Artikkeli kuva

Elokapina istui ja makasi kadulla maa- ja metsätalousministeriön maatalousosaston edessä Helsingissä 18. marraskuuta 2020. / LEHTIKUVA

Elokapinan emojärjestö Britanniassa kannustaa nyt aktivistejaan jättämään asuntolaina maksamatta

01.12.2020 |16:41

Suomessa vaikuttavan Elokapinan brittiläinen emojärjestö Extinction Rebellion organisoi nyt kampanjaa, jossa aktivisteja opastetaan jättämään asuntolainat maksamatta. Järjestö myös kehottaa ottamaan muita luottoja ilman takaisinmaksuaikeita.

Extinction Rebellion on vaatinut Britannian hallitusta julistamaan ilmastohätätilan. Aktivistiliike on noussut otsikoihin usein aiheuttamiensa levottomuuksien takia.

Häiriköivät kaduilla

Syyskuussa järjestön mielenosoitus Lontoossa johti mellakointiin ja yli 300 ihmistä pidätettiin. Järjestö toimii säännöllisesti esimerkiksi valtaamalla katuja. Lontoossa liikenneväylille on rahdattu istumisen rekvisiitaksi esimerkiksi kylpyammeita.

Liikkeen perustaja Roger Hallam vetoaa puheissaan erityisesti ympäristöstä huolissaan oleviin nuoriin. Hän kannustaa aktivisteja talousjärjestelmän tuhoamiseen. Hallam on kertonut myös vastustavansa edustuksellista demokratiaa.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”

17.03.2026 |14:10
2.
Suomen uutiset logo

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea

17.03.2026 |17:17
3.
Suomen uutiset logo

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä

19.03.2026 |18:29
4.
Suomen uutiset logo

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”

20.03.2026 |18:26
10.
Suomen uutiset logo

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin

21.03.2026 |12:40

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää