomenkielinen suomalainen on aivan yhtä pohjoismaalainen kuin muutkin, Elo linjaa.
Perussuomalaisten kielivapaustyöryhmään kuuluvat Sampo Terho (pj.), Juho Eerola, Simon Elo, Ritva Elomaa, Laura Huhtasaari, Sami Savio ja Ville Tavio.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jämsän kaupungilta historiallinen päätös – hakeutuu vapaaehtoisen ruotsin opetuksen kokeilualueeksi

Terho: Suomen kieli ei ole taakka – ”Jungner esittää poskettomia väitteitä”

Perussuomalaiset perustivat kielivapaustyöryhmän: Ruotsi vapaaehtoiseksi koko Suomessa

Elo: Ruotsin osaamisella ja pakollisella yo-kokeella ei yhteyttä

Terho: Kuntavaaleissa äänestetään myös pakkoruotsista

Perussuomalaiset: Monella väärä käsitys kielikokeilusta

Elo: Akava suhtautuu kielikokeiluun vanhanaikaisesti
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Käykää valtamedian kimppuun aktivismin asein

Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Yleisradio starttasi pride-aktivismin – ja samalla politikoi murrosikää lykkäävien, kyseenalaisten hormonihoitojen aloittamista lapsille ja nuorille
Yleisradion Pride-myötäily näyttäytyy ongelmallisena, koska Yle on julkinen organisaatio, jonka toiminnan kulujen maksamiseen osallistuvat myös ne kansalaiset, jotka eivät koe omakseen Pride-liikkeen poliittisia hankkeita esimerkiksi alaikäisten hormonihoidoista tai ”kolmannesta sukupuolesta”.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit
Professori Gad Saad analysoi Bulletin-julkaisulle antamassaan haastattelussa pian julkaistavan kirjansa "Suicidal Empathy" aiheita sekä yhteiskunnan irrationaalisia eli loogisen ajattelun vastaisia uskomuksia niin sanottujen ”loisideoiden” kautta. Hän kritisoi voimakkaasti woke-ideologiaa, Greta Thunbergin asemaa länsimaisessa yhteiskunnassa sekä vasemmistolaisten ja islamistien liittoutumista.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.